facebook
Sztandar 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

    Dzisiaj jest niedziela, 20 września 2020 r.   (264 dzień roku) ; imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Sztandar 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
O G Ł O S Z E N I A


Sztandar 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

(fot. 11 MBOT)

21-01-2020

     W dniu 18 października 2019 r. pod przewodnictwem Wojewody Małopolskiego - Piotra Ćwika zawiązał się Społeczny Komitet ufundowania sztandaru dla 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11. MBOT) im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". W jego skład weszli m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz weterani Zgrupowania AK "Żelbet", którego tradycje dziedziczy Brygada z Małopolski.

Sztandar wojskowy

     Sztandar wojskowy jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej.

Jak będzie wyglądać sztandar?

     Na rewersie, po środku sztandaru znajdować się będzie wieniec z napisem w trzech wierszach "BÓG HONOR OJCZYZNA". W prawym górnym rogu umieszczona zostanie pamiątkowa odznaka 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w prawym dolnym rogu odznaka pamiątkowa Zgrupowania AK "Żelbet". Po drugiej stronie na górze będzie Krzyż Armii Krajowej, poniżej Herb Województwa Małopolskiego.

Zbiórka funduszy

     W listopadzie 2018 r. Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak wydał zgodę na działalność Komitetu oraz na ufundowanie sztandaru 11. MBOT. Tradycją tego typu przedsięwzięć jest możliwość zapisania się na kartach historii poprzez honorowe wsparcie zbiórki funduszy na sztandar. Wartość cegiełki została określona na 10 zł, a kwota darowizny stanowi jej wartość lub jej wielokrotność. Dla każdego darczyńcy przewidziano dedykowany certyfikat, który będzie do odbioru w siedzibie 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej po wręczeniu sztandaru.

Darowizny można wpłacać na konto bankowe:

NAZWA: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Strzelectwa w Rzeczypospolitej Polskiej, KRS: 0000394256
ADRES: ul. Żywiecka 12, 30-427 Kraków
NR RACHUNKU: 78 1240 4533 1111 0010 9414 0504
TYTUŁ PRZELEWU: Darowizna na sztandar dla 11 MBOT

Dowództwo i formowanie 11. MBOT

     Od stycznia 2018 roku w podkrakowskiej Rząsce formowana jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Dotychczas Brygada przeszkoliła około 850 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Zainteresowanie służbą w regionie jest bardzo duże. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się około 1500 ochotników.

     Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy z formowanych batalionów lekkiej piechoty stacjonuje w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.

     Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.

red.   

Źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnejidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  20  niedziela
wrzesień  21  poniedziałek
wrzesień  22  wtorek
wrzesień  23  środa
[17.00]   (Wieliczka)
spotkanie - "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ