facebook
Wakacje 2020 - jak bezpiecznie dojechać do celu

    Dzisiaj jest niedziela, 20 września 2020 r.   (264 dzień roku) ; imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Wakacje 2020 - jak bezpiecznie dojechać do celu
O G Ł O S Z E N I A


Wakacje 2020 - jak bezpiecznie dojechać do celu

(fot. pixabay.com)

26-06-2020

     Wakacje 2020 z pewnością przejdą do historii jako "niezapomniane", z uwagi na specyficzną sytuację epidemiologiczną na świecie i związane z tym ograniczenia. Po kilku miesiącach przymusowej izolacji, dzięki poluzowaniu obostrzeń otrzymaliśmy zielone światło m.in. na wyjazdy wakacyjne. Jak wynika z badań, Polacy chętnie będą z tej możliwości korzystać - niemal 80% z nas deklaruje, że mimo świadomości zagrożenia koronawirusem planuje wyjazd wypoczynkowy.

    Większość rodaków decyduje się spędzić tegoroczny urlop w Polsce, wybierając jako środek transportu samochód. Warto skorzystać z rad i poznać opinie Auxilia co zrobić, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Wzmożony ruch i najwięcej wypadków drogowych

     93% Polaków zamierza spędzić urlop w kraju - tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Profitroom, obsługującą systemy rezerwacji hoteli. Tegoroczne wakacje będą miały zdecydowanie bardziej indywidualny charakter, przy czym nie ma żadnych przeszkód dla wyjazdów własnym samochodem w gronie rodzinnym. Wyniki kolejnych badań, tym razem przeprowadzonych na zlecenie firmy Kongsberg Automotive pokazują, że aż 60% Polaków podczas wakacji stawia na podróżowanie samochodem. 80% z nich zadeklarowało, że auto daje im poczucie bezpieczeństwa.

     Tymczasem statystyki policyjne podają, że wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach. Liczba wypadków drogowych gwałtownie wzrasta, kiedy robi się ciepło. Wszyscy pamiętamy, jak gorący był czerwiec zeszłego roku. Ten miesiąc okazał się również najbardziej obfitującym w tego typu zdarzenia. Zamieszczone niżej wykresy pokazują, że najbardziej gorące miesiące roku stanowią okres, w którym dochodzi do największej liczby wypadków drogowych (Wykres 1). Wraz z nimi rośnie liczba osób rannych i zmarłych w ich wyniku. W rankingu najbardziej "śmiertelnych" miesięcy na drogach w 2019 r., lipiec zajmuje niechlubne drugie miejsce, zaraz za nim plasują się czerwiec i sierpień (Wykres 2).

(źródło: Wypadki drogowe w Polsce w 2019 r., Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego)

(źródło: Wypadki drogowe w Polsce w 2019 r., Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego)

     Mogłoby się wydawać, że dobre warunki atmosferyczne panujące na ogół latem sprzyjają kierowcom, jednak - jak widać - statystyki mówią co innego (Tabela 1). Oparte na doświadczeniu opinie Auxilia wskazują, że nawet na prostej drodze i przy dobrej pogodzie może dojść do tragedii. W takich warunkach czujność kierowców może zostać uśpiona. Najgorzej, gdy w jej miejsce pojawia się brawura i brak zdrowego rozsądku - opinie Auxilia przekazuje Kamila Barszczewska, V-ce Prezes Zarządu Spółki oferującej pomoc prawną w przypadku najpoważniejszych wypadków komunikacyjnych.

Tabela 1. Wypadki drogowe i ich skutki według warunków atmosferycznych (2019 r.)

(źródło: Wypadki drogowe w Polsce w 2019 r., Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego)

[* W związku z możliwością wielokrotnego wyboru, w tabeli podano liczbę wystąpień w danych opcjach, a suma nie jest równa ogólnej liczbie wypadków i ich ofiar.]

Bezpiecznie do celu

     W tym roku w miesiącach wakacyjnych na drogach najprawdopodobniej samochodów będzie jeszcze więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ponieważ w podróż wybiorą się także ci, którzy zwykle wyjeżdżają za granicę. To z kolei może spowodować jeszcze większe korki, a co za tym idzie przegrzane silniki i problemy na trasie. Aby ich uniknąć warto się odpowiednio przygotować i zadbać o właściwy stan techniczny pojazdu. Opinie Auxilia słusznie wskazują, że wyjazdy na letni wypoczynek wiążą się zwykle z pokonywaniem znacznych odległości. Przygotowując samochód pod kątem technicznym, jednocześnie dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu drogowego - podkreśla Kamila Barszczewska. Przestrzega jednocześnie przed trzema najczęstszymi przyczynami wypadków, które zdarzają się na prostych odcinkach drogi, uczulając kierowców - Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej uwagi w zakresie dostosowania prędkości do warunków ruchu, prawidłowym zachowaniu się wobec pieszych oraz udzieleniu pierwszeństwa przejazdu tam, gdzie obligują do tego przepisy.

Prewencja przede wszystkim

     Opinie Auxilia przekazywane kierowcom stanowią wynik dotychczasowych doświadczeń klientów firmy - Wielu tragedii na drogach można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy przestrzegali elementarnych zasad ostrożności i bezpieczeństwa - zauważa pani Kamila. O to samo apeluje policja. Respektowanie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach to proste, ale niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dodatkowe sugestie? Obowiązkowe przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży - Nie można ich traktować jako zbędnej straty czasu. Lepiej finalnie dojechać na miejsce godzinę później, ale bezpiecznie - podsumowuje Kamila Barszczewska, życząc spokojnej i szerokiej drogi.

red.   

Źródło: AUXILIA S.A.


InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  20  niedziela
wrzesień  21  poniedziałek
wrzesień  22  wtorek
wrzesień  23  środa
[17.00]   (Wieliczka)
spotkanie - "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ