Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / 76% Polaków za sukces uznaje rodzinę, a 65% wysokie zarobki...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


76% Polaków za sukces uznaje rodzinę, a 65% wysokie zarobki...

(fot. źródła)
(fot. źródła)

30-03-2022

     Pieniądze są nieco istotniejsze dla mężczyzn - aż 70% Polaków uważa, że to właśnie wysokie zarobki świadczą o osiągnięciu sukcesu. Dla porównania, sądzi tak "tylko" 61% kobiet. Wyraźnie widać również, że na kwestie finansowe większą uwagę zwracają młodzi ludzie (78% wskazań u osób poniżej 25. roku życia).

     Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie "Jak Polacy postrzegają sukces?", w którym ponad 1400 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat tego, co uznają za sukces, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

     Według badanych, poza wysokimi zarobkami (65% ankietowanych uważa je za wyznacznik sukcesu), o sukcesie w życiu zawodowym świadczą przede wszystkim: bycie ekspertem w dowolnej dziedzinie (80% wskazań), posiadanie stabilnej pracy (79%), wykonywanie społecznie użytecznej pracy, czyli w uproszczeniu pomaganie innym (75%), a także prestiż i uznanie (74%). Za najmniej ważną respondenci uznali sławę - tylko 51% z nich sądzi, że świadczy ona o osiągnięciu sukcesu.

     Jeśli chodzi o pieniądze, to 39% badanych, którzy za wyznacznik sukcesu uznali wysokie zarobki, musiałoby zarabiać co najmniej od 101 000 do 300 000 zł netto rocznie, żeby uznało siebie za ludzi sukcesu.

Sukces to bardzo szerokie, abstrakcyjne i subiektywne pojęcie. Dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Uważam jednak, że warto przyglądać się, co różne osoby uznają za warunek do odniesienia sukcesu w życiu. Nie bez powodu sieć i media społecznościowe zalane są artykułami o nawykach ludzi sukcesu i często skupiają się na miliarderach oraz uprzywilejowanym 1% populacji. Dla większości ludzi ten styl życia jest jednak trudno osiągalny, a poza tym niekoniecznie stanowi drogę do szczęścia, spełnienia i satysfakcji - komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

     Poczucie osiągnięcia sukcesu nie wiąże się oczywiście jedynie z udaną karierą. Dla wielu Polaków życie prywatne również jest polem do realizacji marzeń i celów. Większość badanych (87%) zgodziła się ze stwierdzeniem: "zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia świadczą o osiągnięciu sukcesu".

     Dla 76% ankietowanych o osiągnięciu sukcesu świadczy posiadanie rodziny. Co interesujące, uważa tak więcej mężczyzn (79%) niż kobiet (75%). Ze stwierdzeniem "ukończenie studiów jest oznaką sukcesu" zgodziło się 61% respondentów badania, w tym 64% kobiet i 58% mężczyzn.

Ankietowani zostali poproszeni także, by wybrać 3 najważniejsze wyznaczniki sukcesu. Oto ich odpowiedzi:

Zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia - 53%
Możliwość spełniania marzeń - 49%
Posiadanie rodziny - 42%
Posiadanie celu w życiu - 40%
Posiadanie stabilnej pracy - 23%
Posiadanie mieszkania/domu - 21%
Bycie ekspertem (w dowolnej dziedzinie) - 18%
Wysokie zarobki - 15%
Ukończenie studiów - 11%
Wykonywanie społecznie użytecznej pracy (pomaganie innym) - 11%
Sława - 7%
Prestiż i uznanie - 6%.

Jak widać z wyników badania, dla Polaków sukces wcale nie wiąże się z oszałamiającą karierą i wysokimi zarobkami. Wielu badanych ceni bardziej wartości związane z codziennością, osobistymi marzeniami czy spełnieniem w życiu prywatnym. To podważa obraz człowieka sukcesu, jako bogacza w przeszkolonej willi za grube miliony - mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

     Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób ma właśnie takie wyobrażenie. Respondenci poproszeni o podanie przykładu człowieka, który odniósł sukces, wskazywali bowiem m.in. Roberta Lewandowskiego (32 razy), Elona Muska (15 razy), Billa Gatesa (13 razy), Cristiano Ronaldo (7 razy), Andrzeja Dudę (5 razy), Adama Małysza (5 razy), Jana Pawła II (4 razy) oraz Jeffa Bezosa (2 razy).

Oto inne ciekawe wyniki badania:

  • Aż 58% Polaków stwierdziło, że odniosło w życiu sukces.
  • 77% badanych za oznakę sukcesu uznaje posiadanie mieszkania lub domu.
  • Dla osób z grupy poniżej 37. roku życia własny kąt jako sukces traktuje ok. 85%.
  • 86% badanych uważa, że możliwość spełniania marzeń świadczy o osiągnięciu sukcesu.
Szczegółowe wyniki badania "Jak Polacy postrzegają sukces?" można znaleźć tutaj.

red.   

źródła: LiveCareer Polska


LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ