facebook
XXI Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów - Węgliniec 2017

    Dzisiaj jest piątek, 22 marca 2019 r.   (81 dzień roku) ; imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny Ś. Dzień Wody, Dzień Ochrony Bałtyku    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / XXI Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów - Węgliniec 2017
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


XXI Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów - Węgliniec 2017

Leśna Parada (fot. Andrzej Powidzki)

Węgliniec, 14-09-2017

     O miejscowości Węgliniec słyszy się w Polsce najczęściej każdego roku jesienią, kiedy organizowana jest dwudniowa impreza plenerowa "Święto Grzybów".

Gdzie jest Węgliniec?

Węgliniec - grzybowa stolica Borów Dolnośląskich leży przy granicy polsko - niemieckiej w województwie dolnośląskim, ok. 22 km na północny wschód od Zgorzelca i 140 km na zachód od stolicy regionu Wrocławia. Węgliniec położony w samym sercu Borów Dolnośląskich pełni funkcję kolejowej stacji granicznej, a także ważnego węzła kolejowego. To stąd można dojechać bezpośrednio do Jeleniej Góry, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa, Przemyśla, Wrocławia czy Drezna. W odległości 7 km od Węglińca przebiega droga krajowa nr 4, a także autostrada A-4, a w odległości 20 km przebiega autostrada A-36.

     Gmina Węgliniec leżąca w Borach Dolnośląskich słynie z pięknych lasów i ich zasobów. Dlatego też od dwudziestu jeden lat w Węglińcu organizowana jest impreza plenerowa "Święto Grzybów", której najważniejszym celem jest promocja walorów krajobrazowo - przyrodniczych gminy Węgliniec i otaczających ją Borów Dolnośląskich oraz rekreacja i wypoczynek. Obok prezentacji kulinarnych, głównym punktem imprezy są coroczne Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów, w których uczestniczą grzybiarze z Polski i z zagranicy. Impreza z roku na rok przyciąga do Węglińca coraz więcej gości.

lepienie pierogów przez zespół z Ruszowa (fot. Andrzej Powidzki)

     Bory Dolnośląskie to najlepsze miejsce w Polsce do zbierania grzybów uważają uczestnicy mistrzostw - grzybiarze amatorzy z kraju i zagranicy oraz organizatorzy imprezy. Warto wspomnieć, iż w Borach Dolnośląskich są zazwyczaj dwa wysypy grzybowe - pierwszy na przełomie czerwca i lipca, a drugi zaczyna się pod koniec sierpnia i trwa nawet do połowy listopada.

Rywalizacja podczas XXI Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów

     Najważniejszą częścią węglinieckiej imprezy są Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów. Tegorocznej, XXI edycji Święta Grzybów sprzyjała zmienna pogoda, mimo to, do Węglińca przyjechało bardzo dużo gości. Wszystkim uczestnikom dwudniowej imprezy organizatorzy Miejsko Gminny Ośrodek Kultury zaoferował ciekawy program oraz profesjonalną organizację i obsługę w wykonaniu pracowników ośrodka i wolontariuszy.

     W niedzielny poranek 10 września 2017 roku, tylko 56. grzybiarzy uczestników XXI Mistrzostw Europy w Zbieraniu Grzybów - Węgliniec 2017 ruszyło do lasu w poszukiwaniu grzybów - pozostałych grzybiarzy zapisanych do zawodów chyba wystraszył padający deszcz i nie stanęli na "starcie".

wystawa grzybów (fot. Andrzej Powidzki)

Zasady zawodów są proste - zwycięża ten kto przyniesie ich najwięcej i najlepszej jakości. Zawodnicy zbierają grzyby zdrowe z następujących gatunków: borowik szlachetny, koźlarz, podgrzybek, pieprznik jadalny, mleczaj rudy - rydz dziki. Ocenie podlegają tylko grzyby zdrowe i całe.

     Po około czterech godzinach intensywnych poszukiwań i pokonaniu wielu kilometrów zawodnicy powrócili na miejsce startu z zebranymi przez siebie grzybami. Niezależna komisja mistrzostw w składzie której byli mykolodzy z Małopolskiej Grupy Miłośników Grzybów z Krakowa przystąpiła do oceny zebranych okazów i po weryfikacji i zważeniu grzybów wyłoniła zwycięzców.

Laureatami XXI Mistrzostw Europy - Węgliniec 2017 w zbieraniu Grzybów w Węglińcu zostali:

  • Mistrzynią Europy w Zbieraniu Grzybów w Węglińcu została pani Aniela Piekarz z miejscowości Redliny k/Pobierowa, województwo zachodniopomorskie, która zebrała 2,90 kg grzybów. W nagrodę otrzymała grzyb wyrzeźbiony w drewnie i pralkę "Beko".
  • Pierwszym wicemistrzem został pan Sławomir Pietkiewicz z miejscowości Pszczyna, województwo śląskie - waga zebranych grzybów 2,80 kg, w nagrodę otrzymał również grzyb wyrzeźbiony w drewnie i robot planetarny.
  • Drugim wicemistrzem został pan Paweł Głowacki z Wrocławia - waga zebranych grzybów 2,20 kg, któremu przyznano jako nagrodę grzyb wyrzeźbiony w drewnie i kuchenkę mikrofalową.
Mistrzostwa w zbieraniu grzybów - mistrzyni Aniela Piekarz i wicemistrz Sławomir Pietkiewicz (fot. Andrzej Powidzki)

Poniżej fotorelacja z XXI Święta Grzybów - Węgliniec 2017:

Andrzej Powidzki   

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 9-10.09.2017   publikacja: 14-09-2017idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
marzec  22  piątek
marzec  23  sobota
marzec  24  niedziela
[17.30]   (Działoszyce-Dzierążnia)
Droga krzyżowa dekanatu skalbmierskiego
marzec  25  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Peru to nie tylko Machu Picchu
[do 30 kwietnia]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ