facebook
Pierwsze święto Rocha w Kazimierzy Wielkiej

    Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r.   (341 dzień roku) ; imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   | 
 wieści gminne 
 | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / wieści gminne / Pierwsze święto Rocha w Kazimierzy Wielkiej
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-12-06
USD 4,0619 -0,08%
EUR 4,5889 -0,10%
CHF 4,4029 -0,31%
GBP 5,3854 -0,31%
Wspierane przez Money.pl


Pierwsze święto Rocha w Kazimierzy Wielkiej

(fot. Zdzisław Kuliś)
(fot. Zdzisław Kuliś)

Kazimierza Wielka, 20-08-2020

     Boże, Tobie przynosi chwałę sława świętych, bo Ty dajesz zbawienną skuteczność modlitwom tych, którzy polecają się ich wstawiennictwu... 16 sierpnia (niedziela), w dniu wspomnienia liturgicznego w kościele katolickim, obchodziliśmy I Święto Patrona Kazimierzy Wielkiej Świętego Rocha.

     To wielkie wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Głównym celebransem mszy świętej był biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta, którego wspomagali kapłani kazimierskiej świątyni na czele z proboszczem Januszem Mularzem. W trakcie kazania biskup przypomniał zgromadzonym wiernym życiorys Świętego Rocha, dzieje figury świętego oraz drogę prawną, jaką musiał przejść, aby zostać patronem kazimierzan.

     Urodzony we Francji Roch chroni wiernych od zarazy. Uroczystości kościelne uświetnili przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Adamem Bodziochem, służb mundurowych oraz dwa poczty sztandarowe: Urzędu Miasta i Gminy oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 11 w Kazimierzy Wielkiej. Na koniec mszy świętej głos zabrał burmistrz, który przedstawił wkład samorządu terytorialnego w objęciu przez św. Rocha patronatu nad Kazimierzą Wielką. Następnie zgromadzeni udali się pod figurę św. Rocha i złożyli tam kwiaty.

(fot. Zdzisław Kuliś)

     Zwieńczeniem I Święta Patrona Kazimierzy Wielkiej był spektakl "Żywot św. Rocha". W Kazimierskim Ośrodku Kultury zgromadzonych widzów, którzy zajęli wszystkie dostępne podczas epidemii 150 miejsc, przywitał dyrektor Czesław Kowalski, opowiedział on o historii pojawienia się w mieście figury. Przyszedł rok 1848. W tym roku przyszło wielkie nieszczęście na nasz kraj z tego powodu, że nawiedziła nas wielka choroba morowego powietrza, zwana u nas cholerą. [...] Kazimierza nasza nie pozostała wolna od tej choroby strasznej, nie było domu, żeby kto nie umarł na tę chorobę. Całe szczęście było, że cholera przyszła do Kazimierzy przed zimą, kiedy przyszły wielkie mrozy, choroba zupełnie wygasła. W 1852 r. ze składek parafialnych została zakupiona i sprowadzona figura św. Rocha - patrona od morowego powietrza. Figura ta postawiona została przy drodze pod Wiklem na pamiątkę wygasłej choroby [...].

     Tak opisuje genezę posadowienia figury św. Rocha Józef Szmigiel w "Pamiętnikach rodzinnych". O dalszych losach figury decydował bieg historii, niestety historii niezbyt przychylnej świętemu. Na początku lat 60-tych XX w. figurę przeniesiono na cmentarz pod pretekstem budowy chodnika.

     Adam Bodzioch przypomniał, że starania o ustanowienie świętego Rocha patronem miasta Kazimierza wielka rozpoczęły się w 2018 roku, a pod projektem uchwały podpisało się blisko 600 mieszkańców. Uchwała intencyjna w tej sprawie została podjęta przez radnych na sesji w marcu 2018 roku. Pismo z Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie na sesji w dniu 29 października 2019 roku odczytał proboszcz Janusz Mularz. Rada Miejska w Kazimierzy Wielkiej w dniu 27 maja 2020 roku, w 30-lecie Samorządu Terytorialnego, podjęła uchwałę Nr XXVIII/205/2020, w której czytamy, że ustanawia Świętego Rocha jako Patrona Miasta Kazimierza Wielka, a dzień 16 sierpnia Świętem Patrona Miasta Kazimierza Wielka.

     W 2017 roku dzięki staraniom Samorządu Gminnego odrestaurowana figura powróciła na centralne miejsce Kazimierzy Wielkiej i obecnie znajduje się nieopodal ronda im. Solidarności w centralnej części miasta. Poświęcenia figury przedstawiającej św. Rocha jako młodego pielgrzyma z siedzącym obok psem, dokonał 20 sierpnia 2017 roku Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

     Przed spektaklem zgromadzeni wysłuchali wiersza Zdzisława Kulisia "Znów jesteś", w interpretacji Andrzeja Bieniasa.

(fot. Zdzisław Kuliś)

     Spektakl "Żywot Świętego Rocha" zaprezentowany został na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury przez grupę teatralną APROPO, działającą w ośrodku. Autorką scenariusza oraz reżyserką spektaklu jest polonistka i bibliotekarka, instruktor teatralny, ekspert programu PAT Ewa Wiejacha. Od kilku lat przy Kazimierskim Ośrodku Kultury swoją pasję do teatru "przelewa" na młodzież opiekując się amatorską grupą teatralną APROPO.

     Twórczynią przekonywującej scenografii, przenoszącej nas w czasy średniowiecza, jest instruktor plastyki w KOK Ewa Wojciechowska, która zadbała o jak najwierniejsze odwzorowanie szczegółów strojów oraz rekwizytów epoki średniowiecza, które w większości wykonała własnoręcznie. W sztuce aktorzy wiernie odtworzyli koleje życia i okoliczności śmierci pielgrzyma. Do pracy nad spektaklem zaproszono byłych i obecnych aktorów APROPO.

(fot. Zdzisław Kuliś)

     Główną rolę św. Rocha reżyserka spektaklu powierzyła Maćkowi Nowakowi, jednemu z pierwszych aktorów zespołu, który przed dwunastu laty debiutował w spektaklu pt. "Odlot". Na deskach sceny Kazimierskiego Ośrodka Kultury w roli Matki zobaczyliśmy absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie, instruktorkę zajęć wokalnych, Justynę Odon. W wykonaniu sopranistki usłyszeliśmy między innymi "Hymn saficki o św. Rochu" Wawrzyńca Korwina Ślązaka. Na scenie pojawili się również Wojtek Breksa, Wiktoria Wojtkowicz, Kacper Kotwica, Jakub Bijak, Krystian Buras, Janusz Odon, Aleksandra Kusak, Łukasz Kusak, Róża Dąbrowska, Joanna Nowak, Seweryn Szpak oraz jedenastoletnia debiutantka Weronika Mendrych. Gościnnie na scenie wystąpił Andrzej Bienias - historyk z zamiłowania i wyboru, były dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej. Widownia nagrodziła aktorów i twórców sztuki owacją na stojąco.

     Po spektaklu Burmistrz Adam Bodzioch oraz dyrektorka biblioteki Nina Turek-Kwiecień wręczyli nagrody dla najlepszych uczestników konkursu on-line wiedzy o Kazimierzy Wielkiej i św. Rochu. Autorem tekstu jest Greta Dzikowska. A oto wyniki w poszczególnych kategoriach: I kategoria 12-15 lat: 1. miejsce Jakub Wesołowski, 2. miejsce Dominik Latos.

II kategoria 16-24 lat: 1. Aleksandra Rzepa, 2. Zuzanna Klimczyk, 3. Ewelina Uszko.

III kategoria 25-49 lat: 1. Sylwia Wojtasik, 2. Ilona Jańczyk i Joanna Trela, 3. Iwona Filo, wyróżnienia: Marcin Galwas, Katarzyna Król, Aleksandra Dukała, Urszula Szlembarska.

IV kategoria 50+: 1. Zdzisław Kuliś.

(fot. zbiory autora)


Tekst Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej, skrót: Zdzisław Kuliś   

Znów jesteś

Przez dziesiątki, a może setki lat
Naprzeciw Cukrowni dumnie stałeś.
Był Tobie wdzięczny cały Świat
Za zdrowie, które im dawałeś.

Ja Ciebie tak dokładniej poznałem
W tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym czwartym roku,
Kiedy koło Ciebie codziennie uczęszczałem
Do Liceum, po kocich łbach krok po kroku.

I stałeś jeszcze, gdy już chodzić przestałem.
Obserwowałeś robotników idących na zmiany.
Twojego odejścia się nie spodziewałem,
Bo było Ci tu dobrze, gdyż byłeś zawsze zadbany.

Fabrycznej syreny codziennie słuchałeś,
Która do pracy robotników nawoływała,
Swą obecnością duchową wsparcie im dawałeś,
Za co cała Kazimierza Wielka Cię kochała.

Aż nagle zniknąłeś przy dźwigu pomocy
I zostałeś skazany na długoletnie zesłanie.
Brutalnie Cię zabrano używając przemocy
I nie spodziewano się, że dzisiaj tu powrotnie staniesz.

Trudno powiedzieć, czy tam Ci lepiej było,
Gdzie przez ponad pół wieku stałeś.
Jednakże na Ciebie i pieska się nie kurzyło
I grobową ciszę wśród zmarłych miałeś.

Ale Ty znosisz wszelkie cierpienia,
Gdyż za życia też byłeś więziony.
Dlatego wróciłeś do miejsca przeznaczenia.
Święty Rochu bądź pozdrowiony.

Abyś nas chronił od zarazy wszelkiej.
Ciężkiej zarazy jaka kiedyś była.
O to Cię proszą wierni Kazimierzy Wielkiej,
Aby ta zaraza nigdy nas nie pogrążyła.

Zdzisław Kuliś; Donosy, sierpień 2017 r.


Spektakl "Żywot Świętego Rocha" był częścią trwającego Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020" a osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest dyrektorka biblioteki Nina Turek - Kwiecień.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
grudzień  7  wtorek
grudzień  8  środa
grudzień  9  czwartek
grudzień  10  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ