Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Wilk z Austrii osiedlił się w Polsce
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Wilk z Austrii osiedlił się w Polsce

(źródło: fotolia)

24-02-2022

     Dzięki temu, że w Polsce objęto wilki ścisłą ochroną w 1998 roku, drapieżniki te mogły powrócić na obszary, gdzie wcześniej zostały wytępione przez myśliwych. Z Polski wilki powędrowały do wielu sąsiadujących z nami państw. Potomkowie niektórych z nich wracają do kraju i tu zakładają grupy rodzinne. Ostatnio osiedlił się tu wilk z Austrii - poinformowali naukowcy.

     Kraj związkowy Dolna Austria, Austriackie Siły Zbrojne oraz Instytut Badań nad Dzikimi Zwierzętami Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu prowadzą projekt badań nad ekologią wilka. Jednym z jego celów jest poznanie dyspersji tych drapieżników z Austrii do sąsiednich krajów.

     W ramach projektu, w regionie Waldviertel, położonym w północno-zachodniej części Dolnej Austrii, 24 kwietnia 2021 roku odłowiono i wyposażono w obrożę telemetryczną z modułem GPS-GSM młodego samca wilka. Wilk nie pozostał jednak w Waldviertel zbyt długo. Już 30 kwietnia, zaledwie tydzień po odłowieniu, rozpoczął wędrówkę na północ. Wpierw przekroczył granicę z Czechami, ominął Brno i Ołomuniec trzymając się z dala od siedzib ludzkich i odpoczywając w lasach. Po drodze przekroczył kilka dróg szybkiego ruchu. W końcu, niedaleko czeskiego Karniowa, przedostał się do Polski. Stąd podążył na północny-wschód, ominął Racibórz i ponownie skierował się na północ. W połowie maja po pokonaniu blisko 250 km dotarł do Lasów Lublinieckich, osiedlając się w zachodniej części tego kompleksu leśnego, pomiędzy Strzelcami Opolskimi i Lublińcem.

     W Polsce jego monitoringiem zajęli się naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą wilka przy pomocy fotopułapek.

"Nasze badania potwierdziły, że od kilku miesięcy towarzyszy temu wilkowi dorosła samica. Wspólnie znakują teren, co wskazuje, że są parą. Obecnie trwa okres godowy u wilków, istnieje więc nadzieja, że wiosną doczekają się szczeniąt" - relacjonuje dr hab. Sabina Nowak adiunkt na Wydziale Biologii UW i prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

     Badacze, którzy poinformowali serwis Nauka w Polsce o obserwacji wędrującego samca, obawiają się o bezpieczeństwo wilków. Przypominają, że w Lasach Lublinieckich notowano przypadki nielegalnych odstrzałów wilków. W listopadzie 2021 r. w Nadleśnictwie Koszęcin podczas komercyjnego polowania jeden z dewizowych myśliwych zastrzelił wilka.

"Takie przypadki pokazują, że wilki nie mogą się czuć bezpiecznie w polskich lasach. Myśliwi powinni być zdecydowanie bardziej kontrolowani, a organizatorzy polowań komercyjnych muszą ponosić konsekwencje zaniedbań, które kosztują życie przedstawicieli chronionych gatunków" - podkreśla dr hab. inż. Robert Mysłajek, profesor w Zakładzie Ekologii UW i wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

     Naukowcy skupiają się teraz na poznaniu pochodzenia samicy, która towarzyszy przybyszowi z Austrii. Pomogą w tym analizy genetyczne zebranych w terenie prób ze świeżych odchodów wykonane na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagranie z wilkiem można zobaczyć na TEJ stronie.

Nauka w Polsce   

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ