Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Bezpieczeństwo w sieci - na co warto zwrócić uwagę?
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Bezpieczeństwo w sieci - na co warto zwrócić uwagę?

(fot. unsplash.com)

2-05-2022

     Jest wiele wytycznych i zaleceń odnośnie cyberbezpieczeństwa: wybieranie odpowiednich haseł, regularne zmienianie ich, blokowanie komputera, używanie programów zabezpieczających, regularne aktualizowanie systemów i oprogramowania, tworzenie backupu danych, nie korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi, nie otwieranie podejrzanych linków czy załączników, nie podawanie swoich danych… można by długo wymieniać tworząc obszerną chcecklistę.

     Korzystanie z powyższych dobrych praktyk i narzędzi wydaje się w dzisiejszych czasach już dość oczywiste. Jest to pierwsza prewencyjna część dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednak często same takie wytyczne i narzędzia na nic się mogą zdać w obliczu kolejnych, wciąż nowych zagrożeń. Nadal, pomimo ogromnej mocy maszyn, to człowiek jest najwrażliwszym ogniwem i to nasza reakcja niejednokrotnie ma najistotniejsze znaczenie w utrzymaniu bezpieczeństwa. Dlatego też w codziennym funkcjonowaniu należy wypracować nową umiejętność - umiejętność weryfikacji. Zaadaptowanie czujności i kwestionowania jako własnego mechanizmu bezpieczeństwa jest w dzisiejszym świecie wyjątkowo ważnym i pożytecznym posunięciem.

      Nie jesteśmy w stanie być na bieżąco ze wszystkimi technologiami zabezpieczającymi, ani z każdą dostępną cyber-bronią, dlatego najlepsze co możemy zrobić, by dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci to wykształcić w sobie tę umiejętność. Wytyczne same w sobie mogą zawieść, jeśli nie będziemy ich opierać na bazie w nas. Tego rodzaju uniwersalna wewnętrzna cyberweryfikacja może zapewnić skuteczną reakcję nawet na nieznane jeszcze ryzyka.

     Ta baza to nasz filtr weryfikacyjny, umiejętność odróżnienia rzeczywistości wytworzonej cyfrowo od tej faktycznej, a czasem po prostu świadomość, że one obie nie są sobie tożsame. Że rzeczywistość, która nas otacza nie musi być prawdziwa. Kwestionowanie i sprawdzanie rzeczywistości internetowej powinno być elementem nasze cyber higieny w codziennej pracy, postawionej na równi z odruchem blokowania komputera, gdy odchodzimy od biurka.

     Przekładając to na praktyczny przykład: Twoje oczy widzą maila z banku z wytycznymi odnośnie działań, jednak to wcale nie musi być mail z banku. Możesz zweryfikować to uruchamiając czujność, sprawdzając mail, platformę, osobę wysyłającą. Poddanie w wątpliwość tego typu korespondencji wcale nie zaprzecza istnienia zaufania i wiary w dobro i uczciwość, jednak niech zaufanie to prowadzi nasze działania przez kanał weryfikacji wewnętrznej.

     Nie tylko tego typu phishig email'e są plagą i postrachem Internetu. Obecne czasy, nazywane także Erą Fake News, są zdominowane przez Internet i media społecznościowe, które stały się głównym, wiarygodnym źródłem wiedzy. Niestety jest to przestrzeń wyjątkowo podstępna i bardzo podatna na fałszowanie i wprowadzanie w błąd (zarówno intencjonalne jak i nie). Fake News rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością i o ile czasem są to niewinne fałszywe plotki, o tyle w niektórych przypadkach podawane wiadomości mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi, a nawet całym społeczeństwom i ustrojom politycznym. Wiadomości te mogą być nawet rozpowszechniane jako wypowiedzi, będące nagraniem znanych ludzi, do których sztucznie podłożono głos i zmanipulowano mimikę twarzy, aby ów głos pasował do obrazu - znane jako deepfake wideo. Możliwości technologiczne w tym zakresie są ogromne, dlatego opieranie swoich decyzji i przekonań o wiadomości pochodzące z cyberprzestrzeni również powinniśmy zawsze poddawać weryfikacji.

     W świecie realnym nauczyliśmy się siebie wyczuwać, potrafimy wyczytać nieszczerość z mowy ciała, z tonu głosu. Nieustannie poddajemy w weryfikację wszystko co widzimy i słyszymy, sprawdzając na podświadomym poziomie czy przekaz jest spójny i prawdziwy. Świat cyfrowy zmienia te warunki i stawia przed nami nowe wyzwanie - rozpoznawania cyber autentyczności. Śmiem twierdzić, że będzie to jedna z niezbędnych umiejętności świata przyszłości.

(źródło: Kancelaria Brillaw)

red.   

źródła: Stowarzyszenie Polskich Mediówidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ