Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Kot domowy - niezależny pogromca mysz i gryzoni
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Kot domowy - niezależny pogromca mysz i gryzoni

(fot. nadesłane przez autora)
Dalewice, 24-08-2019

     "Kocia mordka" tyczy się ludzkiej ciekawości. A "czarny kot przebiegający nam drogę", to zwiastun pecha lub nieszczęścia. Większość przesądów tyczy się domowych zwierząt. Co do pierwszego być może jest uzasadnienie, bo ciekawość to cecha żyjąca w symbiozie świata ludzkiego i zwierzęcego. Co tyczy się drugiego, to raczej pusty przesąd, ponieważ na przeznaczenie, raczej koty nie mają wpływu...

     To już ingerencja władzy Boskiej. Ponieważ jesteśmy w większości ludźmi wierzącymi - katolikami. Warto poznać sylwetkę ssaka, który mimo to miał swój, w przeszłości osobisty kult. I był uwielbiany choćby przez sławną egipską królową Kleopatrę. A to już wierzenie bardziej pogańskie, czyniące z niego bożka. Mijającego się z naszą wiarą.

(fot. nadesłane przez autora)
Kot domowy z języka łacińskiego felis catus, to ssak drapieżny z rodziny kotów. Pochodzi od północnoafrykańskiego kota nubijskiego (udomowionego 2000 lat p.n.e. w Egipcie). W początkowym okresie udomowienia był zwierzęciem kultowym (Egipt). Był też wtedy, znany w starożytnych Chinach i Rzymie. W Europie rozpowszechnił się w XII wieku. Bardziej znane rasy hodowlane to: kot syjamski i angorski.

     Kot jest w pełni niezależny. Zalicza się jako jedyny z udomowionych zwierząt, pochodzący od gatunku nie żyjącego stadnie. Hodowany licznie w domach do tępienia gryzoni oraz jako zwierzę pokojowe. Ma dobry słuch i węch oraz wzrok, przystosowany do widzenia o zmierzchu. Odbierają otoczenie w odcieniach: niebiesko - żółto - szarych. Uszy kota są ruchome i nastawione na odbiór najcichszych dźwięków. Zakres słyszalności wacha się od 45 herców do 64 kHz. Granice swego terytorium znaczą swoim zapachem.

     Kot domowy przechodzi ruję 2-3 razy w roku. Ciąża trwa około 60 dni. W miocie jest 3-8 kociąt. Dojrzałość osiąga w 6-10 miesiącu. Żyje kilkanaście lat.

     Dobrze się wspina na drzewa, skacze, biega szybko tylko na krótkich dystansach. Charakterystyczną cechą jego ciała jest elastyczność. Szkielet składa się z 244 kości, o 40 więcej niż ludzki. Komplet łap stanowi 5-palczaste kończyny przednie, tylne 4-palczaaste. Posiada pazury wciągalne. Pływa dobrze, ale nigdy dobrowolnie. Koty wydają przeróżne odgłosy, imitujące np.: głos niemowlęcia lub starszej osoby. Przesypiają większą cześć swojego życia. Są bardzo ciekawskie i pomysłowe. O czym świadczą liczne filmy, zamieszczone na kanałach filmowych w internecie z ich śmiesznymi wybrykami.

     Największą popularność zdobył kot o imieniu Filemon i Bonifacy z kultowej bajki dla dzieci. To tam, skonfrontowane są dwie cechy tych ssaków. Jeden ciągle wylegujący się na domowym piecu. I ten drugi, szukający w każdym odcinku nowych przygód.

(fot. nadesłane przez autora)

     Zdarzają się udokumentowane przypadki gdy kot wyczuwał chorobę człowieka, zalegiwał w tym miejscu ciała. Spełnia także w ograniczonym stopniu, funkcję zwierzęcia laboratoryjnego i futerkowego. W niektórych krajach mięso kocie używa się do celów kulinarnych.

Marcin Szwaja   

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Aleksander Rajski; Zoologia tom 2; Państwowe Wydawnictwa Naukowe; Warszawa 1984
  2. Ilustrowana encyklopedia powszechna; Wydawnictwo Zielona Sowa; 2008idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ