facebook
Seniorzy z Donos wspominają przeszłość
Loading

    Dzisiaj jest piątek, 19 października 2018 r.   (292 dzień roku) ; imieniny: Michaliny, Michała, Piotra Dzień Ratownika    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   | 
 wieści gminne 
 | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / wieści gminne / Seniorzy z Donos wspominają przeszłość
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKPSeniorzy z Donos wspominają przeszłość

burmistrz MiG Kazimierza Wielka wpisuje się do księgi pamiątkowej w otoczeniu gości (fot. nadesłane)

Donosy, 4-05-2018

     Liczymy, że udział w spotkaniu będzie dla Państwa wyjątkową okazją tak do powrotu w świat miniony, wspominany zawsze z wielkim sentymentem, jak też okazją do serdecznych rozmów wśród ludzi złączonych wspólnym losem, wyznaczonym przez miejsce i czas - napisali w zaproszeniu organizatorzy II spotkania Seniorów (60 plus), które odbyło się w dn. 29 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Donosach. Pod zaproszeniem podpisali się: Komitet Organizacyjny Obchodów 700-lecia wsi Donosy, Koło Gospodyń Wiejskich "Donoskie Gosposie" i Rada Sołecka. Zaproszenie przyjęli także Goście: Wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Kowalczyk, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i jego zastępca Łukasz Maderak.

     Wszystkich zebranych (kilkadziesiąt osób) powitali: Anna Drabik - przewodnicząca Komitetu Org. Obchodów 700-lecia naszej wsi i Zbigniew Kołton, zastępca przewodniczącej. Zaznaczyli, że spotkanie odbywa się w przededniu świąt państwowych (Święta Pracy, Święta Flagi, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja) i w roku, w którym Donosy obchodzą jubileusz 7 wieków swojego istnienia. Przypomnieli, że jest to rok, kiedy w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania Niepodległości. W tym kontekście umieszczone zostały wszystkie punkty bogatego programu przygotowanego dla seniorów.

     W części oficjalnej spotkania przypomniane zostały przedsięwzięcia zrealizowane w ramach obchodów jubileuszu wsi oraz podkreślone zasługi władz samorządowych, których wsparcie wyraźnie odczuwają mieszkańcy Donos. Podziękowania usłyszeli burmistrz MiG Kazimierza Wielka, Adam Bodzioch i starosta powiatu kazimierskiego, Jan Nowak. Dzięki Starostwu świetlica zyskała ostatnio sprzęt nagłaśniający, a Gmina patronuje wszystkim pracom wokół świetlicy. A wykonano ich bardzo dużo: obszerne ogrodzone tarasy wyłożone kostką brukową, nowe schody, drewniana altanka, nowe - bardziej eksponowane - miejsce posadowienia starego kamienia upamiętniającego 1000-lecie Państwa Polskiego wraz z nowym, upamiętniającym obchody 7 wieków istnienia Donos i 100 - lecie Niepodległości Polski.

     Inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych z programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63,63 procent kosztów inwestycji, pozostałe środki zabezpieczono w z budżetu gminy Kazimierza Wielka. Zwrócił na to uwagę w swoim wystąpieniu burmistrz, który docenia zaangażowanie mieszkańców Donos w życie społeczne swojego środowiska i uważa, że warto w tę wieś inwestować. Starosta z kolei gratulował donosianom twórczych pomysłów i z uznaniem wypowiadał się o ludziach z pasją, których w tej miejscowości nie brakuje. Tadeusz Kowalczyk, który po raz pierwszy gościł w Donosach, zwrócił uwagę na fakt zatarcia różnic pomiędzy wsią i miastem oraz deklarował pomoc ze strony władz Sejmiku Świętokrzyskiego dla inicjatyw społecznych w Donosach.

     W drugiej części spotkania zebrani usłyszeli kilka wierszy Z.Kulisia, mieszkańca Donos, który opisał figurę św. Jana, stojącą przy drodze od świetlicy, ułożył wierszem legendę o pochodzeniu nazwy wsi od rycerza imieniem Don, którego użądliły osy (stąd Don-osy) oraz w kilkunastu strofach zawarł refleksje na temat 700 lat dziejów wsi. Młodzież odczytała także fragmenty obszernej Wierszowanej historii Donos autorstwa Elżbiety Pachelskiej, która mieszkała tu w latach 1954-77. Do 100-lecia Niepodleglości Polski nawiązywały piosenki patriotyczne, które wykonały panie z KGW w Donosach (Rozkwitały pąki białych róż i Wojenko, wojenko). Występujący gościnnie Chór Seniorów z Kazimierskiego Domu Kultury także włączył się w tradycję niepodległościową, śpiewając kolejne piosenki z repertuaru polskich pieśni patriotycznych: Piechota, O mój rozmarynie..., Przybyli ułani. Wtórowali im widzowie, wykorzystując śpiewniki, podarowane organizatorom przez Urząd Marszałkowski w Kielcach.

pieśni patriotyczne w wykonaniu mieszkanek Donos (fot. nadesłane)

     Grupa dziewcząt z Donos odmieniła klimat spotkania, tańcząc brawurowo do piosenki My Słowianie, a następnie trzej chłopcy zaprezentowali się w znanym przeboju Zenka Martyniuka Przez twe oczy zielone, co wywołało szczery śmiech na widowni i gromkie brawa.

     Po gorącym posiłku zebrani za sprawą prezentacji multimedialnej Okruchy pamięci - ze starego albumu przenieśli się w świat wspomnień. Na tle pięknego utworu Albinoniego (Adagio g-moll) pojawiały się kolejne portrety nieżyjących przeważnie mieszkańców Donos, a zebrani ze wzruszeniem oglądali wizerunki swoich bliskich, którzy tu, w Donosach, zostawili swój ślad... Prezentację przygotował Piotr Rak przy współudziale Jadwigi Zieleniewskiej, która jest także autorką wystawy Portrety naszych przodków prezentowanej podczas niedzielnego spotkania seniorów. Na 6 planszach przedstawione zostały fotografie, na których utrwalone zostały miejsca, których już nie ma i ludzie, którzy odeszli. Zdjęcia przekazane zostały przez miejscowe rodziny p. Jadwidze Zieleniewskiej, która w ten sposób zgromadziła pokaźne archiwum, wykorzystane w publikacji książkowej (promocja książki wkrótce!) i na wspomnianej wystawie.

     W ostatnim punkcie programu wystąpił p. Stefan Falęcki, senior z Donos, bardzo zaangażowany we wszystko, co dzieje się w związku z uroczystościami jubileuszowymi wsi i przypomniał czasy, gdy jeszcze wieczory spędzało się przy lampie naftowej, a buraki dla krów siekało "esem" (!?) Kończąc swoje wspomnienia, poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy naszych przodków.

     Organizatorów ucieszyły wszystkie ciepłe słowa, którymi najpierw starosta i burmistrz, a potem inni uczestnicy spotkania skomentowali przebieg wieczoru, który zakończył się w pogodnym i radosnym nastroju za sprawą świetnego chóru z KDK. Panie i panowie z werwą i sceniczną swobodą śpiewali piosenki z repertuaru tak współczesnych, jak i dawnych gwiazd muzyki rozrywkowej.

     Tradycyjnie już Bożena Malara, przewodnicząca KGW, podziękowała wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach spotkania donoskich seniorów. Wyróżniła między innymi p. Barbarę Filo (słusznie), która wraz z koleżankami z KGW zadbała o poczęstunek. Dodać należy, że dziełem p. Bożeny była wymowna dekoracja, na którą zużyła 100 dm białego i czerwonego materiału, a symbolikę barw narodowych podkreśliła bukietami kwiatów.

     Potwierdziły się słowa zawarte w zaproszeniu: W roku, w którym czcimy 7 wieków istnienia naszej wsi oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości spotkanie najstarszych mieszkańców Donos zyskuje szczególną wymowę: jest to próba integracji różnych pokoleń i środowisk oraz okazja do powrotu do przeszłości, utrwalonej na starych fotografiach, a znanej z opowiadań naszych ojców i dziadków.

Jadwiga Zieleniewska   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ten kto ma odwagę się śmiać, jest panem świata.
(Giacomo Leopardi)
październik  19  piątek
październik  20  sobota
październik  21  niedziela
październik  22  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Lancorona
[wrzesień-październik]    (MBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ