facebook
Iskra, która zbudowała dom

    Dzisiaj jest piątek, 22 lutego 2019 r.   (53 dzień roku) ; imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Iskra, która zbudowała dom
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Iskra, która zbudowała dom

(fot. Arkadiusz Fularski)

Proszowice, 15-06-2018      Urodzony w Nowym Brzesku Zenon Hajduga odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia w podziękowaniu za całokształt działalności charytatywnej. Uroczystość odbyła się 14 czerwca 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów z okazji otwarcia nowego pawilonu.

     Przypomnijmy, że w 2015 roku państwo Barbara i Zenon Hajduga przekazali kwotę 0,5 mln zł na utworzenie nowego pawilonu przy DPS na ul. Helclów w Krakowie tzw. Domu Artysty Seniora. Kierująca DPS-em dyrektor nie ukrywała, że dopiero po przekazaniu daru finansowego od Państwa Hajduga plany budowy nabrały tempa.

- To była wstrząsająca propozycja. Przekazanie tak wysokiej kwoty na budowę Domu dla Artystów poruszyło prezydenta Jacka Majchrowskiego i wiele osób. Zaktualizowano projekt z 2007 roku, Gmina Kraków postanowiła wprowadzić tą inwestycję do realizacji i w lipcu 2016 roku przekazano plac budowy firmie zajmującej się budową. Nie ma wątpliwości, że to Państwo Hajduga podłożyli iskrę pod ten lont i zaczęło się - powiedziała nam Dyrektor Domu Józefa Grodecka.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Po śmierci małżonki pan Zenon systematycznie odwiedzał DPS i plac budowy. Interesował się postępami prac. Przekazywał kolejne dary dla mieszkańców Domu. Na początku czerwca ze wzruszeniem poinformował nas o dacie oficjalnego oddania Domu do użytku. W czwartek, 14 czerwca 2018 roku w nowym pawilonie na uroczystości otwarcia nie mogło zabraknąć Pana Zenona. Był też urodzony w Nowym Brzesku jego brat dr. inż. Witold Hajduga.

- Kwestia bycia darczyńcą to wielkie i godne przedsięwzięcie. Są osoby, które przeznaczają swoje środki dla innych. Taką osobą jest Pan Zenon Hajduga. Dziękuję za wszystko co robili z żoną Barbarą. Dziękuję Panu Zenonowi za całokształt wielorakiej działalności charytatywnej przez wiele lat - powiedział prezydent Jacek Majchrowski wręczając panu Zenonowi odznakę Honoris Gratia w podziękowaniu za całokształt działalności charytatywnej. Prezydent wręczył też symboliczny klucz do nowego obiektu dyrektor Domu Pomocy Społecznej Józefie Grodeckiej.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Na stronie internetowej miasta Krakowa można przeczytać, że: budowa nowego pawilonu trwała niespełna dwa lata, uwzględniając przerwę na badania archeologiczne. Obiekt ma powierzchnię 4 162,1 m2. Na nowych mieszkańców czekają 54 pokoje wyposażone w łazienki z prysznicami, zapewniające 75 miejsc. Na terenie pawilonu znajdują się trzy jadalnie z kuchniami i zmywalniami, trzy łazienki przystosowane do kąpieli osób leżących, dyżurki pielęgniarskie, pomieszczenia do terapii i wypoczynku, kuchenki i pralnie dla mieszkańców, dwie sale do rehabilitacji, w tym do rehabilitacji neurologicznej, pokój do masażu, garaże w przyziemiu budynku oraz magazyny i pomieszczenia socjalne, a także szatnie dla pracowników. Zagospodarowany został teren w otoczeniu nowego budynku. Zrealizowano chodniki, drogi, plac manewrowy dla straży pożarnej oraz oświetlenie terenu. W kolejnym etapie zostanie wykonany wjazd pożarowy z alei Słowackiego oraz boisko do gry w bule oraz pole do minigolfa.

     Koszt całego zamierzenia, wraz z wyposażeniem, wyniósł 15,2 mln zł. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz darowizny państwa Barbary i Zenona Hajdugów. Miasto przeznaczyło na realizację zadania kwotę 14,7 mln zł, natomiast darczyńca Zenon Hajduga przeznaczył na inwestycję kwotę 0,5 mln zł. Ponadto pan Zenon przekazał też pianino na wyposażenie nowego pawilonu. Kilka lat wcześniej przekazali też pianino do Centrum Kultury w Nowym Brzesku.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Nowy pawilon Domu jest przeznaczony dla osób somatycznie chorych, którym zapewnia całodobową opiekę. W ramach swoich usług DPS zapewnia wyżywienie, udziela pomocy w zakresie podstawowych czynności życiowych i pielęgnacji oraz załatwieniu spraw osobistych. Dom organizuje i w miarę możliwości zapewnia transport na wizyty lekarskie. Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie i porady psychologiczne. DPS zapewnia również mieszkańcom rehabilitację ruchową, w tym rehabilitację przyłóżkową, w ramach indywidualnych programów rehabilitacji leczniczej. Poza tym mieszkańcy Domu mają możliwość korzystania z biblioteki oraz różnych form terapii zajęciowej, w tym muzykoterapii, warsztatów rękodzieła artystycznego, pracowni plastycznej, kącika szachowego i gier logicznych, kącika prasowego, kulinarnego oraz klubu filmowego.

     Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2018 r. w Domu Pomocy Społecznej im. Helclów wynosi 5390 zł. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą w kolejności: mieszkaniec domu w wysokości 70% swojego dochodu; małżonek, zstępni przed wstępnymi oraz gmina, z której osoba została skierowana do DPS.

Arkadiusz Fularski   

(fot. Arkadiusz Fularski)idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
luty  22  piątek
luty  23  sobota
luty  24  niedziela
[9.00]   (Proszowice)
Konferencja pszczelarska
luty  25  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Dzień powszedni lasu
[styczeń-luty]    (MBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ