Gołąb domowy - "skrzydlaty pionier" w komunikacji między ludzkiej

gołąb domowy (fot. nadesłane przez autora)
Dalewice, 27-09-2019

     Gołąb z j. łacińskiego "columba Livia", ptaki z rodziny gołębiowatych. Gołąb skalny został udomowiony około 3000 lat temu przez Sumerów. Zamieszkują różne środowiska lądowe, lasy, góry i otwarte przestrzenie stepowe. Kolebką występowania była południowa Europa, z skąd rozpowszechnił się na prawie wszystkie kontynenty świata.

     Długość ciała wynosi do 36 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł do 69 cm. W trakcie lotów samiec prezentuje się wlocie, szybując ze skrzydłami ułożonymi na kształt litery V. Zaś na ziemi pokazuje samicy swe nadmuchane gardło. W ciągu roku wyprowadza do 5 lęgów, znosząc po dwa jaja. A te wysiadują je oby dwa ptaki z pary. Okres inkubacji wynosi 17 dni. Są roślino i owadożercami. Głównym pożywieniem są nasiona, które znajduje na ziemi. Żyją do 7 lat.

     Kuzynem udomowionego gołębia, jest dziko żyjący grzywacz. W nazwie potocznej też określany jako cukrówka. Ich mięso (z "młodzioków") jest lekkostrawne i zdrowe, szczególnie dodawane do dziecięcego jadłospisu.

cukrówka - dziki kuzyn gołębia domowego (fot. pl.wikipedia.org)

     Od zamierzchłych czasów, gołąb był wykorzystywany jako "łącznik komunikacyjny". Później także za jego pośrednictwem przesyłano wiadomości gdy zawodziła radiostacja lub telefon. To dzięki dobrej orientacji w terenie i tym że docierał na czas ze swymi informacjami. A te były spisane na zwitku papieru, przymocowanego do jego łapki. Taka łączność, szczególnie sprawdzała się podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Oraz w tej odleglejszej przeszłości, na progu średniowiecznych czy starożytnych bitew i potyczek. Dzisiaj gołębie rywalizują tylko sportowo. W czasie długodystansowych lotów, gdy liczy się czas i precyzja jego umiejętności.

     W ostatniej dekadzie sławna jest hodowla gołębi rasowych w powiecie proszowickim. Są dumą regionu, zdobywają nagrody na lokalnych i ogólnopolskich wystawach inwentarza i drobiu. Szkoda że ten, domowy gołąb to tylko dodatek do potraw w kuchni...

Marcin Szwaja   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/natura/20190927golab/art.php