"Ballada o lubelskim bursztynie"

(fot. muzeum.wieliczka.pl)

Wieliczka, 14-04-2018

     Bursztyn oraz inspirowane jego urodą i wyjątkowością obrazy, intrygujące połączenie nauki ze sztuką, prezentuje wystawa "Ballada o lubelskim bursztynie", na którą zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Można ją oglądać do 2.09.2018 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

     Czy bursztynu w Polsce należy szukać tylko nad Morzem Bałtyckim? Okazuje się że nie, duże złoże bursztynu znaleziono na terenie Lubelszczyzny i to o nim jest ta wystawa. Zaskakuje nie tylko miejsce jego położenia, ale także jego kosmiczne powiązania, które wyróżniają lubelski bursztyn spośród innych. Stało się tak za sprawą meteorytu, który uderzył w złoże, a tym samym przypieczętował jego wyjątkowość i spowodował powstanie niezwykle rzadkiego bursztynu magnetycznego.

     Wystawa pokazuje około 200 okazów bursztynu różnej wielkości i urody (także z nad M. Bałtyckiego) oraz skał w których został zdeponowany. Zobaczyć będzie można takie formy jak: krople ("łzy Heliad"), sople, nacieki, wypełnienia kieszeni wewnątrz pni, formy podkorowe i międzykorowe oraz zawsze zachwycające inkluzje, czyli okazy, w których wnętrzach zamknięte zostały fragmenty roślin czy owady. Są również pokazane bursztynowe i piaskowcowe impaktyty będące śladami wspomnianej wcześniej kolizji meteorytu z Ziemią (fragment meteorytu Niedźwiada).

     Wystawa jest połączeniem dwóch pasji: naukowej fascynacji bursztynem Pana dr Lucjana Gazdy z artystycznym oczarowaniem kopalną żywicą malarki Pani Krystyny Rudzkiej - Przychody. Namalowane przez Panią Krystynę obrazy (30 płócien) pokazują jak ogromny wpływ na jej artystyczne przeżycia wywarło "złoto Lubelszczyzny".

(fot. A. Grzybowski)

Dopełnieniem wystawy są przedmioty wykonane z bursztynu oraz informacje dotyczące lubelskiego złoża.

     Okazuje się, że istnieje również związek bursztynu z solą - różne surowce, o różnym przeznaczeniu a jednak cenne i ważne zarówno w naszej prehistorii, historii jak i współczesności. W latach 1760-1762 Francuz i przyrodnik Jean-Ětienne Guettard, jeden z prekursorów geologii, odbywając podróż po Polsce zafascynował się zarówno solą i kopalnią w Wieliczce jak i bursztynem znalezionym w lubelskich dobrach hrabiego Rzewuskiego. Wrażenia te przedstawił na posiedzeniach Francuskiej Akademii Nauk. Dziś po latach spotkają się ze sobą tamte emocje bo wystawa "Ballada o lubelskim bursztynie" pokazana zostanie w Zamku Żupnym, miejscu związanym z solą od wieków.

     Prezentowane okazy pochodzą z kolekcji dr. L. Gazdy a obrazy ze zbiorów K. Rudzkiej - Przychody. Są oni również autorami scenariusza wystawy.

     Muzeum zaprasza także 20 czerwca, godz. 17.00 na prelekcję "Ballada o lubelskim bursztynie", którą poprowadzą dr L. Gazda i K. Rudzka-Przychoda. Spotkanie odbędzie się w Zamku Żupnym w Wieliczce w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich.

red.   

Źródło: muzeum.wieliczka.pl

(fot. muzeum.wieliczka.pl)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20180414wie_bursztyny/art.php