Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Bzowina eliksirem zdrowia
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Bzowina eliksirem zdrowia

(fot. Arkadiusz Fularski)

Niezwojowice, 28-03-2017

     W dniu 25 marca w Gospodarstwie Edukacyjnym "Pszczółki" Państwa Król w Niezwojowicach gmina Pałecznica powiat Proszowice kilkadziesiąt osób z kilku gmin brało udział w Małopolskiej Akcji Sok z Brzozy. Reprezentowane były dwa Stowarzyszenia, Zielononóżka i BARTOSZ.

     Nasze dzisiejsze spotkanie ekologiczne zacznijmy od tego, że brzoza to nie jedyny rodzaj drzewa z którego pozyskuje się sok. Można pozyskiwać sok również z klonów, ale w naszym kraju to właśnie sok z brzozy cieszy się największą popularnością. Oskoła lub bzowina, tak bywa nazywany sok z brzozy, który pozyskuje się wczesną wiosną z różnych gatunków brzozy.

     Kiedy zajechaliśmy do rezydencji państwa Król wczesnym popołudniem w sobotę, gospodarze już na nas czekali. Jak zawsze uśmiechnięci i serdeczni. Szarlotka na ciepło, łyk herbaty obowiązkowo słodzonej miodem z własnej pasieki i wychodzimy w teren. Wcześniej jednak zmiana obuwia, ze szpilek na gumiaki.

(fot. Arkadiusz Fularski)

- Specjalnie na dzisiejszą akcję kupiłem nowe gumiaki w Budrolu - powiedział Wiesław Gudowski wiceprezes Stowarzyszenia BARTOSZ.

     Jak przystało na certyfikowane Gospodarstwo Ekologiczne zajęcia ekologiczne w terenie rozpoczęto wykładem. - Nasza akcja ma na celu przypomnienie, jak należy zbierać wiosną skok z brzozy. Bzowina to eliksir zdrowia w czystej, nieskażonej postaci. Zawiera takie składniki, jak witamina C, a także wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, miedź, witaminy z grupy B. Dzięki tym cennym składnikom, sok z brzozy wzmacnia odporność, zapobiegając infekcjom, na które jesteśmy w szczególności narażeni wiosną. Akcję prowadzimy już od wielu lat. Zapraszam do ogrodu, tylko proszę nie podeptać mi kwiatków - mówiła Agnieszka Król.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Małopolska Akcja Sok z Brzozy podzielona była na kilka dni. W tej sobotniej udział brali też członkowie Stowarzyszenia Ruch na Rzecz Rozwoju Powiatu Proszowickiego "BARTOSZ". Wiceprezes tej organizacji Tadeusz Całek z Opatkowic pod kierunkiem pani Agnieszki rozpoczął, jako pierwszy nawiercanie otworów w drzewach z których po założeniu wężyka rozpoczęto zbieranie oskoły. Pan Tadeusz z wiertarką w ręce czuje się doskonale. Jak przystało na mistrza, otwory były wiercone fachowo, czyli: na odpowiedniej wysokości, na odpowiednią głębokość i pod odpowiednim kątem.

(fot. Arkadiusz Fularski)

- Otwór nawiercamy w miejscu najmniej nasłonecznionym. Następnie wkładamy wężyk owinięty izolacją, żeby uszczelnić źródło. Po kilku godzinach wymieniamy butelkę na nową. Musimy pamiętać, że bzowinę zbieramy wczesną wiosną do czasu, aż na drzewie pojawią się pierwsze liście. Potem sok staje się niesmaczny. Na zakończenie akcji uszczelniamy wywiercone otwory, które najlepiej zabić drewnianym kołkiem lub posmarować go specjalną pastą ogrodniczą do leczenia ran drzew. Odpowiednie pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na kondycję drzewa, a my mamy pewność, że otrzymany sok jest świeży i zdrowy - tłumaczyła pani Agnieszka.

     Wiele osób po raz pierwszy spotkało się z akcją zbierania soku z brzozy. - Wiele słyszałem o soku z brzozy, ale dopiero dzisiaj pierwszy raz widzę, jak się go zbiera. To bardzo ważna i pożyteczna akcja. Należy ją nagłaśniać i powtarzać co roku - powiedział nam Władysław Świstak z Opatkowic.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Po nawierceniu kilku otworów i pozyskaniu pierwszych kropel bzowiny, przyszedł czas na degustację zebranego soku z drzew. - Jego smak na początku zaskakuje. Ma smak zwyczajnej wody, może lekko posłodzonej. Trudno uwierzyć, że sok z brzozy może mieć, aż tak ważne właściwości zdrowotne - ocenia Wiesław Gudowski.

     Uczestnicy akcji dowiedzieli się od gospodarzy, że - bzowina poprawia ogólny stan zdrowia, dobrze wpływa na procesy trawienne, łagodzi podrażnienia jelitowe, a nawet wrzody żołądka. Wypłukuje toksyny z przewodu moczowego, zapobiegając chorobom nerek, takim jak kamica nerkowa. Oczyszcza wątrobę, pomaga na porost włosów, poprawia ukrwienie i elastyczność skóry. Tradycja ta, popularna była kiedyś nie tylko w Polsce, ale również w Norwegii, Szkocji, Słowacji, Rosji czy na Węgrzech. Była związana z odnową i oczyszczeniem organizmu po zimie, oraz wzmocnieniem go na cały następny rok.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Pani Danuta Król dodaje, że soku z brzozy nie filtruje się, nie gotuje, nie podgrzewa i niestety - nie można go długo przechowywać (maksymalnie 4 dni w lodówce). Niektóre osoby go mrożą.

     Obchodzone corocznie Małopolskie Święto Brzozy w Niezwojowicach gromadzi zawsze wiele osób. Kilka dni temu TVP Kielce nakręciła reportaż pokazujący, jak należy zbierać sok z brzozy. Akcja jest jedną z wielu proponowanych form ekologicznych w ciągu każdego roku. Przypomnijmy, że Gospodarstwo Edukacyjne "Pszczółka" ma status ekologicznego, promuje aktywny styl życia i rozwija nawyki zdrowego odżywiania. Gospodarstwo wpisane jest do ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez gospodarzy w sposób przyjazny wprowadzają uczestników w świat tradycji, przyrody i ekologii. Corocznie gospodarstwo odwiedza wiele wycieczek szkolnych. Nie brakuje też osób dorosłych. W kwietniu swoją wizytę zapowiedziało Koło Emerytów z Nowego Brzeska.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Gospodarstwo Ekologiczne "Pszczółki" wzbogaciło się o parę Mandarynek. Kaczki, które do Niezwojowic przywiózł prof. Andrzej Dubiel wiceprezes "Zielononóżki" puszczono wolno na okoliczne stawy. Całej operacji przyglądał się z bliska bocian, który ze swojego wysokiego gniazda obserwuje codzienność w "Pszczółce". W ramach Małopolskiej Akcji Sadzenia Drzew w gospodarstwie zasadzono kilkanaście dębów, jesionów, lip, które przywiózł Waldemar Bucki prezes "Zielononóżki".

     Gościć w Niezwojowicach i nie zapoznać się z makietą bitwy pod Racławicami byłoby grzechem. Zwłaszcza dla członków BARTOSZA. Tym razem Janusz Król zaprezentował przybyłym mini makietę (4 metry średnicy), którą zamierza zaprezentować wkrótce na Rynku Głównym w Krakowie podczas obchodów rozpoczętego właśnie Roku Tadeusza Kościuszki. Większa makieta czeka na Gości w specjalnym hangarze. Jak wiemy, do Racławic z Niezwojowic jest niewiele ponad 8 km. Goście mieli też okazję usiać w ławkach szkolnych pamiętających zabory, pisać gęsim piórem i wysłuchać ciekawego wykładu na temat życia pszczół.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Po ekspedycji przyszedł czas nas poczęstunek domowymi wyrobami. Gościnność Rodziny Państwa Król znana jest daleko poza Małopolskę. Dlatego nie może dziwić, że bigos myśliwski smakował wybornie. Do tego wędliny, pasztety, sery i ciasta wyśmienite. Specjalnie pieczone przez gospodarzy bułki, które zamiast kminku posypane zostały czarnulką, o wyjątkowym smaku. Ale czarnulce i innych ziołach napiszemy przy kolejnym naszym spotkaniu z Gospodarstwem Ekologicznym w Niezwojowicach. Dodajmy, że w trakcie degustacji Goście mieli okazję wysłuchać koncertu akordeonowego w wykonaniu Jerzego Kuropatwy z Miechowa. Nie zabrakło też degustacji godnych nalewek.

- Gratulujemy przeprowadzenia kolejnej akcji w bardzo interesujący sposób. Dziękujemy za gościnę i zapowiadamy wsparcie przy kolejnych ekologicznych pomysłach Państwa Król - podsumował Tadeusz Całek.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Akcja odbywa się pod patronatem Wojciecha Kozaka wicemarszałka Województwa Małopolskiego. Imprezy ekologiczno-edukacyjne systematycznie wspiera też Marcin Gaweł wójt Gminy Pałecznica. Gospodarstwo Edukacyjne "Pszczółki" z Niezwojowic zaprasza wszystkich chętnych w swoje progi. Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowany jest corocznie ciekawy program. Telefon kontaktowy 660-431-061. Warto też obejrzeć stronę internetową gospodarstwa www.pszczolki.org.

Arkadiusz Fularski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ