Marsz ze słonecznikami

(fot. Arkadiusz Fularski)

Proszowice, 12-06-2018

     W dniu, 10 czerwca Powiat Proszowicki - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach zorganizował pierwszy powiatowy marsz godności osób niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział ponad 200 osób z terenu Powiatu Proszowickiego.

     Uczestnicy marszu, wyruszyli sprzed Starostwa Powiatowego w Proszowicach i niosąc w rękach symbol marszu czyli słoneczniki, przeszli ulicą 3 Maja do Ogrodu Biblijnego w Zespole Placówek Caritas w Proszowicach na przygotowany piknik. W organizowanym po raz pierwszy marszu godności osób niepełnosprawnych udział wzięły osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, w tym ci, którzy z nimi na co dzień żyją i pracują z tymi osobami.

     Część z nich poruszała się na wózkach, część przy pomocy balkoników i kul. Reprezentowali: Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach, Dom Pomocy Społecznej i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łyszkowicach, Dom Pomocy w Pieczonogach, Środowiskowe Domy Samopomocy w Proszowicach, Pałecznicy, Gruszowie i Wrocimowicach.

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)
     O bezpieczny przemarsz uczestników główną ulicą Proszowic zadbali Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach oraz druhowie ratownicy medyczni z OSP w Żębocinie. Przybyłych do Caritasu uczestników marszu przywitali Grzegorz Pióro starosta proszowicki i Marzena Leja - Kwiecień dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach.

- Symbolem naszego marszu jest słonecznik. Jest to taki kwiat, który nawet posadzony w cieniu, zawsze kieruje się w stronę słońca. To ono daje mu siłę i pozwala rosnąć. Wy wszyscy dzisiaj tu obecni, też pokazujecie nam, jak godnie żyć. Poprzez organizację marszu chcemy pokazać, że ludzie niepełnosprawni, którzy są wśród nas, mają takie same prawa, jak wszyscy pozostali - powiedziała Marzena Leja-Kwiecień, która była pomysłodawcą imprezy.

     Z osobami niepełnosprawnymi w Caritasie spotkał się również Józef Gawron wicewojewoda małopolski, który powiedział - Osoby niepełnosprawne mają często do pokonania samotność, brak towarzystwa, zamknięcie i wykluczenie. A taki piknik jak dzisiaj, w takim rodzinnym klimacie, jest potrzebny nam i wam. Abyśmy przypomnieli sobie, że mamy ręce, nogi, ale mamy też serce, mamy uczucia. I to, że jesteście nami, czyni nas lepszymi.

     Uczestnicy marszu wzięli udział w pikniku przygotowanym przez proszowicki Caritas. Obok smacznego poczęstunku można było wspólnie pośpiewać pod kierunkiem Dawida Pyrdy z zespołem Prokoncepcja. Muzyka skusiła też wiele osób do tańców.

(fot. Arkadiusz Fularski)

- Pomysł PCPR-u na wspólne organizowanie marszu, zakończonego u nas w ogrodzie piknikiem, okazał się strzałem w dziesiątkę. Widząc tak wielu zadowolonych niepełnosprawnych, nie mam wątpliwości, żeby corocznie współorganizować taką imprezę. Organizowane przez nas od 14 lat Święto Ogrodów będzie miało tym samym zmienioną formułę od następnego roku - zapowiedziała Urszula Jarosz dyrektor ZP Caritas w Proszowicach.

Arkadiusz Fularski   

fot. Arkadiusz Fularski
zdjęcia 10-06-2018   publikacja: 12-06-2018

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/wiesci/20180612marsz/art.php