Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Kura domowa - ekologiczny produkt, nie tylko w gospodarstwie wiejskim
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Kura domowa - ekologiczny produkt, nie tylko w gospodarstwie wiejskim

Gallus gallus domesticus - kura domowa(fot. pl.wikipedia.org)
Dalewice, 9-01-2019

     Każdy z Nas zastanawiał się nie raz, co było pierwsze: Kura czy jajko? Mimo finału odpowiedzi, trzeba przyznać..., że jedno i drugie jest obiektem zainteresowania każdego, żyjącego człowieka. Bo przecież smaczny rosół, to symbol niedzielnego obiadu. Polska tradycja, zaprasza swym aromatem rodzinę do stołu. A kto wyobraża sobie święta Wielkanocne lub Boże Narodzenie bez domowych słodkich wypieków? Tu głównym składnikiem jest kurze jajko. Nie zastąpione także w innych, znanych specjałach przyrządzanych w kuchni. Warto poznać tego "upierzonego dobroczyńcę". Hodowanego nawet na balkonach, miejskich bloków.

Kura domowa (kura bankiwa) - najbardziej rozpowszechniony gatunek drobiu na świecie. Jest to ptak hodowany dla mięsa i jaj. Udomowionym w Chinach już od VI tysiącleciu p.n.e. W Polsce do najczęściej hodowanych kur ozdobnych zalicza się zielononóżki, silki (kury jedwabiste), kochiny, bantamki, czubatki. Kury są ptakami lubiącymi przestrzeń, kąpiel w piasku która umożliwia im pozbycie się pasożytów z piór.

     Masa kur uzyskiwana jest wciągu 20 tygodni. Osobniki osiągają masę do 3 kilogramów. Rocznie znoszą do 320 jaj. Kury posiadają lekki szkielet, który zbudowany jest z kości pneumatycznych. Szczególnie giętkimi kręgami szyjnymi, co umożliwia jej obrócić głowę o 180 stopni. Oraz poruszać nią w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Stabilność uzyskuję poprzez rozstaw trzech palców w przedzie i jednym w tyle.

     W dzień lubi wolność i swobodę. same znajdują sobie pożywienie, biegając po gospodarstwie lub pobliskich zagajnikach. Nocą w kurniku, musi być dobre wietrzenie. Oraz dużo miejsca na drążku, podłoże wyścielone słomą. Najnowsze badania naukowe wykazały, iż koguty i kurczaki mają rozwinięte zdolności komunikacyjne. Składa się na to, 24 rodzaje odgłosów. Odczuwają stres, obniżoną temperaturę oczu, zdenerwowanie czy empatię. Zwłaszcza wyraziste zachowanie kwoki wobec kurcząt.

kwoka z pisklętami na wybiegu(fot. pl.wikipedia.org)
     Żywienie opiera się na mieszankach: śruta sojowa, otręby pszenne, ziarna zbóż pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy. Zielonka bogate w białko i wapń. Muszą mieć stały dostęp do świeżej wody.

     Jedynym okresem, w którym kura nie daje składnika na jajecznicę, jest okres pierzenia. Jest to coroczny proces, podczas którego tracą pióra. Ale w miejsca utracone, wyrastają nowe. Ten cykl nie trwa długo, przeważnie do 1,5 miesiąca. Taka przerwa na pewno pobudzi nasz apetyt. Ale chyba warto poczekać trochę... i docenić ten ekologiczny produkt, w naszym domowym gospodarstwie.

Marcin Szwaja   

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Aleksander Rajski; Zoologia tom 2; Państwowe Wydawnictwa Naukowe; Warszawa 1984
  2. J.Karpowicz, A.Święcicki; Chów zwierząt gospodarskich; Warszawa 1956
  3. pl.wikipedia.org
  4. modr.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ