facebook
Tablica upamiętniająca Barbarę i Zenona Hajdugów

    Dzisiaj jest czwartek, 04 czerwca 2020 r.   (156 dzień roku) ; imieniny: Christy, Helgi, Karola M. Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Tablica upamiętniająca Barbarę i Zenona Hajdugów
O G Ł O S Z E N I A


Tablica upamiętniająca Barbarę i Zenona Hajdugów

(fot. Arkadiusz Fularski)

Kraków, 9-07-2019

     W poniedziałek 8 lipca w Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dobroczyńców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, Państwa Barbary i Zenona Hajdugów.

     Przypomnijmy, że Barbara Hajduga oraz urodzony w Nowym Brzesku Zenon Hajduga przekazali w 2015 roku znaczne oszczędności swojego życia na sfinansowanie części kosztów związanych z budową nowego pawilonu Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, który został oficjalnie oddany do użytku w czerwcu 2018 roku.

     Jak powiedziała nam kierująca Domem dyrektor Józefa Grodecka, przekazanie środków finansowych przez Państwa Hajdugów było iskrą, dzięki której natychmiast ruszyły prace przy budowie nowego pawilonu. Przekazując swoje oszczędności na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów, darczyńcy wyraźnie wskazali, że są to środki z przeznaczeniem na utworzenie nowego Pawilonu przy DPS na ul. Helclów w Krakowie czyli tzw. Domu Artysty Seniora. Takiej inicjatywy nie można było zmarnować. Dzięki decyzji prezydenta Jacka Majchrowskiego i Rady Miasta Krakowa, znalazły się błyskawicznie środki na aktualizację dokumentacji technicznej oraz na samą budowę nowego pawilonu w DPS i prace budowlane szybko ruszyły.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Państwo Hajdugowie działali przez wiele lat społecznie na wielu polach, za co oboje zostali uhonorowani tytułem "Filantropa Krakowa A.D. 2015". Podczas otwarcia nowego pawilonu Domu Pan Zenon Hajduga oraz pośmiertnie jego żona, Barbara zostali odznaczeni przez prezydenta miasta Krakowa odznaczeniem "Honoris Gratia", a w dowód wdzięczności za szczególne poświęcenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w nowym obiekcie zlokalizowano tablicę upamiętniającą udział finansowy darczyńców w powstaniu nowego budynku.

     Uroczystego odsłonięcia tablicy zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP dokonali Zenon Hajduga i Andrzej Kulig zastępca prezydenta miasta Krakowa. Gratulując darczyńcom głos zabierali m.in.: Sławomir Pietrzyk wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, poseł Józef Lassota, artysta Marcin Daniec. Zaś legendarny bard Aleksander Kobyliński "Makino" z krakowskiego Zwierzyńca, zagrał na gitarze imitując dzwon Zygmunta, dedykując utwór nieżyjącej już Pani Barbarze Hajduga. Tablicę wykonał kamieniarz Tadeusz Sumek.

(fot. Arkadiusz Fularski)

    Po odsłonięciu tablicy przyszedł czas na piękny koncert, który dla Pana Zenona przygotowali krakowscy artyści w osobach: Bożeny Zawiślak - Dolny, Witolda Wrony, Jakuba Oczkowskiego, Łukasza Lecha. Na pianinie (podarowanym do DPS przez Pana Zenona) zagrał Jerzy Sobeńko. Artyści między poszczególnymi utworami wspominali ze wzruszeniem niezwykłą i bardzo ciepłą, ale też często robiącą uwagi artystom..., postać Pani Barbary.

- Pewnego razu przyszła do mnie do garderoby Pani Basia i komplementowała mój występ. Byłem zachwycony. Ale wychodząc powiedziała... Kup sobie szelki dziecko kochane, bo tak Ci te portki wiszą...- wspominał Jakub Oczkowski.

     Ostatnim akcentem pięknej, wzruszającej uroczystości, w której udział wzięło wielu przyjaciół Państwa Hajdugów (obecny był też urodzony w Nowym Brzesku Witold, brat Pana Zenona), była wspólna kawa i poczęstunek przygotowany przez pracowników Domu. Nie zabrakło wielu wspomnień. W niejednym oku pojawiła się łza...

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu prezydentowi Krakowa, Radzie Miasta Krakowa, Dyrekcji i Pracownikom DPS, Panu Profesorowi Dźwigajwi, Panu Tadeuszowi Sumek, wspaniałym artystom, przyjaciołom oraz wszystkim, dzięki którym mogło dojść do wybudowania tego Domu, a dziś do odsłonięcia tej pięknej tablicy. Ilekroć przychodzę tutaj, to zawsze utwierdzam się w przekonaniu, że podjęliśmy z Basią słuszną decyzję. Był to taki nasz gest serca - mówił Zenon Hajduga.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Dodajmy jeszcze, że Pan Zenon nadal wspiera i interesuje cały czas się życiem Domu. Na wyposażenie nowego pawilonu DPS podarował nie tylko pianino, wiele książek, a także w miarę możliwości, przekazuje mieszkańcom i pracownikom Domu bilety na różne koncerty. Pawilon mieści 54 dwu i jednoosobowe pokoje, każdy z osobną łazienką. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2019 roku koszt utrzymania jednego mieszkańca wynosi 6.000,00 zł.

Arkadiusz Fularski   

(fot. Arkadiusz Fularski)idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Odwaga to drabina, po której wspinają się wszystkie pozostałe cnoty.
(Luce)
czerwiec  4  czwartek
czerwiec  5  piątek
czerwiec  6  sobota
czerwiec  7  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ