Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Zakrada się do kurnika...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Zakrada się do kurnika...

(fot. pixabay.com)

Dalewice, 17-02-2022

     Człowiek ma wiele cech charakteru, które na przestrzeni wieków, zaczerpnięto ze świata zwierząt. Są to znane i popularne zwroty o treści: Cwany jak lis, Sprytny jak lis, Chytry jak lis, Zakrada się jak lis do kurnika, Rudy jak lis, Ma długi nos jak u lisa...

     Szkoda, że są to sformułowania o negatywnym wydźwięku, odnoszą się do wyglądu i postępowania w życiu codziennym. Mimo tego, warto poznać tego czworonożnego osobnika, który też i lubi odwiedzać nasze zagrody.

Lis jest ssakiem z rodziny psowatych, należących do rzędu drapieżnych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce, pospolicie obecny na obszarze całego kraju. Długość ciała osiąga do 140 cm, przy wysokości do 40 cm i masie do 15 kg. Łatwo go poznać, po specyficznym wyglądzie: krótkie kończyny, wąski ostry pysk, długie trójkątne uszy i puszysty ogon (kitę). Najistotniejszym walorem jest żółtorude futro, z dodatkiem włosów srebrzystych, ze spodem biało-popielatym. Zaś zimą staje się bardziej siwy. Na górnej stronie ogona jest gruczoł wonny, a pochodząca z niego woń (wydzielina) służy do znakowania terytorium.

     Choć w zasadzie jest zwierzęciem leśnym, to zamieszkuje nasze pola, łąki czy parki. Wiosną i latem żyje rodzinie, pozostałymi porami samotnie. W biegu rozwija dużą prędkość, skacze do 4 metrów. Ma bardzo dobrze rozwinięty węch, słuch i wzrok.

     Wyrusza na łowy wczesnym rankiem lub wieczorem. Żywi się padliną, drobnymi gryzoniami. Poluje na młode zające, ryby, żaby, raki, ślimaki, owady. Także wybiera jaja z gniazd ptaków bażanta, kuropatw, przepiórki lub całe pisklęta. Nierzadko zagląda do wiejskiej zagrody, gdzie porywa nieostrożna kurę lub kaczkę. Zjada także: jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, jagody. A nawet dynie i arbuzy.

     Ruja u dorosłych osobników trwa do 8 dni, w okresie od stycznia do marca. Samica w ciąża przebywa do dwóch miesięcy. Młode liski przychodzą na świat na przełomie marca i kwietnia. W jednym miocie pojawia się przeważnie od czterech do siedmiu młodych. Po miesiącu opuszczają norę, bawi się i urządzają wspólne figle.

     Norę najczęściej zakładają na pochyłościach gruntu od strony południowej, z jednym lub kilkoma otworami wejściowymi i obszerną komorą gniazdową. Poza tym ma płytkie nory, służące do czasowego pobytu. Lubi także sypiać przy dobrej pogodzie, na powierzchni. Świeżo założone nory mają zazwyczaj tylko jeden, dość wąski otwór wejściowy (średnicy 20-25 cm), później bywa ich więcej i są szersze. Wygrzebana przed wejściem do nor ziemia, tworzy nieraz u ich wylotów duże tarasy. Odznaczają się dużą zdolnością przystosowawczą, zasiedlając różne środowiska. Ciekawostką jest to, że często zajmują opuszczone nory borsuków, a niekiedy mieszkają w nich razem z nimi.

     Lisy dożywają 12 lat, o ile nie staną się ofiarą naturalnych wrogów: wilka, psa, rysia, bielika, jastrzębia, dużej sowy - te dwa ostatnie polują na młode.

     Także często chorują na wściekliznę i mogą zakażać inne zwierzęta, jak i samego człowieka. Od dawna hoduje się je w klatkach, ponieważ ich futro jest wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. W sztucznym warunkach uzyskano trzy gatunki o kolorze sierści: srebrnym, srebrzysto-czarnym, platynowym.

Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Klaus Richarz, Alfred Limbrunner; Ślady zwierząt; Warszawa 1997
  2. Magazynier i intruz; [w:] Mały Gość Niedzielny, styczeń 2021idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ