facebook
Rejestracja na bezpłatne badania nerek

    Dzisiaj jest środa, 12 grudnia 2018 r.   (346 dzień roku) ; imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 nasze zdrowie 
 |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / nasze zdrowie / Rejestracja na bezpłatne badania nerek
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Rejestracja na bezpłatne badania nerek


Proszowice, 5-01-2018

     W Proszowicach trwa NEFROTEST - kampania dla zdrowia nerek. Dla wygody mieszkańców, sprawnego przebiegu akcji oraz gwarancji przebadania chętnych z Proszowic i okolic organizatorzy kampanii NEFROTEST zaplanowali telefoniczną rejestrację na bezpłatne badania nerek. Mieszkańcy mogą dzwonić 8 i 9 stycznia (poniedziałek i wtorek) w godzinach od 10.00 do 15.00. Organizatorzy uruchomili dwa numery telefonów: 516 07 05 07 i 516 05 07 05.

     Lekarze zalecają badania profilaktyczne nerek u osób dorosłych raz do roku. Takie badanie jak pobranie krwi umożliwia sprawdzenie stężenia kreatyniny, a każde odchylenie tego wyniku od normy powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, a w razie potrzeby ze specjalistą nefrologiem. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, bowiem choroby nerek, jeśli zostaną zdiagnozowane wcześnie, są w dużym odsetku uleczalne, a w najgorszym wypadku można je znacznie spowolnić.

     Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek w ramach akcji NEFROTEST od początku kampanii cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców miejscowości, w których gości akcja. Do tej pory przebadanych zostało ponad 46 tysięcy osób w 68 polskich powiatach. Sama kampania pierwszy raz odbyła się 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Większość z przebadanych była zdrowa. Jednak u prawie 10% chorych kreatynina i eGFR były niezgodnie z normami. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, 31% pojawiło się we Wrocławiu (2017) oraz ok. 29%, w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) i w Kozienicach - 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy - 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Średnio eGFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej, potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był powyżej normy u 9,3% poddających się badaniom. Ponad 4 tysiące przebadanych dowiedziało się, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach.

Początek roku to dobry czas na sprawdzenie stanu swojego zdrowia, dlatego też zapraszamy naszych mieszkańców do badań w ramach kampanii NEFROTEST - mówi Joanna Lulkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius - tym razem organizatorzy zaplanowali bezpłatne badanie krwi dla 200 osób, a to całkiem sporo - dodaje pielęgniarka. Chociaż telefony rejestracyjne będą czynne już do 10.00 organizatorzy zachęcają do telefonicznej rejestracji w drugiej części dnia, po 12.00, a przed 15.00. Podczas rejestracji telefony dzwonią już przed 10.00 bowiem mieszkańcy boją się, że dla nich miejsca zabraknie. A to niepotrzebny strach - mówi pielęgniarka oddziałowa - w rezultacie rano jest się bardzo trudno dodzwonić, a potem telefony milkną - dodaje.

      Aby telefonicznie zapisać się na bezpłatne badania krwi, które wykrywa nieprawidłowe funkcjonowanie nerek należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania i numer telefonu kontaktowego. Rejestratorki zapytają też o choroby najczęściej towarzyszące niesprawnym nerkom, jak nadciśnienie czy cukrzyca. Każdy zgłaszający się zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić cały proces i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach. Zapisywać mogą się wszyscy mieszkańcy powyżej 45. roku życia. Badania odbędą się 13 stycznia, w Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach przy ulicy Szpitalnej (300 m od szpitala, po przeciwnej stronie ulicy, za przedszkolem) w godzinach 9.00 - 15.00.

red.   

(fot. nadesłane)

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią prawie 3,7 tys. placówek w 100 krajach. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych - Centrum Dializ Fresenius. Fresenius posiada prowadzi 74 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  12  środa
grudzień  13  czwartek
grudzień  14  piątek
grudzień  15  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ