Aż 43% Polaków wierzy w rychły koniec świata. Jednocześnie ponad połowa nie posiada umiejętności niezbędnych do przetrwania w postapokaliptycznym świecie

(fot. źródła)

22-02-2023

     Aż 43% Polaków uważa, że naszą cywilizację wkrótce czeka zagłada, a 41% osób w tej grupie twierdzi, że wydarzy się to za ich życia. Głównymi powodami ich obaw są: kryzys klimatyczny, wojna w Ukrainie i pandemia COVID-19. Jednocześnie tylko 46% badanych twierdzi, że posiada umiejętności niezbędne do przetrwania po globalnym kataklizmie.

     Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie "Praca po apokalipsie", w którym zapytano ponad 1500 respondentów o ich opinię na temat potencjalnego "końca świata" oraz perspektywy zawodowe po ewentualnej katastrofie.

(fot. źródła)
     Okazało się m.in. że w rychłą zagładę naszej cywilizacji wierzą głównie młodzi dorośli (w ten sposób odpowiedziała ponad połowa badanych w wieku 18-25 lat oraz 36% osób w wieku 59 lat i starszych). Jednocześnie tylko 46% ankietowanych deklaruje, że posiada umiejętności niezbędne do przetrwania, przy czym kobiety oceniają swoje kompetencje gorzej niż mężczyźni - w tym pytaniu odpowiedź twierdzącą wybrało 56% mężczyzn oraz 37% kobiet.

     Wśród posiadanych przez siebie kwalifikacji, które byłyby przydatne w postapokaliptycznym świecie, badani najczęściej wskazywali: gotowanie (91%), opiekę nad dziećmi (88%) i rozsądne gospodarowanie zasobami (86%). Najmniej osób zadeklarowało umiejętność rozpalenia ogniska bez użycia zapałek, zapalniczki lub sztucznej rozpałki (43%).

- Kompetencje, które wskazywali badani, rozkładają się w dość stereotypowy sposób. W takich czynnościach jak polowanie, budowa schronienia czy naprawa mebli i urządzeń widać zdecydowaną przewagę mężczyzn. Z kolei kobiety, częściej niż mężczyźni, deklarowały umiejętność opieki nad dziećmi, szycia czy konserwowania żywności - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer Polska i autorka badania. - To oczywiście nie znaczy, że te kompetencje są wrodzone i typowe dla danej płci. Tam, gdzie w oczywisty sposób nie mamy do czynienia z biologią, czyli budową ciała i działaniem hormonów, w grę wchodzą uwarunkowania społeczne i kulturowe. Są to te same czynniki, które dziś motywują nas do wyboru konkretnych ścieżek kariery.

     Poza tym aż 23% badanych - aby odbudować cywilizację po ewentualnej katastrofie - podjęłoby pracę w rolnictwie. Kolejne 14% wykonywałoby prace ręczne. Około 12% Polaków wolałoby pracować w sektorze edukacji, 11% - w budownictwie, 10% - w zarządzaniu, a 7% - w technologiach. Najmniej respondentów deklaruje chęć pracy w sektorze medycznym (6%), wojsku (5%) i łowiectwie (3%).

     Mimo to aż 63% Polaków - gdyby już dziś musiało zmienić branżę lub zawód - ma pomysł na swoją dalszą karierę.

     Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer.pl, komentuje: - Rzeczywistość naszych rodziców i dziadków, w której od początku kariery aż do emerytury pracowało się w tym samym zawodzie, a nawet w tym samym zakładzie pracy, dawno już minęła. Doradcy zawodowi już dziś przewidują, że obecni pracownicy zmienią ścieżkę kariery nawet 5-7 razy w ciągu życia. Elastyczność Polaków napawa więc optymizmem - szczególnie w obliczu zbliżających się kryzysów i spektakularnego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Badanie wykazało również, że:
  • dla 44% Polaków priorytetem po ewentualnej katastrofie byłoby odnalezienie bliskich
  • 43% ankietowanych twierdzi, że ich obecny zawód byłby nieprzydatny w postapokaliptycznym świecie.
Szczegółowe wyniki badania "Praca po apokalipsie" z 2023 roku można znaleźć tutaj.

red.   

źródła: LiveCareer Polska


LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20230222live_apokalipsa/art.php