facebook
Aż 82% Polaków nie pracuje w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie

    Dzisiaj jest środa, 25 listopada 2020 r.   (330 dzień roku) ; imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa ŚD Pluszowego Misia    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Aż 82% Polaków nie pracuje w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie
O G Ł O S Z E N I A


Aż 82% Polaków nie pracuje w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie

(fot. InterviewMe.pl)

19-11-2020

     Aż 82% Polaków nie pracuje obecnie w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie, chociaż niemal 2 na 3 badanych by tego chciało. Mimo to zaledwie 13% Polaków wciąż stara się zdobyć wymarzoną w młodości pracę. O jakie zawody chodzi i dlaczego tak rzadko spełniamy nasze marzenia?

     Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków", w którym zapytano ponad 1000 respondentów o zawodowe marzenia z dzieciństwa, stopień ich realizacji oraz refleksje na temat przebiegu swojej kariery zawodowej. Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków nie udało się urzeczywistnić młodzieńczych planów.

     W badaniu, 82% Polaków przyznało, że nie pracują w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie. Spośród nich tylko 16% miało taką szansę w przeszłości. Co ciekawe, wśród osób które spełniły zawodowe marzenia z dzieciństwa, nie wszyscy są w pełni usatysfakcjonowani. Co czwarta osoba jest bowiem niezadowolona z pracy.

     Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, w ten sposób podsumowuje te wyniki: Z jednej strony fakt, że Polacy nie spełniają swoich zawodowych marzeń z dzieciństwa, może martwić. Z drugiej - trzeba podkreślić, że spojrzenie na karierę zawodową wyraźnie zmienia się wraz z wiekiem. Wychowanie, edukacja, doświadczenia życiowe i odkrywanie swoich talentów sprawia, że z czasem wymarzona może być dla nas zupełnie inna profesja niż ta, o której fantazjowaliśmy w dzieciństwie. Dlatego wiele osób, które nie spełniły młodzieńczych marzeń i tak bardzo lubi swoją pracę.

(fot. InterviewMe.pl)

     O jakich zawodach Polacy marzyli w dzieciństwie? Były to przede wszystkim tradycyjne profesje. W pierwszej dziesiątce znalazły się zawody takie jak: policjant, strażak, lekarz, nauczyciel, sportowiec, muzyk, weterynarz, aktor, kucharz i modelka. Co ważne, wyniki wyraźnie różniły się w zależności od płci badanych. Najwięcej kobiet marzyło w dzieciństwie o pracy nauczyciela, lekarza i policjanta. W przypadku mężczyzn był to strażak, policjant i sportowiec.

     Dlaczego Polacy tak rzadko spełniają swoje marzenia z dzieciństwa? W dużym stopniu wynika to ze zmieniającej się wraz z wiekiem wizji "pracy marzeń". Z badania InterviewMe wynika, że 51% osób do 25. roku życia wciąż marzy o zawodzie z dziecięcych fantazji. W przypadku osób w wieku 25-39 lat jest to 45%, w wieku 40-55 lat - 39%, a powyżej 55 lat - zaledwie 24%. Na porzucenie marzeń niekiedy ma także wpływ konieczność szybkiego zarobku lub strach przed bardziej nietypową ścieżką kariery.

Co ciekawe, współcześni nastolatkowie wciąż marzą o zawodach, które młodzi ludzie wybierali w… XIX i XX wieku. W konsekwencji rynek pracy może być przesycony specjalistami z "przestarzałych" dziedzin. Do realiów współczesnego świata nieco szybciej przystosowują się kobiety, które chętniej wybierają "nowocześniejsze" zawody. Niestety, na plany młodych Polaków może mieć wpływ pandemia koronawirusa. W Wielkiej Brytanii aż 43% osób w wieku 16-25 lat stwierdziło, że przestało wierzyć w to, że zdobędą pracę, którą będą naprawdę kochali - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl. W badaniu "Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków" znalazły się również inne ciekawe wnioski. Oto niektóre z nich:
  • prawie 10% Polaków w dzieciństwie marzyło o pracy policjanta
  • zawodowe marzenia Polaków w dużym stopniu pokrywają się z dziecięcymi planami Amerykanów
  • około 61% badanych odpowiedziało, że w dorosłym życiu nie marzy już o pracy, o której marzyło w dzieciństwie
  • młodzi Polacy pierwszą płatną pracę dostają średnio w wieku 16-17 lat - najczęściej jest to rozdawanie ulotek (chłopcy) oraz opieka nad dziećmi (dziewczynki)
  • aż 32% Polaków wstydzi się tego, jak wyglądało ich pierwsze CV, a 14% nigdy nie przygotowywało tego dokumentu.
(fot. InterviewMe.pl)

Pełne wyniki badania "Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków" można znaleźć TUTAJ.

red.   

Źródło: InterviewMe.pl


InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Warto dziękować nawet za najbardziej oczywiste rzeczy.
(Mirka Juchnik)
listopad  25  środa
listopad  26  czwartek
listopad  27  piątek
listopad  28  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ