XIII Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej

(fot. zbiory autora)
Proszowice, 14-03-2019

     Wraz z nadchodzącą wiosną, jak co roku zorganizowano Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej, które przyciągają wielu ekologów i przyrodników. Głównym celem ogławiania jest przedłużenie żywotności wierzby. Jest to ginący element architektury krajobrazu. Wskutek braku ogławiania wierzb, ich konary rozłamują się i wierzba ginie - mówi główny organizator, prezes stowarzyszenia ZIELONONÓŻKA Waldemar Bucki.

     Ścięte gałęzie mogą posłużyć jako opał, zaś w dawniejszych latach służyły do wykonywania płotów. 8 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Proszowicach uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym to przedstawili do czego można doprowadzić poprzez zaśmiecanie planety i bycie nieekologicznym. Na wielkie uznanie zasługuje występ uzdolnionych w dziedzinie robotyki uczniów, którzy sterowali robotami tworząc taniec robotów. Dla dzieci i młodzieży odbyły się ciekawe warsztaty o tematyce: sadzenia i pielęgnowania drzew w doniczce poprowadzone przez projektantkę parków i ogrodów Martę Kulę oraz zaprezentowana przez Andrzeja Olendra budowa domków dla owadów zapylających. Taniec z okazji odzyskania niepodległości odtańczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych.

(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)
     Dni wierzby to wydarzenie dotyczące przyrody i ekologii, dlatego też prof. dr hab. Andrzej Dubiel, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu opowiedział o sowach żyjących w Polsce, zaś mgr inż. Katarzyna Kępka, pracownik Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawiła prezentacje dotycząca roli roślin w oczyszczaniu powietrza. Gościem specjalnym był Andrzej Kuźmiński, który pracuje w pierwszej klinice leczenia jeży. Opowiedział o życiu i zwyczajów jeży.

     Równo o 9.00 rano następnego dnia grupa kilkudziesięciu uczestników wraz ze strażakami ruszyła na łąki w Szreniawie. Wszystkim sprawiło to dużo radości, ale też pokazało w praktyce, że trzeba ogławiać te drzewa. Zgodnie z tradycją posadzono nowe sadzonki wierzby. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie dziewiętnastowiecznego Młyna w Szreniawie.

(fot. zbiory autora)

     W siedzibie firmy NORPOLHAUS wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka nadał tytuł króla tegorocznych Dni Wierzby Głowiastej Zbigniewowi Chodórowi, a tytuł królowej przypadł Katarzynie Siwiec. Para książęca działa bardzo aktywnie w już od początkowych edycji tego święta. Proboszcz Parafii w Proszowicach wręczył certyfikaty Promiennej Wierzby św. Siostry Faustyny dla honorowych gości tego wydarzenia.

(fot. zbiory autora)

     Odbyły się też konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące przyrody. Koło Gospodyń Wiejskich zapewniło poczęstunek. Uroczystość poprowadzili: Katarzyna Siwiec i Arkadiusz Fularski. Podczas trwania całego wydarzenia rozprowadzane były sadzonki wierzby głowiastej wraz z certyfikatem. Główny organizator i prezes Stowarzyszenia ZIELONONÓŻKA zapowiedział, że kolejne Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej odbędą się w Nowym Brzesku i już teraz wszystkich chętnych zaprasza. Do zobaczenia za rok!

Patrycja Gruszczak   

(fot. zbiory autora)


Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Proszowicach, Gmina i Miasto Proszowice, Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Proszowicach ZIELONONÓŻKA, KLUB MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY "RZEKOTKA", Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, Sołectwo SZRENIAWA, Koło Gospodyń Wiejskich SZRENIAWA.

Patronat Honorowy objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/natura/20190314wierzby13/art.php