facebook
Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski

    Dzisiaj jest czwartek, 04 czerwca 2020 r.   (156 dzień roku) ; imieniny: Christy, Helgi, Karola M. Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski
O G Ł O S Z E N I A


Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski

(fot. 11 MBOT)

10-07-2019

     28 000 km, 4 samoloty pasażerskie, samolot transportowy CASA w asyście samolotów F-16, 70 godzin w podróży na linii Kraków, Warszawa, Rzym, Buenos Aires, Frankfurt nad Menem, Rammstein, Warszawa, Kraków. W piątek 28 czerwca br. z Argentyny do Ojczyzny powróciły prochy kapitana Ryszarda BIAŁOUSA ps. Jerzy.

Kapitan Ryszard Białous ps. Jerzy to legendarny dowódca batalionu AK "Zośka", z którym przeszedł cały jego powstańczy szlak bojowy, charyzmatyczny dowódca, jeniec obozów niemieckich, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, kawaler Orderu Virtuti Militari. Po wojnie zmuszony do życia na emigracji, przeniósł się w 1948 r. do Argentyny.

     W Argentynie został ministrem ds. planowania i rozwoju w rządzie prowincji Neuquén (ciekawostka podkreślana przez mieszkańców miasta: czytane wspak, wymawia się tak samo), dyrektorem generalnym zarządu dróg i energii elektrycznej w Patagonii. Polskę odwiedził w trzydziestą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1974 r. Zmarł w 1992 r. w Neuquén, w Argentynie i tam też został pochowany. Ostatnią wolą zmarłego było, aby jego prochy spoczęły na umiłowanej polskiej ziemi.

     Misji sprowadzenia prochów polskiego bohatera podjął się m.in. st. chor. sztab. Artur ZIĘBA z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie pochodzący z Bodzechowa w województwie Świętokrzyskim. W formowanej od stycznia 2018 r. jednostce służy na stanowisku starszego podoficera dowództwa Brygady.

- W życiu żołnierza jest wiele chwil, które pamięta się całe życie, ale chwila w której dowiedziałem się, że będę asystował w sprowadzeniu urny z prochami kpt. Białousa z Argentyny do Polski pozostanie dla mnie szczególną - mówi żołnierz 11 Brygady. - Po przylocie do Argentyny, w ambasadzie RP w Buenos Aires mieliśmy zaszczyt i honor uczestniczyć w oficjalnym przekazaniu przez synów: Jana (76 lat) i Jerzego (68 lat) Białousów urny z prochami kpt. "Jerzego". W uroczystości brali udział także Konsul, Attaché, Rodzina bohatera oraz polonia argentyńska - relacjonuje podoficer małopolskiej Brygady.

- Mimo upływu lat obaj bracia świetnie mówią po polsku. Do dnia dzisiejszego, ze wzruszeniem starszy syn Jan wspomina niezapomniany smak krupniku podanego w klasztorze albertynek w Krakowie, kiedy to z Warszawy przez Kraków wyruszali w nieznaną i krętą drogę przez Czechosłowację na Zachód. - Oprócz urny przywieźliśmy także wykonaną własnoręcznie przez kpt. Białousa w 1949 r. płaskorzeźbę Matki Boskiej Ostrobramskiej z napisem "TAK NAS POWRÓCISZ CUDEM NA OJCZYZNY ŁONO", sugerujące już wówczas pragnienie powrotu do Ojczyzny dowódcy batalionu "Zośka". Wykonana ona została z drzewa "rauli" z rodziny notofagus, które jak powiedział pan Jan jest pod ochroną. To niezwykle twarde drewno, w dotyku podobne do polskiej dębiny. Jan Białous dostał ją od Ojca w momencie kiedy pojechał w 1951r. do oddalonej od miejsca zamieszkania o ponad 2300 km szkoły podstawowej w prowincji Tucuman - relacjonuje st. chor. sztab. Zięba.

     Każdy kilometr podróży powrotnej potęgował emocje i wzruszenie. Z Argentyny przez Włochy i Niemcy, do bazy NATO w Rammstein, a stamtąd na pokładzie samolotu transportowego CASA 295 C wracał kpt. Białous do ukochanej Ojczyzny. Moment wejścia w polską przestrzeń powietrzną uświetniła asysta dwóch wielozadaniowych samolotów F-16 polskich Sił Powietrznych.

     Ostatnim etapem zadania było przekazanie Polskiemu Państwu urny z prochami na lotnisku Warszawa - Okęcie. W uroczystości uczestniczyli kombatanci, Minister Obrony Narodowej, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP.

W dniu 31 lipca br. urna z prochami kpt. Ryszarda Białousa spocznie w kwaterze batalionu "Zośka" na warszawskich powązkach pośród swoich podkomendnych i przyjaciół.

TAK NAS POWRÓCISZ CUDEM NA OJCZYZNY ŁONO.

mjr Bartosz Kubal   

(fot. 11 MBOT)


idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Odwaga to drabina, po której wspinają się wszystkie pozostałe cnoty.
(Luce)
czerwiec  4  czwartek
czerwiec  5  piątek
czerwiec  6  sobota
czerwiec  7  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ