facebook
Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski

    Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 r.   (261 dzień roku) ; imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Z Argentyny do Polski - misja terytorialsa z Małopolski

(fot. 11 MBOT)

10-07-2019

     28 000 km, 4 samoloty pasażerskie, samolot transportowy CASA w asyście samolotów F-16, 70 godzin w podróży na linii Kraków, Warszawa, Rzym, Buenos Aires, Frankfurt nad Menem, Rammstein, Warszawa, Kraków. W piątek 28 czerwca br. z Argentyny do Ojczyzny powróciły prochy kapitana Ryszarda BIAŁOUSA ps. Jerzy.

Kapitan Ryszard Białous ps. Jerzy to legendarny dowódca batalionu AK "Zośka", z którym przeszedł cały jego powstańczy szlak bojowy, charyzmatyczny dowódca, jeniec obozów niemieckich, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, kawaler Orderu Virtuti Militari. Po wojnie zmuszony do życia na emigracji, przeniósł się w 1948 r. do Argentyny.

     W Argentynie został ministrem ds. planowania i rozwoju w rządzie prowincji Neuquén (ciekawostka podkreślana przez mieszkańców miasta: czytane wspak, wymawia się tak samo), dyrektorem generalnym zarządu dróg i energii elektrycznej w Patagonii. Polskę odwiedził w trzydziestą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1974 r. Zmarł w 1992 r. w Neuquén, w Argentynie i tam też został pochowany. Ostatnią wolą zmarłego było, aby jego prochy spoczęły na umiłowanej polskiej ziemi.

     Misji sprowadzenia prochów polskiego bohatera podjął się m.in. st. chor. sztab. Artur ZIĘBA z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie pochodzący z Bodzechowa w województwie Świętokrzyskim. W formowanej od stycznia 2018 r. jednostce służy na stanowisku starszego podoficera dowództwa Brygady.

- W życiu żołnierza jest wiele chwil, które pamięta się całe życie, ale chwila w której dowiedziałem się, że będę asystował w sprowadzeniu urny z prochami kpt. Białousa z Argentyny do Polski pozostanie dla mnie szczególną - mówi żołnierz 11 Brygady. - Po przylocie do Argentyny, w ambasadzie RP w Buenos Aires mieliśmy zaszczyt i honor uczestniczyć w oficjalnym przekazaniu przez synów: Jana (76 lat) i Jerzego (68 lat) Białousów urny z prochami kpt. "Jerzego". W uroczystości brali udział także Konsul, Attaché, Rodzina bohatera oraz polonia argentyńska - relacjonuje podoficer małopolskiej Brygady.

- Mimo upływu lat obaj bracia świetnie mówią po polsku. Do dnia dzisiejszego, ze wzruszeniem starszy syn Jan wspomina niezapomniany smak krupniku podanego w klasztorze albertynek w Krakowie, kiedy to z Warszawy przez Kraków wyruszali w nieznaną i krętą drogę przez Czechosłowację na Zachód. - Oprócz urny przywieźliśmy także wykonaną własnoręcznie przez kpt. Białousa w 1949 r. płaskorzeźbę Matki Boskiej Ostrobramskiej z napisem "TAK NAS POWRÓCISZ CUDEM NA OJCZYZNY ŁONO", sugerujące już wówczas pragnienie powrotu do Ojczyzny dowódcy batalionu "Zośka". Wykonana ona została z drzewa "rauli" z rodziny notofagus, które jak powiedział pan Jan jest pod ochroną. To niezwykle twarde drewno, w dotyku podobne do polskiej dębiny. Jan Białous dostał ją od Ojca w momencie kiedy pojechał w 1951r. do oddalonej od miejsca zamieszkania o ponad 2300 km szkoły podstawowej w prowincji Tucuman - relacjonuje st. chor. sztab. Zięba.

     Każdy kilometr podróży powrotnej potęgował emocje i wzruszenie. Z Argentyny przez Włochy i Niemcy, do bazy NATO w Rammstein, a stamtąd na pokładzie samolotu transportowego CASA 295 C wracał kpt. Białous do ukochanej Ojczyzny. Moment wejścia w polską przestrzeń powietrzną uświetniła asysta dwóch wielozadaniowych samolotów F-16 polskich Sił Powietrznych.

     Ostatnim etapem zadania było przekazanie Polskiemu Państwu urny z prochami na lotnisku Warszawa - Okęcie. W uroczystości uczestniczyli kombatanci, Minister Obrony Narodowej, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP.

W dniu 31 lipca br. urna z prochami kpt. Ryszarda Białousa spocznie w kwaterze batalionu "Zośka" na warszawskich powązkach pośród swoich podkomendnych i przyjaciół.

TAK NAS POWRÓCISZ CUDEM NA OJCZYZNY ŁONO.

mjr Bartosz Kubal   

(fot. 11 MBOT)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Różnorodność jest przyprawą, która nadaje życiu cały smak.
(William Cowper)

wrzesień  18  środa
[19.00]   (Jazdowiczki)
zebranie wiejskie
wrzesień  19  czwartek
wrzesień  20  piątek
[10.00]   (Proszowice)
warsztaty "Z pracowitą pszczółką"
[18.00]   (Szczytniki)
zebranie wiejskie
[19.00]   (Łaganów)
zebranie wiejskie
wrzesień  21  sobota
[10.00]   (Kraków)
koncert Pawła Wójcika i Tomasza Sarniaka w Krakowskim Teatrze Variete
[18.00]   (Szklana)
zebranie wiejskie
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ