Ach te kobiety...

(fot. fatamorgana26.blogspot.com)

Proszowice, 8-03-2018

     Marzec kojarzy nam się z początkiem wiosny, budzeniem się do życia przyrody. Jest to także miesiąc w którym obchodzimy święto płci pięknej, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jego data przypada na 8 marca i obchodzone jest w około 50 krajach. Istnieją jednak państwa, w których święto to jest zabronione. Jednym z nich jest Iran.

     Początki Dnia Kobiet sięgają czasów starożytnego Rzymu, kiedy to matrony, czyli zamężne kobiety udawały się do gaju świątyni Junony, składając jej w ofierze kwiaty za udane życie małżeńskie i płodność. W tym okresie mężczyźni obdarowywali swoje małżonki drobnymi podarunkami.

     Na początku XX wieku, dla upamiętnienia ofiar w walce o równouprawnienie kobiet, powstało w Ameryce święto kobiet przypadające na koniec lutego. Jednakże coroczne święto obchodzone 8 marca zostało ustanowione z inicjatywy niemieckiej działaczki ruchu feministycznego - Clary Zetkin na zjeździe socjalistek w Kopenhadze w 1910 roku. Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był 18 marca 1911 roku w Danii, Szwajcarii, Niemczech. Dopiero w 1921 roku po protestach antywojennych kobiet w Rosji święto to zostało przeniesione na 8 marca i pozostaje ono niezmienione do czasów obecnych.

     Rok 1977 był rokiem wyjątkowym, ponieważ właśnie wtedy podpisano na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją i obyczajami danego kraju. Od tego czasu zaczęto doceniać bardziej rolę kobiety w rozwoju społeczeństwa i nauki i umożliwiać jej uczestnictwo w życiu politycznym świata.

     Początkowo dyskryminacja kobiet w życiu publicznym zmieniła się w uznanie za ich zasługi dla ich ciężkiej pracy oraz wytrwałości w działaniach mających znaczenie pokojowe dla świata.

     W Polsce w okresie PRL-u bardzo popularnym prezentem dla pań były goździki, czy też tulipany, które otrzymywały w zakładach pracy. Obecnie podczas Dnia Kobiet odbywają się liczne manifestacje feministek pod różnymi hasłami, takimi jak walka o równe traktowanie kobiet i mężczyzn w pracy.

     Natomiast Brytyjczycy w okresie Międzynarodowego Dnia Kobiet organizują wystąpienia, wykłady czy też odczyty na tematy i zagadnienia interesujące kobiety. W szczególności dotyczą one zasług kobiet w historii czy też problemów z jakimi kobiety muszą się zmagać na co dzień.

Portugalki obchodzą Dzień Kobiet w damskim towarzystwie, ze swoimi najbliższymi przyjaciółkami.

     Włoski temperament objawia się tym, że Święto Kobiet obchodzone jest już nawet parę dni przed 8 marca. Włoszki nie tylko dostają bukiety kwiatów od mężczyzn lecz także wręczają je innym kobietom. Ważnym symbolem Dnia Kobiet we Włoszech jest mimoza - są to drobne żółte kwiatki o słabym, lecz słodkim zapachu. Są one nawiązaniem do postaci kobiety i jej najlepszych cech, która jest piękna, wrażliwa oraz delikatna.

Dlatego życzymy wszystkim kobietom, aby czuły się piękne i spełnione w tym szczególnym dniu oraz przez cały rok, a w dniu ich święta wszystkiego, co najlepsze.

Zdzisław Kuliś   

Źródło: Katarzyna Cendrowska

Dla wszystkich Pań dedykujemy również wiersz pt. "Dzień Kobiet", który to na tę okazję napisał Zdzisław.
(fot. fatamorgana26.blogspot.com)

Dzień Kobiet

Jest w kalendarzu taki dzień
Obchodzony na całym Świecie,
Gdy troski odchodzą w cień
I szacunek oddajemy Kobiecie

Tym dniem jest ósmy marca
Pod koniec mroźnej zimy.
Wszyscy od młodzieńca po starca
Najlepszego Paniom życzymy.

Kobieta jest pięknem duszy.
Różą zdobiącą mężczyznę.
W potrzebie bez wysiłku kruszy
Jego fizyczną tężyznę.

Wszystkie drzwi otwiera z łatwością
I tam, gdzie zechce wejdzie.
Wybranego mężczyznę darzy miłością,
Ale niekochana odejdzie.

W domu trzyma cztery kąty,
Chociaż mąż głową domu bywa.
Lecz On trzyma tylko kąt piąty,
Bo Ona jest szyją, która tą głową kiwa.

Więc w imię Ich zasług nie małych
W dniu Ich Narodowego Święta
Życzymy Im mężów wspaniałych,
A w przyszłości wspaniałe wnuczęta.

By zawsze były zdrowe,
Piękną urodą się cieszyły.
Zawsze do pracy gotowe,
Gdy mężowi zabraknie siły.

Zdzisław Kuliś; Donosy, marzec 2013

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20180308dk/art.php