facebook
Małopolscy terytorialsi złożą przysięgę

    Dzisiaj jest wtorek, 20 października 2020 r.   (294 dzień roku) ; imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Małopolscy terytorialsi złożą przysięgę
O G Ł O S Z E N I A


Małopolscy terytorialsi złożą przysięgę

(fot. 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej)

12-10-2018

     W niedzielę 14 października o godzinie 11:00 90 żołnierzy - ochotników 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11MBOT) złoży na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce przysięgę wojskową. Będzie to pierwsza uroczystość złożenia przysięgi wojskowej w formowanej od stycznia 2018 r. Brygadzie.

     Uroczystość w Rząsce powinna zainteresować wszystkich pasjonatów sił zbrojnych i militariów, którzy będą mogli zapoznać się z najnowszym uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, prezentowanym na stoisku Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., obejrzeć wyjątkowy pokaz musztry paradnej, a także osobiście porozmawiać z żołnierzami.

     Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej wzruszających wydarzeń w życiu każdego żołnierza. W Wojskach Obrony Terytorialnej do tego wyjątkowego dnia żołnierze przygotowują się w czasie intensywnego szkolenia podstawowego, zwanego popularnie "szesnastką".

     Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ma za zadanie wdrożenie ochotników, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej, do służby w piątym rodzaju Sił Zbrojnych. Wszyscy uczestnicy muszą opanować szereg umiejętności praktycznych, gdyż ćwiczenia obejmują m.in. podstawy taktyki lekkiej piechoty, topografię, przetrwanie na polu walki, obsługę broni i sprzętu wojskowego, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Żołnierze szkoleni są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, w tym karabinków MSBS Grot. Przed przysięgą czeka ich jeszcze spore wyzwanie - tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.

     Trwająca od 29 września do 14 października "szesnastka" to pierwsze, ale nie ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej w 11MBOT. Kolejne zaplanowano w terminach 17 listopada - 2 grudnia oraz 1 - 16 grudnia. Jednocześnie z podstawowymi prowadzone są szkolenia wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku - najbliższe planowane są w terminach 7 - 14 października, 24 listopada - 1 grudnia oraz 9 - 16 grudnia.

W każdym miesiącu odbywają się również szkolenia rotacyjne Terytorialsów, którzy ukończyli kurs podstawowy bądź wyrównawczy. Łącznie w tym roku planowane jest powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej w 11MBOT około 500 żołnierzy, a liczba osób zainteresowanych służbą oscyluje wokół tysiąca. Docelowo Brygada ma liczyć około 3000 żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). Terytorialną Służbę Wojskową pełni łącznie we wszystkich brygadach ponad 14 tysięcy żołnierzy. W naszym regionie od stycznia 2018 r. formowana jest 11 Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej, która będzie pełnić swoje zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Terytorialsi mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności.

red.   

Źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnejidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Prawdziwej wdzięczności nie można wyrazić słowami .
(Goethe)
październik  20  wtorek
październik  21  środa
październik  22  czwartek
październik  23  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ