Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Miniaturowy radar obrazujący dla służb powstał na PW
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Miniaturowy radar obrazujący dla służb powstał na PW

(fot. źródła)

14-04-2022

     Miniaturowy radar XY-DemoSAR podłączany do drona pozwoli skanować teren i zarządzać przestrzenią w swoim zasięgu. Skonstruowane na Politechnice Warszawskiej urządzenie może pomóc służbom w obserwacji otoczenia, wykrywaniu nieautoryzowanych maszyn i obiektów oraz nielegalnych działań, a także zagrożeń naturalnych.

"Radar może znaleźć szerokie zastosowania m.in. w monitorowaniu obszaru pod względem bezpieczeństwa, np. przez służby graniczne, policję, straż pożarną, wykrywania oraz śledzenia podejrzanych i nieautoryzowanych dronów i samochodów, a także w geodezji i kartografii, obserwacji i monitorowaniu terenu, nielegalnej wycinki czy wyrobiska, rozlewisk wodnych, stanu dróg lądowych i sieci kolejowych, wodociągów, rurociągów, linii energetycznych" - wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Samczyński z Politechniki Warszawskiej, cytowany w informacji prasowej.

     Urządzenie XY-DemoSAR (ang. Synthetic Aperture Radar) opracowali naukowcy z Instytutu Systemów Elektronicznych PW wspólnie ze spółką XY-Sensing, będącą spin-off PW. Zdaniem autorów rozwiązania może ono uzupełnić, a nawet całkowicie zastąpić stosowane powszechnie systemy optyczne.

     Radar XY-DemoSAR pracuje w paśmie K (24 GHz). Umożliwia tworzenie dwuwymiarowych map powierzchni ziemi z rozdzielczością do 15 cm. Dzięki niskiemu poborowi mocy (do 40 W) oraz małej masie (0,5 kg) można go zamontować na pokładzie niedużego drona o udźwigu do 0,8 kg, a także większych maszyn latających. Zasięg radaru wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Operator ma na bieżąco podgląd wytwarzanych map terenu.

     Naukowcy zaznaczają, że klasyczne rozwiązania optyczne są wrażliwe na porę dnia i warunki pogodowe, nie mogą też mierzyć bezpośredniej odległości i prędkości oddalonych obiektów. Radar XY-DemoSAR może pracować ciągle, niezależnie od panujących warunków pogodowych, zachmurzenia, pory dnia czy nocy. Jest zdalnie sterowany, np. ze smartfona. "Może pracować tam, gdzie konieczny jest stały monitoring, wygoda użytkowania, czy występują ograniczenia związane z użyciem sprzętu przenoszącego radar" - zapewnia Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.

     Jak podano w komunikacie, dostępne na rynku urządzenia służące do monitorowania i obrazowania terenu są znacząco większe oraz wielokrotnie droższe od radaru opracowanego na PW. Większość z nich musi być montowana na załogowych statkach powietrznych, co wymaga zezwoleń na przelot nad danym terenem i jest ograniczone bezpieczeństwem lotów. W przypadku XY-DemoSAR montowanego na niedużym dronie jedynym wymogiem może być pozwolenie na loty dronem nad skanowanym obszarem.

     Badania z dziedziny radiolokacji prowadzone przez Instytut Systemów Elektronicznych PW dotyczą m.in. radarów obrazujących SAR/ISAR 2D oraz 3D.

Nauka w Polsce   

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ