facebook
Czym różni się ubezpieczenie domu od ubezpieczenia mieszkania?

    Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 r.   (85 dzień roku) ; imieniny: Dory, Olgi, Teodora    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Czym różni się ubezpieczenie domu od ubezpieczenia mieszkania?
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Czym różni się ubezpieczenie domu od ubezpieczenia mieszkania?

(fot. Aleksander Banaś)

23-09-2017

     Przedmiot ubezpieczenia ma zasadniczy wpływ na cenę składki płaconej za polisę. Chodzi nie tylko o wskazanie rodzaju nieruchomości, ale i pozostałych szczegółów jak kondygnacja w przypadku mieszkania czy materiał użyty do konstrukcji w przypadku domu jednorodzinnego.

     Dom, mieszkanie i budynek w budowie - porównywarka ubezpieczeniowa jest w stanie wyliczyć oddzielną składkę dla tych trzech rodzajów nieruchomości. Pod uwagę zostaną wzięte takie informacje jak lokalizacja budowli czy powierzchnia, ale nie zawsze oferta okaże się jednakowa i równie szeroka. Można łatwo się o tym przekonać wyszukując ubezpieczenie domu kalkulator na strzezdom.pl.

Umowy dodatkowe nie dla wszystkich

     Takim wyjątkiem jest budynek w budowie. Jeśli mamy na myśli stawianą inwestycję, w większości przypadków chodzi o dom. I tu pierwsza uwaga - przy kalkulacji składki dla tego rodzaju nieruchomości łatwo zauważyć, że składka roczna będzie niższa od składki dla domu już zamieszkanego.

     Ta różnica wynika z pewnego ograniczenia umów dodatkowych. Właściciel dopiero stawianego domu w pierwszej kolejności postawi na ochronę murów, a dopiero później stałych elementów czy kradzieży z włamaniem.

     Ostatni przypadek jest zresztą dość problematyczny - o ile z typowej polisy dla domu mogą być chronione ruchomości jak meble czy sprzęt RTV, to ruchomościami na terenie inwestycji są zazwyczaj materiały budowlane i narzędzia. O ile oczywiście ta inwestycja znajduje się w stanie surowym zamkniętym.

     Poza tym ubezpieczający dom w budowie nie mogą skorzystać z opcji dodania zabezpieczeń własnych w postaci drzwi antywłamaniowych, monitoringu czy alarmu i liczyć z tej okazji na zniżkę przy wycenie składki.

Dom a mieszkanie - różnica 100 zł za polisę

     Aby precyzyjnie wyliczyć składkę i porównać jej wysokość dla dwóch rodzajów nieruchomości, czyli na ubezpieczenie domu i ubezpieczenie mieszkania z strzezdom.pl, trzeba przyjąć te same kryteria odnoście polisy. Przykładowe będą wyglądały następująco:
  • suma ubezpieczenia 20 000 zł za zdarzenia losowe w mieniu ruchomym,
  • suma ubezpieczenia 20 000 zł za kradzież mienia ruchomego,
  • suma ubezpieczenia 50 000 zł za OC w życiu prywatnym,
  • zamek z atestem jako zabezpieczenie własne.
     Szczegóły kalkulacji należy także uzupełnić o dane ubezpieczonego. Załóżmy, że będzie to 45-letni mężczyzna posiadający akt własności, kupujący polisę po raz pierwszy. A kod pocztowy nieruchomości do 54-400 (miejscowość Spalice pod Oleśnicą w województwie dolnośląskim).

     Różnica będzie natomiast polegała na określeniu parametrów danej nieruchomości, jakie są najczęściej spotykane i rzeczywiście ubezpieczane, a więc:

DOM - rok budowy 2000, powierzchnia użytkowa 100 m2, bez piwnicy, konstrukcja niepalna, wartość nieruchomości 400 000 zł.

MIESZKANIE - rok budowy 2008, powierzchnia użytkowa 60 m2, parter i piwnica, wartość nieruchomości 200 000 zł.

     Składka roczna we wszystkich towarzystwach dostępnych w bazie porównywarki będzie wskazywać na stałą tendencję - ubezpieczenie mieszkania będzie tańsze niż domu (wpływ głównie wartości nieruchomości) o średnio 100 zł, np. w PZU 264 zł do 470 zł, w Generali 282 zł do 353 zł, a w Proama 317 zł do 355 zł.

     Powyższe ceny są tylko orientacyjnymi i zależą w dużej mierze od indywidualnych danych wpisanych do formularza porównywarki, wybranych opcji dodatkowych i pakietu ochronnego.

Tymoteusz Baran   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
marzec  26  wtorek
[9.00 - 14.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - konsultacje indywidualne
marzec  27  środa
[17.00]   (Proszowice - UGiM)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  28  czwartek
[10.00]   (Proszowice)
"Innowacje w uprawie warzyw" - szkolenie dla rolników
[15.00]   (Proszowice - CKiW)
program "Czyste powietrze" - spotkanie grupowe
marzec  29  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Peru to nie tylko Machu Picchu
[do 30 kwietnia]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ