Małopolscy terytorialsi złożyli przysięgę

(fot. 11 MBOT)

17-04-2019

     W niedzielę 14 kwietnia w podkrakowskiej Rząsce słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało kolejnych 40 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego. Była to druga w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy OT.

Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, które od dziś będą dla Was najważniejszym drogowskazem, wzięliście na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie - zwrócił się do stojących na placu żołnierzy Dowódca 11 MBOT, płk Krzysztof Goncerz. - Wasza służba w Wojskach Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, własną lokalną społecznością, z Waszą ojcowizną. Nawiązał w ten sposób do misji Brygady, którą jest obrona i wspieranie społeczności Małopolski w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

(fot. 11 MBOT)

     Przemawiający w imieniu "terytorialsów" składających przysięgę szer. Paweł Godzik podkreślił osadzoną w historycznej tradycji ideową tożsamość najnowszego rodzaju Sił Zbrojnych, oddając hołd kombatantom: Gorące podziękowania i wyrazy najgłębszego szacunku dla żołnierzy Armii Krajowej i członków Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennych organizacji niepodległościowych, pragnę w imieniu nas wszystkich złożyć na ręce naszych dostojnych Gości - weteranów Armii Krajowej. Zobowiązujemy się kontynuować Waszą misję i przekazywać Wasze przesłanie kolejnym pokoleniom.

     Przysięga wojskowa w Rząsce była niezwykle ważnym i wzruszającym wydarzeniem dla żołnierzy oraz ich najbliższych, ale także atrakcją dla mieszkańców Krakowa i okolic, którzy mogli obejrzeć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, prezentowane na stoiskach promocyjnych 11 MBOT, Zakładów Mechanicznych Tarnów SA, Agencji Mienia Wojskowego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.

red.   

Źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(fot. 11 MBOT)

(fot. 11 MBOT)

15 kwietnia 96-te urodziny obchodził gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy, bohater II Wojny Światowej, odznaczony orderem Virtuti Militari za odbicie skazańców z więzienia w Lidzie (styczeń 1944 r.), żołnierz wyklęty, ofiara represji stalinowskich. Z tej okazji Dowódca 11 MBOT płk Krzysztof Goncerz skierował delegację żołnierzy, która przekazała na ręce pana generała pamiątkowy dyplom oraz w imieniu żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej małopolskiej Brygady złożyła serdeczne życzenia pomyślności i zdrowia na najbliższe lata.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20190417teryt_przysiega/art.php