Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Ile lat, tyle kłopotów? Ageism po polsku
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Ile lat, tyle kłopotów? Ageism po polsku

(fot. InterviewMe.pl)

1-05-2021

     Badanie dotyczące dyskryminacji ze względu na wiek, przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 71% Polaków nigdy nie spotkało się osobiście z przejawami ageismu. Respondenci w większości (64%) nie przyznają się do uprzedzeń na tle wiekowym. Jednocześnie 45% badanych obawia się, wiek wpłynie na ich powodzenie w rekrutacji.

     Badanie Ile lat, tyle kłopotów? Ageism po polsku zostało przeprowadzone w dniach 29 marca -13 kwietnia 2021 roku. Wzięły w nim udział 794 osoby. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące dyskryminacji wiekowej, w tym własnych doświadczeń oraz opinii. Ankieta wykazała, że Polakom trudno jest jednoznaczne wskazać, w jakim wieku człowiek zaczyna być zagrożony dyskryminacją wiekową. Najczęściej respondenci wskazywali na wiek po pięćdziesiątce u kobiet i po 56. roku życia u mężczyzn.

Wygląda na to, że w Polsce ageism [ageizm; ikp] nie jest problemem na tak dużą skalę jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety i mężczyźni zaczynają być dyskryminowani ze względu na swój wiek już około czterdziestki. W naszym kraju pracodawcy kładą duży nacisk przede wszystkim na doświadczenie i osiągnięcia. Z drugiej strony młodzi ludzie mogą czuć frustrację wynikającą ze zbyt wygórowanych wymagań w stosunku do ich wieku i możliwości - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Oto pozostałe wyniki analizy:
  1. Według 38% badanych dyskryminacja dotyczy bardziej kobiet powyżej 50. roku życia niż mężczyzn w tym samym wieku.
  2. Ponad połowa ankietowanych (53%) twierdzi, że ich wiek nie gra roli w życiu zawodowym.
  3. Obniżenia wieku osób uprawnionych do głosowania w wyborach z 18 na 16 lat chce 28% młodych Polaków (w wieku poniżej 23. roku życia).
  4. Zdaniem 17% badanych ich problem ze zdobyciem pracy wynikał z tego, ile mieli lat w momencie aplikowania na dane stanowisko.
  5. Aż 68% badanych uważa, że dyskryminacja ze względu na wiek rani ludzi tak bardzo jak seksizm czy rasizm.
Z naszego badania wynika, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, że ageism to niebezpieczne zjawisko. Boimy się tego, że doświadczymy dyskryminacji wiekowej w pracy - zarówno już na etapie rekrutacji, jak i podczas starania się o awans. Żeby te obawy od siebie odsunąć, warto zadbać o profesjonalne, pełne i atrakcyjne CV, a także o rozwój swoich kompetencji zawodowych - podsumowuje Marta Rojewska, autorka badania.

Pełne wyniki badania "Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?" można znaleźć TUTAJ.

red.   

Źródło: InterviewMe.pl


InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ