facebook
Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna

    Dzisiaj jest wtorek, 15 października 2019 r.   (288 dzień roku) ; imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy Dzień Wolnego Oprogramowania,Dzień Białej Laski    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna

(fot. zbiory IKP)
Koniusza, 2-04-2019

     W ostatni weekend w Koniuszy odbyła się proekologiczna akcja "sadzenia" drzew. Co prawda w miejscu jej trwania nie zasadzono żadnego drzewa, jednak każdy kto przyniósł ze sobą worek z plastikowymi odpadami otrzymywał sadzonkę do posadzenia w wybranym przez siebie miejscu.

     Głównym celem tego wydarzenia, była promocja ekologicznych sposobów ogrzewania. Ponieważ to właśnie zanieczyszczenie powietrza, jest jednym z głównych problemów jeśli chodzi o ochronę środowiska w gminie.

Zauważamy znaczący problem z jakością powietrza i tzw. smogiem w naszej gminie. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy z nas jest za to odpowiedzialny, że każdy bierze odpowiedzialność za to co wrzuca do pieca i w jaki sposób w nim pali - powiedział w trakcie spotkania ekodoradca gminy Koniusza, Michał Bochenek.

(fot. zbiory IKP)

     W trakcie akcji na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Koniuszy, przygotowane były atrakcje zarówno dla młodego i troszkę starszego pokolenia mieszkańców gminy i przybyłych gości. Dzieci mogły wziąć udział w przedstawieniu, które nawiązywało swoją tematyką do ekologii, a dorośli zapoznali się z nowymi technologiami grzewczymi i sposobami termoizolacji na specjalnie przygotowanym stanowisku, a także w Eko-Autobusie.

     Bardzo ważnym punktem programu, był pokaz palenia od góry w piecach starego typu. Jak podkreślali specjaliści, sposób rozpalania w piecu ma ogromne znaczenie, ponieważ paląc w odpowiedni sposób możemy w znaczący sposób ograniczyć ilość dostających się do atmosfery zanieczyszczeń powietrza.

Akcja sprzątania

     W sobotę rozpoczęła się także akcja sprzątania Gminy Koniusza przez mieszkańców. Jednym z pierwszych sołectw, które rozpoczęło sprzątanie są Gnatowice. Mieszkańcy zebrali kilkadziesiąt worków śmieci, które zalegały m.in. w rowach wzdłuż dróg. W planach jest posprzątanie wszystkich miejscowości. Gmina Koniusza zapewnia odbiór odpadów i niezbędne wyposażenie - worki i rękawiczki, ale to mieszkańcy sami doprowadzają swoje miejscowości do porządku.

(fot. zbiory IKP)

W ostatnich tygodniach trafiło do mnie i do Urzędu Gminy wiele zdjęć przedstawiających porzucone w rowach śmieci, w bardzo znaczących ilościach. Do tego dochodzi jeszcze problem zwykłego zaśmiecania. Doskonale też zdajemy sobie sprawę z problemów wynikających z zanieczyszczenia powietrza w naszej gminie. Stąd pomysł na organizacje wydarzeń, które pozwolą poprawić wygląd naszego najbliższego otoczenia, ale także na poprawią świadomości mieszkańców, którym już teraz bardzo dziękuję za zaangażowanie w akcję sprzątania naszej gminy - mówi wójt gminy Koniusza, Wiesław Rudek. Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Gminy w Koniuszy, oba wydarzenia mają mieć charakter cykliczny.

red.   

(fot. zbiory IKP)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Łatwo się przyjaźnić z kimś, kto ma takie samo zdanie jak my.
(Aleksander Dumas)
październik  15  wtorek
październik  16  środa
październik  17  czwartek
październik  18  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ