Smukła i biega jak sarenka

samiec sarny (fot. pl.wikipedia.org)
Dalewice, 13-01-2022

     To powiedzenie, często jest wykorzystywane w ludzkim świecie. Odnosi się głównie do starszych osób które pomimo podeszłego wieku, zachowują energię, werwę, wigor w codziennym życiu.

Sarna a języka łacińskiego Capreolus capreolus - to ssak z rodziny jeleniowatych, jako przeżuwacz jest roślinożercą. Występuje na obszarze całej Europy, środkowej Azji oraz Syberii. Z wyjątkiem północy Skandynawii i północy Rosji. Jest mieszkańcem lasów liściastych i mieszanych, obrzeż lasów, pól i łąk. U nas jest pospolita, spotkać można ją na całym terytorium Polski.

     Ze względu na smukłą i delikatną budowę ciała, jest zgrabnym zwierzęciem. Długość ciała osiąga do 140 centymetrów, o masie do 50 kilogramów. Latem ma grzbiet rudawożółty, spód jaśniejszy. Zimą jest zaś bardziej szary i ciemniejszy. Znakiem szczególnym jest tzw.: "lusterko", czyli biała plama na pośladkach.

     Samce to kozły i posiadają poroże, pokryte guzkami tzw.: "parostkami". Które rośnie do maja, (co roku przybywa jedno odgałęzienie, do 3 sztuk), a traci je na przełomie października i listopada. Poroże osiąga najpełniejszy rozwój między 5-8 rokiem życia.

     Samice - kozy, żyją w małych stadkach, do których dołączają samce w okresie rui, która odbywa się w lipcu i sierpniu. Ciąża trwa do 24 tygodni, trzeba też doliczyć 18 tygodni zahamowania rozwoju embrionalnego w okresie zimy. Co daje nam razem 40 tygodni. Zaniepokojona "szczeka" podobnie jak nasz czworonożny przyjaciel - pies. Samica też "beczy" w okresie rozrodu i wychowu potomstwa. W maju lub w czerwcu, rodzi się jedno lub dwa młode. One to, wychowują się przy matce do drugiego roku życia. Nowy i młody osobnik, dojrzałość płciową osiąga po 16 miesiącach.

     Żywią się roślinami zielonymi, młodymi pędami drzew i krzewów, mchami, porostami, jagodami. Zjadają wybiórczo tylko te rośliny lub ich części, które są najbardziej odżywcze. Naturalnymi wrogami jej są: wilk, pies, ryś i duże ptaki drapieżne. Lis zaś poluje na młode w pierwszym tygodniu życia. Zdarza się, że sarny dożywają 16 lat.

     Nie tylko myśliwskimi doceniają znakomite walory jej smacznego mięsa. Także skóra i poroże są cennymi trofeami. Szkoda, ale już tak to jest w przyrodzie, z tym łańcuchem pokarmowym...

Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Ślady zwierząt; Stefan Łukomski; Warszawa 1997
  2. Zoologia tom 2; Aleksander Rajski; Warszawa 1984

  3. pl.wikipedia.org

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/natura/20220113sarna/art.php