Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Rzeka urzeka - najwyższy czas pokochać rzeki
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Rzeka urzeka - najwyższy czas pokochać rzeki

(fot. wwf.pl)
25-09-2020

     27 września obchodzimy Światowy Dzień Rzek, ekosystemów cennych, niezbędnych w życiu człowieka, lecz zarazem krytycznie zagrożonych i najbardziej zdewastowanych na świecie. Aby poruszyć serca Polek i Polaków i obudzić w nich miłość, sympatię i sentyment do tych obszarów, Fundacja WWF Polska w ramach Tygodnia Rzek WWF ruszyła z akcją "Rzeka urzeka". Ponieważ rzeki dostarczają nam nie tylko wodę, ale też masę wspomnień, doświadczeń i historii, Fundacja WWF zachęca do podzielenia się nimi podczas trwania akcji, do której dołączyli już m.in. Andrzej Bargiel, Marek Kamiński, Skubas, Jagna Niedzielska czy prof. Jerzy Bralczyk.

Rzeka urzeka

     W tym roku w ramach Tygodnia Rzek WWF, który odbywa się w dniach 21-27 września Fundacja WWF chce przypomnieć, jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu. Podczas akcji "Rzeka urzeka" każdy będzie miał możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z rzeką - wspomnienia z dzieciństwa, wakacyjnej przygody lub innego ważnego momentu.

     Strażnicy Rzek WWF zachęcają do nagrania lub opisania swojej historii i umieszczenia jej w mediach społecznościowych z #rzekaUrzeka. Po co? Aby obudzić drzemiącą w nas wszystkich sympatię do rzek, która pokaże instytucjom odpowiedzialnym za ich dewastację, że nie ma zgody na niszczenie naszych rzek. Do akcji dołączyli już m.in. Andrzej Bargiel, który opowiedział o swojej ulubionej Białce, Marek Kamiński powiedział za co kocha Wisłę, prof. Bralczyk zdradził, czym rzeki mu imponują, a Skubas przyznał, że rzeka jest dla niego miejscem idealnym zarówno do relaksu, jak i spędzania czasu z rodziną. Więcej informacji o akcji: https://straznicy.wwf.pl/rzeka-urzeka-opowiedz-swoja-historie/.

Jako wieloletni partner programu Strażnicy Rzek WWF z największą przyjemnością zaangażowaliśmy się w akcję "Rzeka urzeka". Postanowiliśmy zaprosić do tego projektu również naszych ambasadorów i zaprzyjaźnionych architektów, dla których ochrona środowiska i naturalnych zasobów naszej planety jest niezwykle ważna - mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit.

     Partnerem programu Strażnicy Rzek WWF jest także firma UPM Raflatac, wspierająca WWF już od 2012 roku. Nasza współpraca z Fundacją WWF umożliwia ekspertom skuteczny monitoring prac utrzymaniowo-budowlanych na rzekach, rzecznictwo, liczne publikacje promujące odpowiednie zarządzanie ciekami wodnymi wśród decydentów, badania naukowe, a także edukację społeczności lokalnych i przedstawicieli biznesu. Cieszymy się, że wspólnie budujemy bardziej przyjazną środowisku przyszłość - mówi Przemysław Różycki, Dyrektor Sprzedaży UPM Raflatac Polska.

(fot. wwf.pl)

Zrób rzece prezent

     Dzień Rzek w dniu 27 września można będzie świętować podczas akcji "Na Dzień Rzek zrób rzece prezent". W tym dniu Strażnicy Rzek WWF zachęcają do wyruszenia nad rzekę i posprzątania śmieci, które zanieczyszczają i szpecą piękno naszych krajobrazów. Można namówić znajomych i sąsiadów na pożytecznie spędzony czas na łonie natury lub samemu wybrać się z workiem na spacer. Czy może być łatwiejszy sposób na zrobienie czegoś dobrego dla rzeki? Na najbardziej wytrwałych i pracowitych miłośników rzek czekają nagrody.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/247103239999508.

Dlaczego naturalne rzeki są tak ważne?

     Rzeki w naturalnej postaci zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i surowce pochodzenia roślinnego - np. drewno. Ale przede wszystkim przeciwdziałają powstawaniu susz oraz łagodzą skutki powodzi. Naturalna rzeka to także niesamowity system oczyszczający. Nadbrzeżne i denne zarośla, piaszczyste plaże i wyspy wychwytują zanieczyszczenia organiczne i je neutralizują. Nieuregulowane brzegi rzek spowalniają przepływ wody w czasie wezbrań, jednocześnie zapewniając naturalną retencję i zwiększając odporność środowiska w okresach suszy. Meandrujące koryta i rozległe doliny naturalnych rzek są także w stanie pomieścić ogromne ilości wody deszczowej. Dzięki temu podczas powodzi wezbrania wód w takich rzekach są mniejsze i narastają wolniej niż w rzekach uregulowanych.

Naturalnej rzeki nie trzeba rękami ludzi utrzymywać. To rzeka, która z jednej strony jest tworem bardzo dynamicznym - samoistnie zmienia przebieg koryta i przepływy wody, ale z drugiej strony jest w swojej dynamice bardzo stabilna i przewidywalna. Naturalna rzeka przynosi nam same korzyści i nie musi być naprawiana. Jest różnorodna, pełna siedlisk odpowiednich dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To prawdziwa ostoja różnorodności biologicznej, która pełni ważną funkcję regulującą klimat, tak niezbędną nam w walce z kryzysem klimatycznym - mówi Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Wielkie wymieranie rzek

     Jak pokazuje najnowszy raport WWF Living Planet Report, od 1700 roku straciliśmy na świecie prawie 90% terenów podmokłych! Stan rzek i mokradeł jest zatrważający m.in. ze względu na przerywanie ich ciągłości tamami i barierami, regulowanie i betonowanie koryt, niszczenie dolin, zanieczyszczanie, prowadzenie szkodliwych prac utrzymaniowych oraz wdrażanie szkodliwych inwestycji, takich jak rozwój żeglugi śródlądowej i energetyki wodnej (która NIE jest "zieloną energią"!). To już ostatni moment, aby ratować rzeki i mokradła, nie tylko dla przyrody, ale też przede wszystkim dla nas - ludzi.

Zofia Pawelska / wwf.pl   

Źródło: media.wwf.pl

(fot. wwf.pl)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ