facebook
Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna

    Dzisiaj jest wtorek, 20 sierpnia 2019 r.   (232 dzień roku) ; imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Weekend w Koniuszy - akcja ekologiczna

(fot. zbiory IKP)
Koniusza, 2-04-2019

     W ostatni weekend w Koniuszy odbyła się proekologiczna akcja "sadzenia" drzew. Co prawda w miejscu jej trwania nie zasadzono żadnego drzewa, jednak każdy kto przyniósł ze sobą worek z plastikowymi odpadami otrzymywał sadzonkę do posadzenia w wybranym przez siebie miejscu.

     Głównym celem tego wydarzenia, była promocja ekologicznych sposobów ogrzewania. Ponieważ to właśnie zanieczyszczenie powietrza, jest jednym z głównych problemów jeśli chodzi o ochronę środowiska w gminie.

Zauważamy znaczący problem z jakością powietrza i tzw. smogiem w naszej gminie. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy z nas jest za to odpowiedzialny, że każdy bierze odpowiedzialność za to co wrzuca do pieca i w jaki sposób w nim pali - powiedział w trakcie spotkania ekodoradca gminy Koniusza, Michał Bochenek.

(fot. zbiory IKP)

     W trakcie akcji na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Koniuszy, przygotowane były atrakcje zarówno dla młodego i troszkę starszego pokolenia mieszkańców gminy i przybyłych gości. Dzieci mogły wziąć udział w przedstawieniu, które nawiązywało swoją tematyką do ekologii, a dorośli zapoznali się z nowymi technologiami grzewczymi i sposobami termoizolacji na specjalnie przygotowanym stanowisku, a także w Eko-Autobusie.

     Bardzo ważnym punktem programu, był pokaz palenia od góry w piecach starego typu. Jak podkreślali specjaliści, sposób rozpalania w piecu ma ogromne znaczenie, ponieważ paląc w odpowiedni sposób możemy w znaczący sposób ograniczyć ilość dostających się do atmosfery zanieczyszczeń powietrza.

Akcja sprzątania

     W sobotę rozpoczęła się także akcja sprzątania Gminy Koniusza przez mieszkańców. Jednym z pierwszych sołectw, które rozpoczęło sprzątanie są Gnatowice. Mieszkańcy zebrali kilkadziesiąt worków śmieci, które zalegały m.in. w rowach wzdłuż dróg. W planach jest posprzątanie wszystkich miejscowości. Gmina Koniusza zapewnia odbiór odpadów i niezbędne wyposażenie - worki i rękawiczki, ale to mieszkańcy sami doprowadzają swoje miejscowości do porządku.

(fot. zbiory IKP)

W ostatnich tygodniach trafiło do mnie i do Urzędu Gminy wiele zdjęć przedstawiających porzucone w rowach śmieci, w bardzo znaczących ilościach. Do tego dochodzi jeszcze problem zwykłego zaśmiecania. Doskonale też zdajemy sobie sprawę z problemów wynikających z zanieczyszczenia powietrza w naszej gminie. Stąd pomysł na organizacje wydarzeń, które pozwolą poprawić wygląd naszego najbliższego otoczenia, ale także na poprawią świadomości mieszkańców, którym już teraz bardzo dziękuję za zaangażowanie w akcję sprzątania naszej gminy - mówi wójt gminy Koniusza, Wiesław Rudek. Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Gminy w Koniuszy, oba wydarzenia mają mieć charakter cykliczny.

red.   

(fot. zbiory IKP)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ból to słabość opuszczająca twoje ciało.
(mądrość ludowa)

sierpień  20  wtorek
sierpień  21  środa
sierpień  22  czwartek
sierpień  23  piątek
[18.00]   (Proszowice)
Walne Zebranie w Stowarzyszeniu "Gniazdo - Ziemia Proszowicka"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ