Czyszczenie budek lęgowych

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)

Lelowice, 21-03-2017

     Koniec zimy to dobry okres na czyszczenie budek lęgowych dla ptaków. Najlepiej prace te wykonać jesienią i zimą, ale można też wczesną wiosną, mówiono podczas niedawnych Małopolskich Dniach Wierzby w Ostrowie.

- Kiedy kończy się sezon lęgowy należy budki lęgowe wyczyścić. Najlepszym okresem do tego celu jest okres od października do listopada, chociaż takie czyszczenie można przeprowadzać do końca lutego. Bywa, że niektóre ptaki mają drugi lub trzeci lęg, w takim wypadku z czyszczeniem budki należy zaczekać do opuszczenie przez nie gniazda. Nieusunięte gniazda są siedliskiem pasożytów i nagromadzone po kilku lęgach wypełniają budkę czyniąc ją niezdatną do zamieszkania ponownie - dowiadujemy się od przyrodników.

     Do czyszczenia budek lęgowych należy używać gumowych rękawiczek, ponieważ opuszczone budki lęgowe mogą zawierać wiele różnych organizmów powodujących choroby. Stare gniazda należy usunąć z budki. Najlepiej czyścić budki późną jesienią lub wczesną zimą. Wówczas mroźna zima zabije różne pasożyty, które zostały w budce.

- Czyszczenie budek lęgowych jest wskazane także dlatego, że ptaki niechętnie zasiedlają budki, w których jest za dużo materiału gniazdowego. W czasie czyszczenia budki, zazwyczaj przeprowadzamy także jej prace remontowe i konserwacyjne, w związku z tym skrzynki lęgowe dłużej służą swoim celom - mówi przyrodnik Waldemar Bucki prezes Stowarzyszenia "Zielononóżka".

     Niedawno w Ostrowie prezes Bucki zachęcał do wieszania budek lęgowych przekazując w imieniu Stowarzyszenia "Zielononóżka" kilkanaście skrzynek dla ptaków. W ostatnim czasie prezes "Zielononóżki" czyścił budki lęgowe razem ze swoją wnuczką Marceliną. Niektóre budki przy okazji zostały naprawione.

- Pamiętajmy, że najlepszym czasem na czyszczenie budek dla ptaków jest jesień, tak aby przez zimę mróz zabił pasożyty. Do akcji czyszczenia ptasich domków wracamy jesienią. Póki co zachęcam do zawieszania skrzynek i poznawania ptasich zwyczajów - dodaje prezes Zielonóżki.

Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/natura/20170321budki/art.php