facebook
Noc Muzeów 2017 w Wieliczce
Loading

    Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 r.   (56 dzień roku) ; imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Noc Muzeów 2017 w Wieliczce
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKPNoc Muzeów 2017 w Wieliczce

(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Wieliczka, 17-05-2017

     Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Noc Muzeów 19 maja (piątek), w godzinach 19.00-24.00 w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni soli.

     W programie tajemniczo brzmiące i przygotowane z myślą o wielickiej Nocy Muzeów akcje teatralne aktorów Teatru Nikoli z Krakowa "Sól na wiślanym szlaku. Ukryta Dusza Soli" (godz. 20.30 i 22.30), które składają się z dwóch części.

     Pierwsza "Sól na Wiślanym Szlaku" to inscenizacja nawiązująca do tradycji spławiania wielickiej soli rzeką Wisłą w różne rejony Polski. Można powiedzieć, że sól wielicka związana była z Wisłą od wieków co warto podkreślić szczególnie teraz - w Roku Wisły. Aktorzy teatru wcielą się w role górników wydobywających i przygotowujących cenną sól do sprzedaży oraz frochtarzy zajmujących się w dawnych wiekach spławianiem soli. Na dziedziniec zamkowy "przypłyną" barki, które po załadowaniu beczkami z solą i bałwanami solnymi "odpłyną" w dal. Na brzegu Wisły będzie toczyło się codzienne życie osób, które tu pracują.

(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

     Druga część pt. "Ukryta Dusza Soli" jest występem artystycznym. Na dziedzińcu zamkowym pojawi się duży "kryształ soli". Przy dźwiękach wiolonczeli z kryształu uwolnią się postacie Współczesnych Aniołów, które odegrają symbolicznie, metafizyczne dusze soli. Podczas występu aktorzy stworzą niezwykłe obrazy i ciekawe wizualnie formy z wykorzystaniem pantomimy, tańca współczesnego, światła oraz innych środków wyrazu. Anioły, będące Posłańcami i Stróżami, jako symbol miłości i nadziei wprowadzą widza w niezapomniany i optymistyczny nastrój. Ten występ warto zobaczyć.

     Ponadto w czasie imprezy oferujemy: zwiedzanie z kuratorem wystawy "Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich" (godz. 19.30, 21.30), dla dzieci zabawy ruchowe inspirowane górniczymi pracami wspólnie z aktorami w plenerze zamkowego dziedzińca (godz. 21.00 -22.00) i zajęcia plastyczne w Zamku (godz. 19.00-22.00), dla rodzin wspólne łamigłówki inspirowane kolekcją rodu Niedzielskich a dla wytrwałych uczestników loteria, której finał będzie miał miejsce o godz. 23.00. Przez cały czas można zwiedzać Zamek Żupny i znajdujące się w nim wystawy stałe i czasowe, basztę i najstarszy szyb górniczy.

     Trasę Muzeum na III poziomie kopalni soli oraz nowo otwartą wystawę "Solne wnętrza" można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji drogą elektroniczną - www.muzeum.wieliczka.pl - prowadzoną od 15 maja, od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc.

Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym ul. Zamkowa 8. Dojazd do Wieliczki z Krakowa: Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904.

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE, Zamek Żupny, godz. 19.00-22.30.

Rama obrazu i rekwizyty "z przełomu XIX/XX w." sprawią, że można stać się kimś innym, z innej epoki i innego miejsca. Tę postać będzie można utrwalić na fotografii, która stanie się miłą pamiątką z Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

UWAGA: w razie niepogody wszystkie punkty programu będą realizowane w Zamku Żupnym.

ZAPRASZAMY! - szczegóły na plakacie poniżej

red.   

(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Miłość porusza się na dwóch nogach. Jedną z nich jest miłość do Boga, a drugą miłość do ludzi. Rób wszystko, abyś nie kuśtykał.
(św. Augustyn)
luty  25  niedziela
[9.00]   (Proszowice)
Konferencja pszczelarska
[18.00]   (Działoszyce - Skalbmierz)
Plenerowa Droga Krzyżowa dekanatu skalbmierskiego
luty  26  poniedziałek
luty  27  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Wojna hybrydowa Rosji przeciwko Ukrainie - spotkanie w KKW
luty  28  środa
DŁUGOTERMINOWE:
[zajęcia]   Ferie zimowe w proszowickim CKiW
[12-23 lutego] (CKiW Proszowice)
[wystawa fotograficzna]   Czechy oczami studentów
[do 28.02.2018]    (Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowickiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki; 2016 Internetowy Kurier Proszowski
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ