Pies domowy - "czworonożny przyjaciel"

(fot. nadesłane przez autora)
(fot. nadesłane przez autora)
Dalewice, 22-08-2019

     Co to znaczy: Być wiernym jak pies?. Najlepiej to powiedzenie wytłumaczyć na przykładzie psa Dżoka. To on, co dziennie przychodził i czekał w tym miejscu, gdzie ostatni raz był ze swoim opiekunem. Ta historia, uświadamia człowiekowi, że takie zwierzę to prawdziwy kompan na dobre i złe.

     Działo się to kilka w Krakowie, lat temu na moście grunwaldzkim. A wdzięczni i wzruszeni krakowianie wystawili mu pomnik na pobliskim skwerze przy Wiśle. Tak jest i z naszymi podwórkowymi strażnikami, które stale pilnują naszego dobytku... Taka ich "instynktowna rola i zwierzęcy świat...".

Pies domowy z języka łacińskiego Canis lupus f. Familiaris, zalicza się do najwcześniej udomowionych zwierząt. Pochodzi od wilka. Jest prawdopodobnie, najstarszym zwierzęciem domowym. Żyje obok nas, od co najmniej 10 tysięcy lat (okres mezozoiku- koniec epoki lodowcowej). Udomowienie, nastąpiło na terenie południowo-wschodniej Azji. Skąd pies rozprzestrzenił się na Europę i Australię, oraz pozostałe kontynenty. Obecnie, występuje wraz z człowiekiem na całym świecie. Jako stały towarzysz, kompan i opiekun.

     W dzisiejszych czasach, żyje od 300 do 400 ras. Jego wymiary wahają się napoziomie: wysokość 18-110 cm, masa 0,6-70 kg. Rozmnaża się dwa razy w roku. Ciąża trwa 58-63 dni. Miot dużych ras zawiera średnio 8, a mniejszych 4 szczenięta. Dojrzałość płciową uzyskuje w wieku 6-10 miesięcy. A pełną dojrzałość fizyczną w wieku 1,5-2 lat. Pełną sprawność fizyczną zachowuje do 8-9 lat. Pies jest wszystkożerny, ale w ciągu całego życia (szczenięta i dorosłe) wymaga w pokarmie pewnej ilości mięsa i kości.

Żyje do 19 lat, choć zdarzają się rekordowe przypadki, które przekraczają tę granicę.

rasa psa "Border Collies", który przekroczył rekord swego życia, dożywając 25 lat
(fot. nadesłane przez autora)

Reksio ;) (fot. nadesłane przez autora)
     Pies domowy odznacza się doskonałym węchem, słuchem, pamięcią węchową i słuchową, oraz orientacją w terenie i wysoką inteligencją. Silnie przywiązuje się do człowieka. Jest łatwy w tresurze i wychowaniu.

     Pod względem użytkowym, dzielą się na psy: myśliwskie, pasterskie, pociągowe, mięsno-futerkowe, stróżujące, policyjne, wojskowe. Do obrony osobistej, ratowania tonących i zasypanych śniegiem lub w czasie trzęsienia ziemi. Są także psy przewodniki niewidomych, psy górskiej służby ratowniczej, psy wykrywające nieszczelność przewodów (np. gazowych), psy pokojowe. Występują niestety także w roli zwierząt laboratoryjnych.

W Polsce wyhodowano trzy rasy psów:
  1. ogar polski,
  2. owczarek podhalański,
  3. polski owczarek nizinny.
     Mamy dwóch promotorów i bohaterów zwierzęcej fauny. To "Łajka" - był pierwszym zwierzęciem, który odbył lot kosmiczny na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego. I bajkowy (z filmu animowanego) "Reksio", w popularnej wieczorynce dla dzieci.

     W Polsce żyje kilka milionów psów, co stwarza wiele różnych problemów. Sprawami tymi, poza władzami administracyjnymi, zajmuje się Polski Związek Kynologiczny i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Marcin Szwaja   

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Aleksander Rajski; Zoologia tom 2; Państwowe Wydawnictwa Naukowe; Warszawa 1984
  2. Ilustrowana encyklopedia powszechna; Wydawnictwo Zielona Sowa; 2008

  3. johndog.pl
  4. brighton-bluegrass-podroze.blogspot.com
  5. antyradio.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/natura/20190822pies/art.php