Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi realny problem
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi realny problem

(fot. InterviewMe.pl)

3-12-2021

     Chociaż zdecydowana większość Polaków uważa molestowanie seksualne w miejscu pracy za realny problem, to tylko 37% badanych przyznaje, że pracodawcy walczą z tym zjawiskiem. Ta sytuacja powinna niepokoić, ponieważ już co czwarty pracownik padł ofiarą tego typu zdarzenia. Oto wyniki najnowszego badania.

     Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Molestowanie seksualne w pracy w Polsce", w którym zapytano ponad 600 respondentów o ich doświadczenia związane ze zjawiskiem molestowania seksualnego w miejscu pracy.

      W badaniu 77% kobiet i 67% mężczyzn przyznało, że molestowanie seksualne stanowi w Polsce realny problem. Jednocześnie według 63% badanych pracodawcy nie walczą z tym zjawiskiem.

      Czym dla Polaków jest molestowanie seksualne? Największa liczba badanych wskazała na całowanie bez zgody (57%), łapanie za rękę, obejmowanie i masowanie (55%), składanie propozycji o charakterze seksualnym (54%), obnażanie się czyjejś obecności (51%), czy też pytania o życie seksualne, fantazje i preferencje (45%).

(fot. InterviewMe.pl)

     Jak często polscy pracownicy spotykają się z tymi zachowaniami? Okazuje się, że 1 na 4 badanych był świadkiem molestowania seksualnego w miejscu pracy. Ofiarami tego zjawiska padło 26% kobiet oraz 22% mężczyzn. O molestowanie seksualne w pracy było z kolei oskarżonych (słusznie lub nie) 11% Polek i 22% Polaków.

     Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób: Wyraźnie widać, że to kobiety są bardziej narażone na zjawisko molestowania seksualnego i to one częściej spotykają się z niepożądanymi zachowaniami ze strony współpracowników czy też przełożonych. Co ciekawe, potwierdzili to także respondenci. Aż 77% kobiet uważa, że to one najczęściej padają ofiarą molestowania. Takie same obserwacje ma 59% mężczyzn.

(fot. InterviewMe.pl)

     Ofiary molestowania seksualnego w miejscu pracy najczęściej spotykają się z aluzjami i nacechowanymi seksualnie komentarzami lub żartami (39%), otwartym komentowaniem wyglądu i ciała (33%) oraz pytaniami o ich życie seksualne, fantazje i preferencje (33%). Kobiety zdecydowanie bardziej od mężczyzn są narażone na molestowanie w formie fizycznej (np. blokowanie drogi, łapanie za rękę, obejmowanie).

     Osoby, które zetknęły się z tym zjawiskiem często odchodzą z pracy (28%), a także są narażone na ostracyzm ze strony współpracowników (17%), wymagają pomocy psychoterapeuty (17%), wpadają w depresję (12%), mają myśli, a nawet próby samobójcze (odpowiednio 8% i 4%).

     Sprawcami molestowania najczęściej są współpracownicy (45%). Niestety Polacy rzadko zgłaszają tego typu zdarzenia. Zrobiło to tylko 27% ofiar. I trudno się temu dziwić, ponieważ aż 33% sprawców nie poniosło w związku z tym żadnych konsekwencji, a 51% usłyszało jedynie reprymendę.

(fot. InterviewMe.pl)

To, że tak niewielki procent ofiar zgłasza fakt bycia molestowanym seksualnie, powinno martwić. Niestety dla niektórych osób doświadczenie to może być na tyle traumatyczne, że nie chcą przyznać się do bycia ofiarą nawet przed samym sobą. Dlatego tak ważne jest, aby Polki i Polacy mieli w pracy wsparcie empatycznych i profesjonalnych pracowników HR, którym mogą w pełni zaufać. Istotne jest również edukowanie pracowników, aby dobrze znali swoje prawa i obowiązki - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

W badaniu "Molestowanie seksualne w pracy w Polsce" znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:
  • Aż 57% kobiet i 46% mężczyzn uważa, że flirtowanie w miejscu pracy jest czymś niestosownym.
  • Ok. 35% kobiet i 43% mężczyzn twierdzi, że kobiety które noszą do pracy ubrania odsłaniające ciało, chcą, aby współpracownicy z nimi flirtowali
  • Ok. 8% Polek przyznaje, że przynajmniej raz słusznie oskarżono je o molestowanie seksualne (9% w przypadku mężczyzn). Z niesłusznymi (w opinii badanych) oskarżeniami o molestowanie spotkało się 3% kobiet oraz 13% mężczyzn.
(fot. InterviewMe.pl)

Pełne wyniki badania "Molestowanie seksualne w pracy w Polsce" można znaleźć TUTAJ.

red.   

Źródło: InterviewMe.pl


InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ