Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzieñ roku) ; imieniny: Luizy, W³odzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   dzia³y autorskie   | 
 |   kultura-o¶wiata   |   sport   |   spo³eczeñstwo   |   mieszkañcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / ¦nie¿na i mro¼na zima? W przysz³o¶ci w Polsce bêdzie raczej wyj±tkiem
O G £ O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


¦nie¿na i mro¼na zima? W przysz³o¶ci w Polsce bêdzie raczej wyj±tkiem

(fot. fotolia)
24-03-2021

     ¦nie¿na i mro¼na zima, jak w tym roku? W przysz³o¶ci bêdzie ona raczej wyj±tkiem. Instytut Ochrony ¦rodowiska - Pañstwowy Instytut Badawczy przygotowa³ raport, który odpowiada na pytania, jak bêd± wygl±daæ polskie zimy do 2100 roku.

     W lutym br. przez kilkana¶cie dni utrzymywa³y siê w Polsce ¶nieg i mróz. A czy w przysz³o¶ci mo¿emy spodziewaæ siê kolejnych ¶nie¿nych i mro¼nych zim? Niestety - niekoniecznie. Jak pokazuj± prognozy klimatyczne przygotowane przez Instytut Ochrony ¦rodowiska - Pañstwowy Instytut Badawczy, tegoroczna zima jest bardziej wyj±tkiem ni¿ pogodowym standardem, którego mo¿emy spodziewaæ siê przez kolejne dziesiêciolecia. Prognozy stre¶cili przedstawiciele Instytutu w przes³anym PAP komunikacie.

     Instytut Ochrony ¦rodowiska - Pañstwowy Instytut Badawczy w ramach projektu Klimada 2.0 opracowa³ projekcje klimatyczne dla Polski siêgaj±ce 2100 roku (https://klimada2.ios.gov.pl/klimat-scenariusze-portal/). Prognozy obejmuj± miêdzy innymi temperaturê powietrza atmosferycznego oraz sumê opadów atmosferycznych.

     Opracowuj±c prognozy, przyjêto dwa scenariusze rozwoju. Pierwszy, bardziej optymistyczny z wariantów - RCP4.5 - zak³ada, ¿e dziêki wprowadzeniu nowych technologii uda nam siê zmniejszyæ poziom emisji gazów cieplarnianych do tego stopnia, aby w 2100 roku poziom koncentracji CO2 nie przekracza³ 540 ppm. Dla porównania - w 2020 roku wska¼nik ten wynosi³ 410 ppm. Za³o¿enia scenariusza RCP4.5 s± szans± na spowolnienie postêpuj±cych zmian klimatu i zatrzymanie trwaj±cej degradacji ¶rodowiska naturalnego.

     Scenariusz ten zak³ada, ¿e miêdzy dekadami 2021- 2030 a 2081-2090 ¶rednie temperatury w styczniu wzrosn± z minus 1 stopnia C do plus 1,2 stopnia C, a wiêc o 2,2 stopnia C.

     Mniej optymistycznym scenariuszem jest wariant RCP8.5, który zak³ada utrzymanie aktualnego tempa wzrostu emisji gazów cieplarnianych i osi±gniêcie w 2100 roku koncentracji CO2 na poziomie 940 ppm w zwi±zku z zachowaniem obecnie wykorzystywanych technologii (tzw. business as usual). Pod±¿anie w kierunku RCP8.5 to droga do postêpuj±cych, negatywnych zmian, które w d³ugoletniej perspektywie mog± okazaæ siê zgubne dla ca³ego ¶rodowiska.

     Wed³ug tego scenariusza miêdzy dekad± 20210- 2030 a 2081-2090 ¶rednie temperatury w styczniu wzrosn± z minus 1,2 stopnia C do 2,7 stopnia C, a wiêc o 3,9 stopnia C.

"Istotn± wspóln± cech± dla obydwu wariantów jest wiêkszy wzrost warto¶ci ¶rednich temperatur w miesi±cach zimowych (grudzieñ, styczeñ, luty) ni¿ miesi±cach pozosta³ych" - skomentowano w komunikacie. I dodano, ¿e w przypadku obydwu scenariuszy intensywno¶æ wzrostu temperatury ro¶nie z zachodu na wschód Polski (taki kierunek zmian jest charakterystyczny dla wiêkszo¶ci krajów Europy).

"Polska nie jest wyj±tkiem - z perspektywy globalnych zmian klimatu, niepokoj±cym zjawiskiem jest szybsze ocieplanie siê klimatu Europy w stosunku to pozosta³ych czê¶ci ¶wiata. Prognozy EURO-CORDEX wskazuj±, i¿ temperatura na Starym Kontynencie w bie¿±cym wieku bêdzie nadal ros³a w tempie wiêkszym od ¶redniej ¶wiatowej - w porównaniu do okresu 1971-2000 w ró¿nych regionach wzro¶nie o 1,4-4,2 st. C w scenariuszu RCP4.5 oraz 2,7 do 6,2 st. C w scenariuszu RCP8.5" - czytamy w informacji prasowej.

     IO¦-PIB przypomina te¿ o dotychczas obserwowanych trendach, je¶li chodzi o ¶rednie temperatury. "Temperatury notowane w ostatnich 40 latach nale¿a³y do najwy¿szych w historii instrumentalnych pomiarów w Polsce, a tendencja wzrostowa ¶redniej temperatury powietrza by³a wyra¼na zw³aszcza w miesi±cach zimowych. Zmiany widoczne s± równie¿ w charakterystykach pokrywy ¶nie¿nej, której grubo¶æ w okresie 1952-1990 wynosi³a ¶rednio w Polsce od 2,5 do 12,9 cm, natomiast w latach 1991-2013 ju¿ tylko od 1,7 do 9,7 cm. Wyj±tek stanowi³y obszary górskie, gdzie notowano pokrywê ¶nie¿n± o wiêkszej grubo¶ci. Skróci³ siê równie¿ czas zalegania ¶niegu: w latach 1952 - 1990 wynosi³ on ¶rednio 49 dni, a w 1991 - 2012 - 44 dni. Zmiana jest pozornie niewielka, ale s± to ¶rednie warto¶ci w skali ca³ego kraju" - czytamy w informacji prasowej.

     Okresem znacznie odbiegaj±cym od wieloletnich pomiarów i obserwacji by³a zima w 2019 roku, kiedy zaobserwowano temperatury przekraczaj±ce ¶rednie wieloletnie dla okresu styczeñ - marzec. Podobn± tendencjê zaobserwowano równie¿ rok pó¼niej - w 2020 roku. Wtedy te¿ temperatura w lutym by³a znacz±co wy¿sza ni¿ norma w okresie 1971-2000 - w Sandomierzu o 5,4 stopnia C, a w Suwa³kach, Wroc³awiu, Raciborzu i K³odzku o 5,1 stopnia C.

     Uwagê zwraca fakt, i¿ na wielu stacjach IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) nie zanotowano wyst±pienia pokrywy ¶nie¿nej lub te¿ wyst±pi³a ona jedynie w pojedynczych dniach. "Wskazuje to na postêpuj±c±, obserwowan± w d³ugoletniej perspektywie, tendencjê do wzrostu ¶rednich miesiêcznych temperatur w miesi±cach zimowych oraz do stopniowego zmniejszania siê dni z obecno¶ci± pokrywy ¶nie¿nej" - skomentowano w komunikacie.

     W komunikacie przypomniano, ¿e zima w naszej strefie klimatycznej ma istotne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania przyrody oraz rolnictwa. Je¶li bowiem brak pokrywy ¶nie¿nej zim±, to zasilanie wód podziemnych w okresie wiosennym jest sk±pe. A w zwi±zku z tym wystêpuj± w pó¼niejszym czasie niskie stany wód w rzekach, a tak¿e czê¶ciej pojawia siê susza (i d³u¿ej siê ona utrzymuje).

"£agodniejsze zimy sprzyjaj± rozwojowi i ekspansji wielu gatunków ro¶lin - nierzadko inwazyjnych i obcego pochodzenia, zagra¿aj±cych ró¿norodno¶ci biologicznej naszego krajowego ekosystemu. Niestety w¶ród gatunków zwierz±t, dla których zima oka¿e siê ³askawa, bêd± równie¿ szkodniki, insekty i gatunki przenosz±ce choroby wektorowo, m.in. kleszcze i komary. Wraz z ociepleniem klimatu, prognozowanym rozwojem i zwiêkszeniem zasiêgu wystêpowania wektorów, mo¿emy spodziewaæ siê istotnego wzrostu ryzyka dla zdrowia oraz zmian w ekosystemach" - komentuje cytowany w komunikacie Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony ¦rodowiska - PIB.

     Obecno¶æ pokrywy ¶nie¿nej i ujemne temperatury wp³ywaj± po¶rednio równie¿ na funkcjonowanie sektora turystycznego, szczególnie na zimow± turystykê górsk±.

naukawpolsce.pap.pl   

¬ród³o: https://naukawpolsce.pap.pl/



id¼ do góry powrót


 warto pomy¶leæ?  
Zawsze jest dobry dzieñ, kiedy otwierasz szczê¶liwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpieñ  11  czwartek
sierpieñ  12  pi±tek
sierpieñ  13  sobota
[16.00]   (S³omniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolno¶ci!
sierpieñ  14  niedziela
[12.00]   (Posi³ów, Ostrów)
Do¿ynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
¦wiêto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
D£UGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespó³ IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomo¶ci redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; S±d Okrêgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; S±d Okrêgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJ¡
KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡