Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / W Proszowicach stanęły hotele dla owadów
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


W Proszowicach stanęły hotele dla owadów

(fot. autorzy)
(fot. autorzy)
Proszowice31-10-2021

     W proszowickim parku pojawiły się hotele dla owadów, samodzielnie przygotowane przez młodzież z Hufca Pracy w Proszowicach. Hotele zostały zbudowane w ramach projektu "Ratujmy pszczoły" finansowanego ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt jest realizowany pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta w Proszowicach.

     Przygotowane domki dla pszczół będą stanowiły schronienie dla dzikich owadów, które ze względu na rozwój cywilizacyjny mają coraz mniej miejsc do zakładania siedlisk w naturalnych warunkach. Te drewniane konstrukcje mają zapewnić owadom, możliwość odpoczynku, zbudowania gniazd oraz przezimowania.

Pszczołom brakuje miejsc do zakładania gniazd

     W ostatnich czasie pszczoły nie mają dostatecznej ilości miejsc do zakładania gniazd, jest to spowodowane działalnością człowieka: częstym koszeniem traw, usuwaniem uschniętych gałęzi i całych drzew. Do niedawna pożyteczne owady miały schronienie w ceglanych ścianach, stogach słomy i siana czy w zbutwiałych drzewach. Dziś tych miejsce po prostu już jest bardzo mało, lub ich praktycznie nie ma. Dlatego młodzież z proszowickiego hufca wpadła na pomysł wykonania konstrukcji, które będą stanowiły miejsce na potencjalne domki dla pożytecznych owadów.

     Pożyteczne owady to przede wszystkim owady zapylające takie jak trzmiele i pszczoły również skorki, biedronki, osy i złotooki.

(fot. autorzy)

Młodzież wykonała 20 hoteli

     Młodzi ludzie, na co dzień związani z proszowickim OHP samodzielnie wykonali hotele dla owadów, które mają wspomóc owady z znalezieniu nowego siedliska. Projekt został rozpoczęty we wrześniu 2020 roku i rozpoczął się od zajęć z coachem - wykwalifikowanym specjalistą - pszczelarzem na temat roli pszczół w przyrodzie, zagrożeń jakie je dotykają i sposobów ochrony tych niezwykle pożytecznych owadów.

     Kolejnym etapem projektu "Ratujmy pszczoły" będzie konkurs z wiedzy o pszczołach przeznaczony dla uczniów okolicznych szkół.

Hotel dla owadów można zrobić samemu

     Domki dla owadów (zwane również hotelami) można samodzielnie wykonać, nawet nie mając zdolności do majsterkowania. Można do ich budowy wykorzystać szyszki, gałęzie, pędy roślin i opadłe suche liście z ogrodu. Szkielet domku zbijamy z desek, można wykorzystać stare palety. Wnętrze hotelu warto zabezpieczyć metalową siatką, aby do środka nie dostały się gryzonie. Bardzo ważnym elementem domku dla owadów jest dach, który będzie zabezpieczał wnętrze przed wilgocią.

Wykonany domek dla owadów warto umieścić w słonecznym miejscu w ogrodzie lub na działce.

Arkadiusz Zając, Maciej Przeniosło, Izabela Bieniek   

(fot. autorzy) (fot. autorzy)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ