facebook
Lotnisko Balice vs Pyrzowice - porównanie lotnisk

    Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 r.   (85 dzień roku) ; imieniny: Dory, Olgi, Teodora    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Lotnisko Balice vs Pyrzowice - porównanie lotnisk
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Lotnisko Balice vs Pyrzowice - porównanie lotnisk

(fot. Kamila Kurowska)

28-11-2017

     Dla osób z południa Polski dwa najważniejsze lotniska w aspekcie podróży budżetowych to lotnisko Balice pod Krakowem oraz Pyrzowice w pobliżu Katowic. Z którego lotniska lata się wygodniej i jakie są między tymi lotniskami podstawowe różnice?

Ilość obsługiwanych pasażerów, długość tras i inne dane statystyczne

     Każdy, kto był choć raz na lotnisku w Krakowie i na lotnisku w Pyrzowicach, zgodzi się z tym, że Katowickie lotnisko jest znacznie mniejsze. Nie znaczy to jednak, że nie obsługuje szerokiej siatki połączeń i wielu pasażerów. Wprost przeciwnie. Pod względem ilości pasażerów, to czwarte lotnisko w Polsce. Ustępuje jedynie lotnisku w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

     Pyrzowice obsługują rocznie 5,5 mln pasażerów. Kraków ponad 6 mln. Katowice mają za to najdłuższą drogę startową w Polsce (aż 3200 m). Kraków obsługuje 88 kierunków podróży (zima 2017) a Katowice nieco ponad 50.

     Mimo tego, że oba lotniska położone są w pobliżu autostrady A4, to dojazd do lotniska w Pyrzowicach jest nieco gorszy - od większego miasta (Katowic) dzieli je aż 30 km, a jeśli ktoś nie jedzie na lotnisko własnym samochodem, to transport może go słono kosztować.

     W przypadku obu lotnisk, najwygodniejszą formą dojazdu jest własny samochód, który na czas pobytu za granicą można pozostawić na parkingu. Przy lotnisku funkcjonuje kilka prywatnych parkingów, przy czym ceny parkingów przy lotnisku Balice są nieco niższe niż ceny parkingów przy lotnisku w Pyrzowicach. Przy wyjeździe na kilka dni tanimi liniami budżetowymi, koszt parkingu lub dojazdu busem na lotnisko może wynieść nawet połowę ceny biletu lotniczego!

     W przypadku lotniska w Krakowie takiego ryzyka nie ma. W pobliżu lotniska znajduje się kilka tanich prywatnych parkingów (w tym naprawdę tani parking przy lotnisku - ParkujGo), a dla osób niezmotoryzowanych jest dość wygodny dojazd na lotnisko pociągiem, w cenie znacznie niższej niż bus do Katowic.

Zalety Pyrzowic

     Lotnisko Katowice-Pyrzowice również ma swoje zalety, które doceniają pasażerowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Chodzi o położenie lotniska powyżej poziomu morza. Dzięki temu, że położone jest najwyżej ze wszystkich lotnisk w Polsce, w Katowicach najrzadziej spotka nas niemiła niespodzianka odwołanego lotu ze względu na warunki atmosferyczne.

Lotnisko Kraków Balice - nie tylko loty budżetowe

     Większy rozmach krakowskiego lotniska, lepsza infrastruktura oraz zaplecze, to niewątpliwie zasługa międzynarodowego statusu lotniska. Wprawdzie zarówno z Balic jak i Pyrzowic samoloty rozwożą pasażerów po całej Europie, ale tylko lotnisko Balice posiada loty międzykontynentalne, m.in. do Chicago. Dzięki znacznie bogatszej siatce połączeń, lotnisko ma większą ilość pasażerów i może mocniej inwestować w swój rozwój.

Grzegorz Buch   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
marzec  26  wtorek
[9.00 - 14.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - konsultacje indywidualne
marzec  27  środa
[17.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  28  czwartek
[10.00]   (Proszowice)
"Innowacje w uprawie warzyw" - szkolenie dla rolników
[15.00]   (Proszowice - CKiW)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  29  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Peru to nie tylko Machu Picchu
[do 30 kwietnia]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ