facebook
Drugie święto 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

    Dzisiaj jest niedziela, 20 września 2020 r.   (264 dzień roku) ; imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Drugie święto 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
O G Ł O S Z E N I A


Drugie święto 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

(fot. 11 MBOT)

29-05-2020

     Małopolscy Terytorialsi nie przywykli do tradycyjnego obchodzenia święta swojej Brygady. W tym roku dzień święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) im. gen. Leopolda Okulickiego przypadł na okres walki żołnierzy Obrony Terytorialnej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie Małopolski. W zeszłym roku o tej porze żołnierze OT walczyli z żywiołem na wałach przeciwpowodziowych na terenie gminy Szczucin.

Święto w cieniu epidemii

     Ze względu na panująca sytuację epidemiczną święto Brygady odbyło się bez udziału zaproszonych gości. Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz podczas uroczystej zbiórki podziękował żołnierzom za trud i poświęcenie w walce z COVID-19. Wręczył pamiątkowe medale i wyróżnienia. Przypomniał także o roli i zadaniach Brygady w trudnych czasach epidemii. W swoim wystąpieniu nawiązał do ubiegłorocznej, majowej walki swoich żołnierzy ze skutkami powodzi na terenie województwa.

(fot. 11 MBOT)
Od momentu powołania pierwszego żołnierza OT każdy miesiąc majowy stoi pod znakiem pełnej gotowości, determinacji, poświęcenia i przede wszystkim działania. Nie dla nas spokojna służba, nie dla nas święta czas. Ale po to zostaliśmy powołani. Aby służyć lokalnym społecznościom - mówił płk Goncerz.

Powódź w gminie Szczucin

     Podczas pierwszego święta 11 MBOT nikt się nie spodziewał, że jeszcze tego samego dnia żołnierze zostaną wezwani do macierzystej jednostki. Nie minęły cztery godziny, a na placu apelowym czekało już 267 żołnierzy gotowych do pomocy osobom poszkodowanym przez powódź. W kolejnych dniach 200 żołnierzy w systemie zmianowym realizowało zadania umacniania wałów, patrolowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz ewakuacji dobytku gospodarstw domowych.

COVID-19

     Od 6 marca, codziennie żołnierze 11 MBOT są na pierwszej linii walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pierwszym zadaniem było wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach. Kolejnymi przewóz środków ochrony osobistej dla potrzeb Wojewody, dystrybucja żywności, przewóz rezerw strategicznych dla potrzeb województwa małopolskiego, wzmocnienie patroli policyjnych oraz wydzielenie dwóch zespołów do pobierania wymazów od personelu Domów Pomocy Społecznej oraz osób, które znajdują się w kwarantannie.

     Terytorialsi nie zapominają również o tym jak ważne jest oddawanie najcenniejszego leku, którym jest krew. Od początku działań zebrali jej ponad 50 litrów. Dodatkowo Brygada jest w stałym kontakcie z Weteranami na bieżąco monitorując ich potrzeby i samopoczucie.

red.   

Źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Patronem 11 MBOT jest ostatni Dowódca Główny Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki. W nocy 22 maja 1944 r., po uprzednim przeszkoleniu spadochronowym na kursie cichociemnych w Wielkiej Brytanii, gen. Leopold Okulicki w ramach operacji "Weller" został zrzucony do kraju na zrzutowisku w Wierzbnie (powiat proszowicki). Na pamiątkę tego wydarzenia 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  20  niedziela
wrzesień  21  poniedziałek
wrzesień  22  wtorek
wrzesień  23  środa
[17.00]   (Wieliczka)
spotkanie - "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ