Od dziś można odbierać wyniki badań

400 mieszkańców przebadało nerki (fot. nadesłane)

Proszowice, 15-01-2018

     Sukces badań, sukces akcji dla zdrowia nerek w Proszowicach. W 69. edycji akcji NEFROTEST, zostało przebadanych blisko 400 pacjentów. W Centrum Dializ Fresenius poziom eGFR i kreatyniny we krwi przebadało dwa razy więcej osób niż zakładano organizując akcję. Również ważne dla miasta i powiatu osobistości pokazały swoją obecnością, że warto dbać o nerki i także poddały się badaniu. Od dziś (15 stycznia) można odbierać wyniki badań.

     W Centrum Dializ Fresenius pojawiło się w sobotę blisko 400 chętnych, by sprawdzić stan swoich nerek. Zbyt późne wykrywanie chorób nerek to wciąż jeden z największych problemów dla pacjentów i lekarzy nefrologów - mówi dr Agnieszka Pardała z proszowskiego Centrum Dializ Fresenius - Niesprawne nerki nie bolą, a to usypia naszą czujność. Nie bolało też samo badanie - było to proste pobranie krwi z ręki.

     Akcję wsparli i wzięli w niej aktywny udział patroni honorowi i specjalni goście, byli to m.in.: samorządowcy z Proszowic i z sąsiednich miejscowości oraz dyrekcja szpitala.

     Warto także przypomnieć, że osoby, którym nie udało się przebadać podczas sobotniego finału, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu proszowskiego lekarze rodzinni otrzymali w ramach akcji NEFROTEST komplety skierowań na badania krwi i moczu dla osób powyżej 45. roku życia. Wystarczy zgłosić do swojej przychodni po takie skierowanie.

Choroby nerek występują w każdym wieku - mówi dr Agnieszka Pardała - ale częściej dotyczą to starszych. Dlatego nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do tej grupy wiekowej. Ogółem, jedna trzecia populacji dorosłej ma czynniki ryzyka chorób nerek, a u co czwartej osoby z tej grupy - czyli u jednej na około 12 dorosłych - choroba się rozwinie. Na szczęście tę chorobę łatwo się wykrywa przy pomocy prostych i tanich badań profilaktycznych takich jak podczas akcji NEFROTEST. Troszczmy się o własne nerki - apeluje pani dr.

     Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach.

Honorowy patronat nad tą edycją kampanii objęli: ks. Jan Piotrowski - Biskup Kielecki, Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski, Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Cichy - Burmistrz Proszowic, Grzegorz Pióro - Starosta Proszowicki oraz Janina Dobaj - Dyrektor Szpitala Powiatowego w Proszowicach. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert - Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Proszowic udzielił prof. dr hab. n. med. Marek Kuźniewski - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

red.   


Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią prawie 3,7 tys. placówek w 100 krajach. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych - Centrum Dializ Fresenius. Fresenius posiada prowadzi 74 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/zdrowie/20180115akcja/art.php