Małopolski Festiwal Podróżniczy zawita do Wieliczki

(fot. źródła)

2-03-2023

     Zbliża się 3. edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 marca br. w Wieliczce, a jego PROLOG - 16 marca w Bochni. Podczas festiwalowego weekendu na scenie pojawią się podróżnicy, globtroterzy i himalaiści, a uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach.

     Festiwal swoją nazwę zawdzięcza 50. równoleżnikowi szerokości geograficznej północnej, który przebiega przez Małopolskę i takie miasta jak: Oświęcim, Zator, Kraków, Wieliczkę i Bochnię. W tej ostatniej odbyły się dwie pierwsze edycje imprezy, a w tym roku utworzymy swego rodzaju "solny most" między Bochnią i Wieliczką, które słyną na całym świecie właśnie z kopalni soli.

Plan podróżniczego weekendu!

     Obowiązkowo w rozkładzie Festiwalu 50°N pojawi się Wielka Lekcja Geografii, w której wezmą udział uczniowie bocheńskich i wielickich szkół. Podróżniczy weekend rozpocznie się już w czwartek PROLOGIEM Festiwalu w Bochni. W piątek "solnym mostem" przeniesiemy się do Wieliczki na pozostałe, trzy festiwalowe dni pełne atrakcji. To tu odbywać się będą główne wydarzenia festiwalowe w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce.

2. Festiwal 50N (fot. źródła)

     Różnorodność to znak rozpoznawczy tej imprezy. Lista gości robi wrażenie. Swoje małe kawałki świata podczas spotkań odkryją m.in. Przemek Kossakowski - tu publiczność będzie miała decydujący głos, co do tematu prelekcji, Piotr Strzeżysz - pokaże oblicza czterech rowerowych podróży do Argentyny i Chile, Kamila Kielar - opowie o niedźwiedziach duchach, Małgorzata Szumska - na tapet weźmie z pozoru "brzydkie" atrakcje, a Alicja Rapsiewicz - zabierze widzów do Zimbabwe. Prelekcja i warsztaty z Agą i Bartkiem Wrzoskami, czyli Calluna Trip będą gratką dla fanów czterech kółek, roadtripów i przeżywającego drugą młodość VW T2 czyli popularnego "ogórka". W programie pojawią się także tematy związane z górami. Jan Krzeptowski-Sabała - opowie o rodzimych, dzikich Tatrach, a Krzysztof Wielicki - wybitny himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum podzieli się swoją życiową historią.

     Organizatorzy zadbali także o spotkania warsztatowe, które dotyczyć będą w tym roku m.in. intensywnie rozbudowywanej w ostatnich latach infrastruktury rowerowej w województwie małopolskim (trasy, szlaki, itp.) i możliwościom jakie daje ten region turystom rowerowym oraz ekoturystyce i temu, jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow!

     3. Festiwal 50°N zapowiada się tak - 7 kontynentów, tysiące przebytych kilometrów, opowieści nie z tej ziemi, kuluarowe rozmowy z gośćmi i masa podróżniczych inspiracji. Jedno jest pewne, że to będzie niezapomniany czas spędzony w doborowym gronie.

     Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego - Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka - Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia - Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu jest Auto Group Luzar z Wieliczki. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR oraz Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury, Kino Wielicka Mediateka i Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage'u imprezy w portalu Facebook www.facebook.com/50NFestiwal oraz na stronie internetowej www.50n.pl.

Informacje o biletach wstępu na poszczególne wydarzenia festiwalowe pojawią się w najbliższych dniach na stronach internetowych organizatorów i w kanałach social mediowych.

red.   

źródła: Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20230302_50n/art.php