facebook
Finał kampanii dla zdrowych nerek - 350 osób zbada nerki

    Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 r.   (350 dzień roku) ; imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 nasze zdrowie 
 |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / nasze zdrowie / Finał kampanii dla zdrowych nerek - 350 osób zbada nerki
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Finał kampanii dla zdrowych nerek - 350 osób zbada nerki

(fot. nadesłane)

Proszowice, 13-01-2018

     350 zarejestrowanych mieszkańców Proszowic i okolic dowie się czy mają zdrowe nerki. Darmowe badania to element akcji NEFROTEST, jedynej kampanii społecznej w Polsce, która propaguje wiedzę o nerkach i prowadzi tak duże badania przesiewowe. Moment kulminacyjny akcji zaplanowano na dzisiaj, sobotę, 13 stycznia 2018 r.

Cieszę się, że akcja bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek gości w naszym mieście, bo o to prosili mnie niejednokrotnie pacjenci - mówi dr Agnieszka Pardała, szefowa proszowskiego Centrum Dializ Fresenius - dziękuję też za zainteresowanie akcją naszym patronom i osobom znaczącym dla środowiska, które wezmą udział w profilaktycznym badaniu krwi - dodaje dr Agnieszka.

Udział w badaniach o godzinie 12.00 potwierdzili: Grzegorz Pióro - starosta proszowicki, Grzegorz Cichy - burmistrz Miasta i Gminy Proszowice, Jacek Zawartka - z-ca burmistrza miasta Nowe Brzesko, Stanisław Rybak - wójt Gminy Koszyce, Józef Zuwała - wójt Gminy Bejsce, Rafał Chmiela - radny powiatu proszowskiego, Andrzej Krawiec - kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Małopolski Urząd Wojewódzki, Jerzy Groński - komendant Policji w Proszowicach, Janina Dobaj - dyrektor Szpitala Powiatowego w Proszowicach.

     Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek trwać będą od 9.00 do 15.00 w Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach przy ulicy Szpitalnej 9 (300 m od szpitala, po przeciwnej stronie ulicy, za przedszkolem). Stacja dializ znajduje się stosunkowo blisko szpitala powiatowego, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce. Przed stacją dializ umieścimy banery i plakaty z informacją o akcji, aby maksymalnie ułatwić mieszkańcom trafienie do nas - mówi Joanna Lulkowska, pielęgniarka oddziałowa - Pacjenci otrzymają też po badaniu karteczkę z informacją o odbiorze wyników i normach, których przekroczenie może świadczyć o postępującej chorobie nerek - dodaje. Warto nie lekceważyć tych danych, bowiem jak podkreślają lekarze, niewydolność nerek najczęściej rozwija się skrycie, zaś większość chorych nie odczuwa żadnych objawów aż do chwili, gdy ich nerki są już bardzo zniszczone.

Przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest wtedy stały program dializ albo przeszczep nerki - mówi dr Agnieszka Pardała - Dlatego zachęcam do regularnych badań. Na stan nerek mogą wpływać przewlekłe choroby jak np. cukrzyca czy nadciśnienie. Ustalono, że choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób z przewlekłą chorobą nerek niż u pozostałych. Nierzadko mogą one doprowadzić do śmierci. Z kolei niewydolność nerek prowadzi do przewodnienia i do niedokrwistości, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia, gdyż obciążają serce. Musi ono pracować bardziej intensywnie, aby dostarczyć tlen ważne narządy organizmu. Wysiłek ten doprowadza do przerostu lewej komory serca a w dalszym etapie jego niewydolności. Najgroźniejsze jest jednak to, że niedokrwistość nerkowa, niewydolność serca oraz przewlekła choroba nerek tworzą błędne koło, gdyż symptomy każdego ze schorzeń pogarszają objawy pozostałych. Jest to tzw. zespół sercowo-nerkowy.

     Przewlekłą chorobę nerek uznaje się obecnie za schorzenie cywilizacyjne. Może ona dotyczyć ponad 600 milionów osób na świecie. Dlatego też Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius jest organizatorem kampanii społecznej NEFROTEST, której celem są profilaktyka i edukacja - uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki. Pierwsze badanie nerek w ramach tej akcji odbyło się w Światowym Dniu Nerek 2010 (11 marca 2010). Organizujemy kampanię po to, aby mieszkańcy uniknęli ciężkich chorób nerek - mówi dr Agnieszka Pardała - Przez wiele lat dializa, czyli sztuczne oczyszczanie organizmu, była obok przeszczepu nerki jedynym sposobem na utrzymanie przy życiu chorego na niewydolność nerek. Obecnie na świecie oprócz dializy otrzewnowej i hemodializy, stosuje się coraz częściej także hemodiafiltrację, która oszczędza serce i pozwala na większy komfort życia. Niestety w Polsce ten rodzaj leczenia jest niedostępny. NFZ go nie refunduje.

red.   


Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią prawie 3,7 tys. placówek w 100 krajach. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych - Centrum Dializ Fresenius. Fresenius posiada prowadzi 74 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  16  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
Ciżma Stańczyka
[12.15]   (Proszowice)
Baja Jaja - teatrzyk
[15.30]   (Proszowice)
VII Wigilia pod gwiazdami
grudzień  17  poniedziałek
grudzień  18  wtorek
grudzień  19  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ