Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Ty bażancie... ;)
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Ty bażancie... ;)

para bażantów - samiec i samica- źródło: shutterstock (fot. ekologia.pl)

Dalewice, 31-01-2022

Bażant zwyczajny (Phasianus colchicus) - jest ptakiem z rodziny kurowatych, wielkości zagrodowego drobiu. W stanie dzikim występuje w umiarkowanych obszarach Azji i na zachód po skrajnie południowo-wschodnią Europę, w 30 podgatunkach od Morza Czarnego, przez Chiny po Japonię. W Europie jak i Polsce jest to pospolicie występujący kurak, ale zasilany z ośrodków hodowlanych zwanych "bażanciarniach". Tam trzyma się je w celu: hobbystycznym, gastronomiczno-kulinarnym, na eksport.

     Jego miejscem występowania są nasze pola, obszary zadrzewione, brzegi lasów, łąki w pobliżu wód, wśród wysokich roślin uprawnych. Nocują w koronach drzew a ukrywają się raczej na ziemi. W zasadzie ma swój rewir i przywiązuje się do jednej okolicy. Choć jest przystosowany do latania, to w odróżnieniu tego, uwielbia szybko biegać.

     Stare samce (koguty) są bardzo pięknie ubarwione. Z długim, schodkowanym i ostro zakończony ogonem, mierzy do 80 centymetrów przy masie 1,5 kilograma. Od jesieni zaczynają okres godowy (zaczynają tokować) i poszukują samice, po czym zimę spędzają samotnie. Wiosną dokonują ekspansji na tereny innych osobników. Wtedy to, dochodzi do licznych potyczek, podczas których głośno pieją, energicznie trzepocąc skrzydłami.

     Samica jest rdzawo szara i mniejsza. Dojrzałość płciową osiąga pod koniec pierwszego roku życia. Poza okresem lęgowym tworzy małe stadka. Dorosłe uzupełniają karmę roślinnością, różnymi zwierzętami (owady, stonka, pająki, dżdżownice, jaszczurki, małe węże, małe ropuchy i myszy). Jednak nie łączą się z samcami w pary. Gniazdem zajmują się w ukrytym, ziemnym dołku. Znosi 10-12 jaj, wysiadując je do 25 dni, od momentu zniesienia ostatniego jaja. Żeruje, poszukując pokarmu z rana i wieczorem.

     Pisklęta chodzą i jedzą zaraz po wykluciu. Młode żywią się: bezkręgowcami, poczwarki mrówek. Mimo że bażanty są z nami od kilku wieków, to stale są narażone na: wrogów naturalnych (myszołów, jastrząb, lis), na warunki klimatyczne, pasożyty, także i kłusownictwo. Podobnie jak w przypadku zająca, odbywają się coroczne nagonki i odstrzały tego członka fauny przez myśliwych.

     W Polsce jest to gatunek łowny. Na koguty można polować od 1 października do końca lutego. Na kury zaś jedynie na obszarach zamkniętych, tychże centrów hodowlanych.

     W sztuce chrześcijańskiej występuje symbolika tego ptaka. Jego wizerunek umieszczano m.in. na posadzkach świątyń. Przedstawia bażanta broniącego piskląt i odnosi się do sposobu, w jaki szatan kusi a następnie pokonuje człowieka.

     Także w sloganie młodzieżowym spotykamy sformułowanie ty bażancie..., tyczące się osoby naiwnej, zarozumiałej czy ważnej o cechach "narcyza"...

Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Ślady zwierząt; Stefan Łukomski; Warszawa 1997
  2. Zoologia tom 2; Aleksander Rajski; Warszawa 1984

  3. pl.wikipedia.org
  4. ekologia.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ