Dzisiaj jest niedziela, 14 sierpnia 2022 r.   (226 dzień roku) ; imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy +św. Maksymiliana Marii Kolbego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-12
USD 4,5459 +0,56%
EUR 4,6832 +0,19%
CHF 4,8318 +0,38%
GBP 5,5357 +0,03%
Wspierane przez Money.pl


Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość

(fot. źródła)
(fot. źródła)

1-08-2022

     Tkacz, kowal, strzecharz, kołodziej, zdun, cukiernik czy kaletnik... to tylko niektóre zawody rzemieślnicze zagrożone zapomnieniem. Okazuje się jednak, że profesje te mogą być nie tylko historią regionalnego rękodzielnictwa, lecz także świetnym sposobem na zawodowy strat. Dowodzą tego efekty działań szkoleniowych podlaskiego ECKiW OHP w Roskoszy.

     Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy działa w dawnym majątku Roskosz. To tu, na terenie XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego, w roku 2015 powstała "wioska ginących zawodów". W domach wzniesionych na wzór tradycyjnych, podlaskich zabudowań wiejskich, znajdują się pracownie i warsztaty do nauki zanikających profesji. Pomieszczenia te zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, maszyny i narzędzia.

     Dzięki nim tutejszy hufiec ma możliwość prowadzenia unikatowego projektu "Ginące zawody pomysłem na przyszłość". Głównym jego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej. Autorom akcji - świadomym, że tradycyjne rzemiosło przeżywa obecnie renesans - przyświecała także myśl, aby młodym ludziom dać szansę zdobycia wyjątkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie "profesji ginących".

     ECKiW w Roskoszy zaproponowało uczestnikom OHP z całego kraju szkolenia w następujących zawodach: kamieniarz, zdun, piekarz, cukiernik, tkacz, rymarz, kowal, dekarz, strzecharz i kołodziej. Projekt skierowany jest do osób w wieku pomiędzy 18-tym a 25-tym rokiem życia. Gównie do tych, którzy mają trudności ze zdobyciem pracy z uwagi na brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia lub wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia. Dlatego też beneficjenci projektu prócz szkoleń zawodowych mogą skorzystać ze wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, doradztwa zawodowego, warsztatów aktywnego poszukiwania pracy oraz kursu przedsiębiorczości.

     W realizacji projektu uczestniczyło 16 Wojewódzkich Komend OHP, 5 Centrów Kształcenia i Wychowania OHP: CKiW w Tarnowie, w Oleśnicy, w Gołdapi, w Pleszewie, w Szczawnicy oraz ECKiW OHP w Roskoszy. Instruktorzy z tych ośrodków zostali przeszkoleni w zawodach ginących przez kadrę Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego.

Projekt "Ginące zawody pomysłem na przyszłość?" był realizowany ze środków unijnych Erasmus+. Ta akcja w znakomity sposób łączy ideę przedsiębiorczości z promocją historii i kultury regionalnej. Dowodzi tego nie tylko jej popularność, lecz również fakt, że większość uczestników biorących w niej udział podjęło własną działalność gospodarczą - mówi Małgorzata Zając, lokalny koordynator projektu.

     Na terenie ECKiW OHP w Roskoszy działa również biblioteka, w której można zdobyć fachowe lektury dotyczące każdego ginącego zawodu. W zbiorach są m.in. podręczniki, poradniki, czasopisma, filmy instruktażowe oraz szereg profesjonalnych pomocy naukowych.

red.   

źródła: Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracyidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
sierpień  15  poniedziałek
sierpień  16  wtorek
sierpień  17  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ