Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   (223 dzień roku) ; imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / natura, ekologia / Królowa wierzba głowiasta
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-11
USD 4,5206 -1,96%
EUR 4,6745 -0,83%
CHF 4,8134 -0,66%
GBP 5,5339 -0,78%
Wspierane przez Money.pl


Królowa wierzba głowiasta

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)

Ostrów, 13-03-2017

     W dniach 10 i 11 marca 2017 r. w Ostrowie zorganizowano XI Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej. Dwudniowa impreza zgromadziła wielu sympatyków ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, w tym uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych z kilku szkół.

- Wiele osób zadaje mi pytanie, jaki jest cel organizowania Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej. Odpowiadam wówczas, że wierzby nie tylko mogą, ale powinny być ogławiane. Jest to zabieg pielęgnacyjny. Wierzba rośnie bardzo szybko, dlatego co 4-5 lat można odcinać wyrośnięte konary, na przykład na opał. Kiedyś należało to do stałej praktyki. Dziś wiele z dawniej sadzonych drzew rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Takie rozrośnięte drzewa stwarzają zagrożenie, ponieważ łatwo ulegają wyłamaniu przez wiatr - tłumaczy Waldemar Bucki pomysłodawca akcji i wieloletni organizator Święta Wierzby Głowiastej.

(fot. Arkadiusz Fularski)

(fot. Arkadiusz Fularski)
     Na Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej od wielu lat systematycznie przyjeżdżają przyrodnicy z różnych województw, w tym ze świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jednym z nich jest Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej Siedlce, który prezentował wykłady na temat ochrony bociana białego. Drugim wykładowcą z Siedlec był Marcin Stępień opowiadający o życiu i zwyczajach sów.

- W wyniku systematycznego ścinania pędów na stałej wysokości, tworzy się charakterystyczna "głowa wierzbowa", czyli zgrubienie z licznymi dziuplami i szczelinami, zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków. Należą do nich pospolite sikory, wróble, szpaki, kawki, pliszki, a także coraz rzadsze: dudki, sowy pójdźki, puszczyki czy kraski. Na ogłowionych wierzbach żerują różne owady przyciągające liczne ptaki, a miękkie drewno ułatwia kucie dziupli dzięciołom. Wnętrze spróchniałych wierzb często zasiedlają trzmiele, drugi z najważniejszych po pszczołach gatunek zapylający rośliny. Także dla wielu innych chronionych gatunków owadów jest to cenne siedlisko. Wierzby dostarczają pożywienia i ukrycia także ssakom. To wszystko powoduje, że powinniśmy dbać o wierzbę głowiastą - dodaje prof. dr. hab. Andrzej Dubiel wiceprezes Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "Zielononóżka".

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Dwudniowe obchody podzielone były na kilka segmentów. Nie zabrakło bardzo ciekawych wykładów prowadzonych w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrowie, jak również w drugim dniu imprezy w miejscowej remizie. Gromkimi brawami nagradzano występy artystyczne młodzieży ze szkół podstawowej i gimnazjum w Ostrowie oraz w Piotrkowicach Małych. Tradycyjnie dokonano wyboru królowej (Danuta Bucka) i króla (Andrzej Olender) wierzby na rok 2017. Symbolicznej koronacji dokonał wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a akty nadania godności królewskiej wręczył starosta proszowicki Grzegorz Pióro.

(fot. Studio fotograficzne "FOTO" przy szkole podstawowej i niepublicznym gimnazjum w Ostrowie)

(fot. Arkadiusz Fularski)
     W drugim dniu przewidziano zajęcia w terenie przy ogławianiu i sadzeniu drzew. Słoneczna pogoda pozwoliła zgromadzić na łąkach w Ostrowie kilkadziesiąt uczniów ze szkół w Ostrowie (SP i Gimnazjum), Proszowicach (SP nr 1 i Gimnazjum) i Karwinie, druhów z OSP Ostrów, wielu przyrodników. Atrakcją dla młodzieży były też przejażdżki bryczką ze stangretem Andrzejem Klimczykiem.

- Z pomocą strażaków z Ostrowa ogłowiliśmy kolejne kilkanaście wierzb i tyle samo zasadziliśmy. Ważny jest udział bardzo wielu młodych ludzi w wykładach ekologicznych i w pracach przy ogławianiu i sadzeniu drzew. Jesteśmy przekonani, że te działania ekologiczne zachęcą wiele osób do ochrony środowiska. Naszym celem jest też angażowanie różnych szkół w tą akcję - wyjaśnia prezes Bucki.

     Po kilkugodzinnych zajęciach ekologicznych w terenie, remiza OSP Ostrów wypełniona została po brzegi uczestnikami święta. Kaszanka na gorąco, ciepły bigos i wiele innych potraw przygotowane przez KGW Ostrów smakowały wybornie. Panie z KGW pod kierunkiem Moniki Kowalskiej-Maj dwoiły się i troiły, aby sprostać gustom kulinarnym przyrodników.

     Po poczęstunku w remizie przystąpiono do kontynuowania obchodów dni wierzby w siedzibie strażaków z Ostrowa. O "Królowej wierzbie głowiastej" opowiadał dr Krzysztof Mudryk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wierzby głowiaste w dolinie Szreniawy - to temat wykładu dr Waldemara Szendera. O Grupie Ekologicznej z Siedlec opowiadał wspomniany już wcześniej ekolog Ireneusz Kaługa.

     Warto dodać, że przy okazji ogławiania wierzb zorganizowano też Małopolską Akcję Sadzenia Drzew. Sadzonki przekazał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który od samego początku wspiera i patronuje inicjatywom ekologicznym prowadzonym przez przyrodników z Powiatu Proszowickiego, co wyraźnie podkreśla prezes Bucki. Sadzonki można nieodpłatnie nabyć w Gimnazjum w Ostrowie. Warto też powiedzieć, że organizatorzy wręczyli gościom kilkanaście ptasich budek lęgowych z prośbą o ich powieszenie.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Święto zgromadziło wielu gości, którzy pogratulowali prezesowi Buckiemu i pozostałym organizatorom organizacji kolejnego jedenastego już ekologicznego święta. Głos zabierali m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, starosta proszowicki Grzegorz Pióro, burmistrz Miasta i Gminy Proszowice Grzegorz Cichy.

     Ostatnim akcentem imprezy było symboliczne przekazanie gałązki wierzby głowiastej przez dyrektora SP w Ostrowie Annę Kotyzę oraz dyrektora Gimnazjum w Ostrowie Andrzeja Olendra, dyrektorowi SP nr 1 w Proszowicach Bernadecie Gruszce i radnemu z Opatkowic Markowi Mazurkowi, jako przyszłorocznym gospodarzom XII Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej. Trzeba przyznać, że dyrekcje szkół, pedagodzy i młodzież z Ostrowa organizując przez dwa ostatnie lata Dni Wierzby w Ostrowie zawiesili poprzeczkę wysoko.

- Chciałbym w imieniu swoim i organizatorów podziękować szczególnie za systematyczne wspieranie naszej akcji przez marszałka Wojciecha Kozaka i starostę Grzegorza Pióro. Dziękuję za wsparcie burmistrzowi Grzegorzowi Cichemu oraz SP i Gimnazjum w Ostrowie za ich wielką pracę. Dziękuję OSP Ostrów i KGW Ostrów za wielkie zaangażowanie. Dziękuję wszystkim współorganizatorom tegorocznego święta. Do zobaczenia za rok w Proszowicach i Opatkowicach Stowarzyszenie Proszowskich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "Zielononóżka", Klub Miłośników Przyrody "Rzekotka" z siedzibą w ZS w Piotrkowicach Małych, Starostwo Powiatowe w Proszowicach, Urząd Miasta i Gminy w Proszowicach, Szkoła Podstawowa w Ostrowie, Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowie, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

(fot. Studio fotograficzne "FOTO" przy szkole podstawowej i niepublicznym gimnazjum w Ostrowie)


Arkadiusz Fularski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
sierpień  11  czwartek
sierpień  12  piątek
sierpień  13  sobota
[16.00]   (Słomniki)
Wakacyjne Pikniki na Wolności!
sierpień  14  niedziela
[12.00]   (Posiłów, Ostrów)
Dożynki gminy Proszowice
[...]   (Proszowice)
Święto Ludzi Gór - wyprawa na Turbacz
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ