Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Najstarszy polski uniwersytet wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Najstarszy polski uniwersytet wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami

(fot. adobe stock)

2-03-2022

     Najstarszy polski uniwersytet wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi. Decyzja Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obowiązuje do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

     Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas nadzwyczajnego posiedzenia podjął jednomyślnie uchwałę w sprawie wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

"Do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymując pełne poparcie senatu, wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi Rosji" - czytamy w przesłanym w poniedziałek mediom stanowisku.

     Senat UJ zwrócił się z apelem do środowisk akademickich i naukowych Federacji Rosyjskiej "o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie".

"Jesteśmy przekonani, że badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom. Uważamy, że jednoznaczny głos sprzeciwu wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie i apel o rozpoczęcie rozmów pokojowych, może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju" - podał w stanowisku senat najstarszej polskiej uczelni.

     UJ stanowczo potępił agresję Rosji na wolne i suwerenne państwo. Zapewnił też o "pełnej solidarności z całym narodem ukraińskim".

"Naszym moralnym obowiązkiem jest okazanie wszelkiej możliwej pomocy całej społeczności ukraińskiej, zarówno osobom pozostającym na terenie Ukrainy, licznym rzeszom uchodźców, jak i Ukraińcom studiującym, pracującym i mieszkającym w Polsce" - czytamy w stanowisku senatu.

     Uczelnia włączyła się w akcję pomocową narodowi ukraińskiemu m.in. dzięki udostępnieniu 300 miejsc w akademikach. Miejsca te są w dyspozycji sztabu kryzysowego, zorganizowanego i koordynowanego przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę. Podczas weekendu w akademikach UJ zakwaterowano ponad 100 uchodźców.

     Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje bezpłatne kursy języka polskiego i bezpłatne lekcje indywidualne dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zaleźli się w Polsce i nie znają języka polskiego. Szczegółowe informacje o kursach można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 12-663-29-29 lub pisząc na adres e-mailowy plschool@uj.edu.pl.

Szczegółowe informacje o innych formach wsparcia są na stronie internetowej.

Beata Kołodziej   

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ