facebook
Podsumowanie wyników akcji NEFROTEST w Proszowicach

    Dzisiaj jest niedziela, 21 stycznia 2019 r.   (20 dzień roku) ; imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory Dzień Babci    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 nasze zdrowie 
 |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / nasze zdrowie / Podsumowanie wyników akcji NEFROTEST w Proszowicach
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Podsumowanie wyników akcji NEFROTEST w Proszowicach

96% przebadanych ma zdrowe nerki (fot. nadesłane)

Proszowice, 22-01-2018

     Choroby nerek łatwo się wykrywa przy pomocy prostych badań profilaktycznych. To główne przesłanie trwającej w Proszowicach akcji społecznej NEFROTEST. Podczas momentu kulminacyjnego akcji, 13 stycznia 2018 r., aż 377 mieszkańców Proszowic i okolic poddało się badaniom krwi umożliwiającym wczesną diagnostykę chorób nerek. Wyniki są optymistyczne: 96% przebadanych ma zdrowe nerki.

Badania krwi pod kątem przewlekłej choroby nerek (PChN) to przede wszystkim oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi z oszacowaniem wydolności nerek poprzez wyliczenie wartości eGFR - mówi dr Agnieszka Pardała, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach - czyli tzw. wskaźnika przesączania kłębuszkowego, który w warunkach prawidłowych wynosi ok. 80-90 ml/min - tyle mililitrów krwi sprawne nerki oczyszczają z toksyn w ciągu jednej minuty. Najbardziej zagrożone rozwojem zaawansowanej niewydolności nerek są osoby, u których eGFR jest niższy niż 60 ml/min. Do tej pory na podstawie badań prowadzonych od 2010 roku w ramach akcji NEFROTEST, można uznać, że ponad 9% polskiego społeczeństwa znajduje się z jednym ze stadiów przewlekłej choroby nerek. Wyniki badań mieszkańców Proszowic i okolic są zdecydowanie niższe: tylko 3,7% badanych (14 osób) ma wyniki niezgodne z normami. W pięciostopniowej skali PChN tylko 3 osoby mogą znajdować się w 4 stadium PChN i tylko u 11 osób istnieje ryzyko 3 stadium PChN.

     Nie było na szczęście przypadku 5 stadium choroby, gdzie nerki właściwie już nie pracują. Badania w ramach kampanii NEFORTEST przeprowadzone w Proszowicach obejmowały osoby powyżej 45. roku życia, bowiem sprawność nerek fizjologicznie spada wraz z wiekiem, a co za tym idzie, nerki zwykle pracują gorzej u osób starszych. Warto przypomnieć, że choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania - mówi Joanna Lulkowska, pielęgniarka oddziałowa z proszowskiej stacji dializ. Lekarze POZ (rodzinni) praktykujący na terenie powiatu otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu. Skorzystać z nich mogą osoby powyżej 45. roku życia do końca marca 2018 roku. Skierowania te obejmują również badanie ogólne moczu. Zmiany w moczu, które powinny nas zaniepokoić to białkomocz oraz obecność krwinek białych, czerwonych, a także tzw. wałeczków ziarnistych.

     Osoby młodsze, które nie mogą wykonać badań w ramach akcji, mogą przeprowadzić te dwa proste badania na własny koszt. Nie są one drogie, kosztują kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium. Warto zbadać poziom kreatyniny we krwi i wyliczyć eGFR.

red.   


Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią prawie 3,7 tys. placówek w 100 krajach. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych - Centrum Dializ Fresenius. Fresenius posiada prowadzi 74 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
styczeń  21  poniedziałek
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
styczeń  22  wtorek
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
[18.00]   (Kraków)
Gościem Klubu będzie Wojciech Bonowicz - spotkanie w KKW
styczeń  23  środa
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
styczeń  24  czwartek
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ