Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / "Ogólnoświatowy" pstrąg w Szreniawie i jej dopływach
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


"Ogólnoświatowy" pstrąg w Szreniawie i jej dopływach

(fot. nadesłane przez autora)
potok-rzeka Ścieklec w dalewickim parku
(fot. nadesłane przez autora)
Dalewice, 9-12-2021

     Jakże uboższa byłaby rzeka bez fauny w niej żyjącej? Jedną z tych form życia, zamieszkującego cieki wodne na Ziemi Proszowskiej są zmiennocieplne kręgowce wodne, oddychające skrzelami. Do nich należy...

Pstrąg - ryba z rodziny łososiowatych, która pierwotnie występowała w południowej Afryce, Azji mniejszej i rozpowszechniła się w całej Europie. Dotarła także do Polski. Są hodowane w gospodarstwach rybnych, później wprowadzane do rzek i jezior. Pstrąg zaaklimatyzował się w niemal wszystkich rejonach świata. Zamieszkuje czyste, dobrze natlenione wody o kamienistym dnie i wartkim prądzie.

     Żywi się kiełżami, owadami, larwami, dorosłymi chruścikami, drobnymi rybami, ikrą. Zdarza mu się także zjadać własny narybek. Łapie również owady, które wpadły do wody, małe skorupiaki, strzebie i połyka je w całości. Jego zęby znajdują się nie tylko w szczęce, ale także na innych kościach jamy gębowej. Są ostre, na końcach zagięte ku tyłowi.

     Do tarła przystępują jesienią. Ikra jest składana w zagłębieniach, wykopanych przez samce w żwirze lub mule pokrywające dno. Pstrąg przechodzi kilka stadiów rozwoju. Narybek posiada pęcherzyk żółciowy, wypełniony substancją pokarmową, która pozwala mu przeżyć bez pożywienia - półtora miesiąca.

     Dorosły osobnik, prowadzi osiadły tryb życia. Spędza większość czasu samotnie, przeważnie w tym samym odcinku strumienia. Zna wszystkie jego tajemnice: korzenie, pod którymi może się ukryć, małe wodospady i zbiorniki wody stojącej. Przemierza jedynie krótkie trasy.

narybek młodego pstrąga (fot. nadesłane przez autora)
potok-rzeka Ścieklec w dalewickim parku
(fot. nadesłane przez autora)

Rozróżnia się trzy rodzaje tego słodkowodnego drapieżnika:

  1. Pstrąg źródlany - (Palia amerykańska) Salvelinus fontinalis jeden z najpiękniej ubarwionych i najmniejszych pstrągów. Łatwy w hodowli stawowej. Dorasta do wagi 4,4 kg.
  2. Pstrąg tęczowy - przywieziony na nasz kontynent z Ameryki Północnej. Ma fioletowoczerwony pas po bokach ciała i czarno nakrapianą płetwę ogonową. Jest to forma wędrowna i osiąga wagę do 12 kilogramów.
  3. Pstrąg potokowy - z j.łacińskiego Salmo trutta, długość ciała do 90 centymetrów, ale przeciętnie to 35 cm.
     Okres ochronny w Wiśle i jej dopływach od źródeł do ujścia rzeki San, obejmuje termin od 1 września do 31 grudnia z wymiarem do 25 cm. Przez wędkarzy są uważane za atrakcyjne ryby sportowe.

     Pstrągi są cenionymi rybami konsumpcyjnymi, szczególnie w obecnej modzie karty jadłospisowej "bio-eko". Zawierają dużo wartości odżywczych: białko, węglowodany, tłuszcze, kwasy nasycone i nienasycone, omega 3 i 6, witamina C-E-D. Oraz makroelementy: fosfor, potas, wapń, magnez. Od nazwy tej grupy ryb pochodzi nazwa jednej z tzw.: krain rybnych rzek - "kraina pstrąga".

     Najbardziej znana jest okolica Pieskowej Skały-Olkusza-Słoszowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie hoduje się i serwuje tą rybę. Bo przecież w tamtym rejonie, z torfowiska wybijają z głębi ziemi źródła początkowe, naszej rzeki Szreniawa. I na długości prawie 80 kilometrów z jej nurtem, zamieszkuje sobie wyżej opisany pstrąg...

Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Poradnik wędkarza; Warszawa 2014
  2. Ilustrowana encyklopedia powszechna; Wydawnictwo Zielona Sowa; Kraków 2008idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ