facebook
Kolędy z historią w tle

    Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r.   (23 dzień roku) ; imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   | 
 wieści gminne 
 | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / wieści gminne / Kolędy z historią w tle
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Kolędy z historią w tle

na scenie prezentują się dzieci i panie z KGW "Donoskie Gosposie" (fot. Anna Kwiecień)

Donosy, 5-02-2018

     Wspólne kolędowanie jest jedną z najpiękniejszych polskich tradycji. Ci, którzy zdecydowali się spędzić niedzielne popołudnie 28.01.2018r. w murach świetlicy wiejskiej w Donosach mieli możliwość posłuchać kolęd, wspólnie je śpiewać, obejrzeć widowisko jasełkowe, a także wziąć udział w inauguracji roku jubileuszowego 7 wieków istnienia wsi Donosy. W roku 2018, gdy cały kraj będzie uroczyście obchodził 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, mieszkańcy Donos uczczą ten fakt poprzez przypomnienie własnych tradycji z 7 stuleci swego istnienia.

     Panie z KGW "Donoskie Gosposie" wespół z sołtysem i Radą Sołecką już po raz trzeci zorganizowały wieczór kolęd, na który tradycyjnie zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Donos oraz Goście: burmistrz MiG Kazimierza Wielka - Adam Bodzioch, który dokonał uroczystej inauguracji obchodów roku jubileuszowego i jego zastępca p. Łukasz Maderak, proboszcz naszej parafii, ks. Janusz Mularz oraz księża Marian Pozierak i Marcin Bączek. Przybyli także p. Zofia Nocoń - skarbnik Gminy i skarbnik Powiatu Kazimierskiego, p. Zbigniew Cichoń. Po raz pierwszy w donoskiej świetlicy gościli pp. Iwona i Marek Postawkowie z Odonowa, których przodkowie byli ostatnimi właścicielami majątku Donosy przed II w. św. Zaproszenie przyjęła p. Barbara Kozińska reprezentująca KGW w Głuchowie oraz p. Lucyna Mucha oraz pp. Barbara i Jerzy Chuderowie i Anna i Zbigniew Porębscy - mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej.

młodsi i starsi mieszkańcy Donos w inscenizacji "Hej kolęda, kolęda" (fot. Anna Kwiecień)

     Wieczór rozpoczął się kolędą w chóralnym wykonaniu pań z KGW oraz dzieci i młodzieży, a potem co rusz widownia podziwiała coś nowego: pastorałkę W grudniowe noce wzruszająco zaśpiewała Karolina Kura, w rytm jej refrenu Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas na salę wkroczyła barwna grupa kolędników. Przywiódł ją Gwiazdor, którego rolą było prowadzenie narracji całego przedstawienia (Karolina Pobiega), za nim pojawił się piękny Anioł (Ewelina Zaręba), dwaj Pastuszkowie (Krzysio Beruś i Kuba Zaręba), a następnie dostojnie, powoli weszli Trzej Królowie (Franciszek Malara, Andrzej Bawół, Witold Kura), których pojawienie się wzbudziło powszechną wesołość nie tyle z powodu koron, turbanów, wymyślnych darów dla Dzieciątka czy złocistych szat, ile dlatego, że są to panowie w wieku dojrzałym, powszechnie we wsi znani.

     Korowód postaci jasełkowych uzupełniali Diabeł (Kamil Mogiła - b. udany debiut wśród występujących), Śmierć, która w upiornej charakteryzacji nie przypominała zupełnie pełnej wdzięku dziewczyny, jaką jest Klaudia Pobiega i na końcu w podskokach wszedł Żyd (z pejsami, w czarnym chałacie), czyli Piotr Bawół. Zwykle jasełka są wystawiane i przeżywane w duchu podniosłym, uroczystym, te wniosły radość, rozbawiły publiczność i zostały nagrodzone rzęsistymi brawami. Odmienny charakter miała żywa szopka, złożona z tradycyjnych postaci bożonarodzeniowych: młodziutka śliczna Maryja (Iza Czapla) i poważny, pochylony nad Rodziną Józef (Michał Więckowski). Dwa urocze Aniołki (Kubuś Biernacki i Gabrysia Kosicka) uzupełniały tę kompozycję, jakby wziętą prosto ze świątecznej pocztówki.

mieszkańcy i zaproszeni gości (fot. Anna Kwiecień)

     Widowisku towarzyszył śpiew popularnych i mniej znanych kolęd, spośród których zapadła w pamięć "Chojka", może też ze względu na choreografię, bo i wykonawcy i widownia żwawo poruszali się w takt melodii. Chórek dziewcząt to: Karolina Kura, Wiktoria Kamieniarz, Weronika Pabiś, Kasia Wojtasik, Joasia Beruś, Nikola Nawrot i Marysia Rak. Najmłodsza z nich, Weronika Pabiś i nieco starsza Wiktoria Kamieniarz wystąpiły w duecie, przejmująco śpiewając pastorałkę Bosy pastuszek. Ten i inne utwory śpiewane przez chórek dziewcząt przygotował z nimi Andrzej Kwiecień, który także czuwał nad techniczną stroną widowiska, użyczając na potrzeby świetlicy (już nieraz) swego prywatnego sprzętu nagłaśniającego. Oprawę muzyczną całości stworzył Piotr Dratwa, a dekoracja sceny, jak zawsze, była dziełem Joanny Chałan i po raz pierwszy spełniającej się w tej roli Eweliny Zaręby. Warto dodać, że gościnnie wystąpiła na scenie świetlicy Gabriela Żulichowska z Kazimierzy Wielkiej, której profesjonalne wykonanie piosenki Maleńka miłość podobało się widowni, z uznaniem szepczącej o talencie młodej śpiewaczki.

Weronika i Wiktoria śpiewają kolędę (fot. Anna Kwiecień)

     Zanim nastąpiła druga część wieczoru, poświęcona sprawom jubileuszu wsi, wszyscy zebrani mieli okazję skosztować ciasteczek, których wymyślne smaki, nadzienia i kształty zachęcały do konsumpcji. Chwała za to paniom z KGW, które - nie po raz pierwszy - doskonale spisały się w swojej roli, częstując wszystkich serdecznie. Gościom zaproszonych spoza naszej wsi podały na zakończenie spotkania gorące danie (gołąbki), pieczony schab i sałatkę warzywną. Nad przygotowaniem potraw czuwała Barbara Filo, za co dostała gorące podziękowania tak od Gości, jak i od swojej "szefowej" - przewodniczącej KGW w Donosach, Bożeny Malary. Warto dodać, że p. Bożena bystrym okiem śledziła przebieg wieczoru, pilnując żeby wszystko szło zgodnie z planem. Podziękowała tym, którzy przyczynili się do organizacji spotkania, wygłaszając dowcipny monolog, który wywoływał co chwila salwy śmiechu. Nie zapomniała ani o sołtysie (Kazimierzu Noconiu), który witał przy drzwiach Gości ani o rodzicach występujących dzieci, ani o tych, którzy postarali się o stroje dla małych i dużych artystów. Zwróciła sie też z dobrym słowem do Ani Kwiecień, która robiła zdjęcia imprezy i do wszystkich, którzy zechcieli przybyć do świetlicy. Do jej podziękowań burmistrz Adam Bodzioch i ks. proboszcz Janusz Mularz dołączyli słodycze dla małych kolędników.

burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka ogłasza inaugurację obchodów (fot. Anna Kwiecień)

     W II części wieczoru wystąpili organizatorzy jubileuszu 700-lecia Donos, którego obchody zostały zaplanowane na pierwszą połowę 2018r. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, p. Anna Drabik i jej zastępca, p. Zbigniew Kołton na wstępie uzasadnili połączenie tradycyjnego kolędowania z inauguracją roku jubileuszowego, cytując słowa Adama Mickiewicza: W tak wielkim dziele dobrze, kto z Bogiem poczyna. Następnie wyjaśnili, że źródła, gdzie pojawia się po raz pierwszy imię wsi (brzmiała ona Dunos) pochodzą z wieku XIV. Można zatem uznać, że przynajmniej od 7 stuleci wieś nasza trwa nazwana tak, jak dziś, a jej metryka może sięgać przełomu XIII i XIV wieku.

Andrzej Kwiecień odpowiedzialny za oprawę muzyczną spotkania
(fot. Anna Kwiecień)

     Rok 2018 został wybrany na uroczystości jubileuszowe ponieważ - jak wspomniano - jest to dobry powód, żeby włączyć się w ogólnonarodowy program obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także z uwagi na obchodzoną 2 lata temu 1050 rocznicę Chrztu Polski. W kontekst obu tych ważnych dat podkazimierska wieś chce włączyć własną wielką lekcję historii, jaką zapewne będą uroczystości upamiętniające jej długie dzieje.

     Zaplanowane jest odsłonięcie pamiątkowego obelisku ze stosowną inskrypcją, a także renowacja już istniejącego, który upamiętnia 1000-lecie Chrztu Polski i cierpliwie czeka dotąd na odnowienie. Pomysłów na to, jak świętować jubileusz wsi jest wiele. Komitet Organizacyjny postawił sobie ambitne cele i zamierza do ich realizacji pozyskać jak najwięcej osób, tymczasem już ogłasza nabór na warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Pocztówka z Donos" i "Laurka dla Donos", które odbędą sie w świetlicy w okresie ferii zimowych.

Jadwiga Zieleniewska   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
styczeń  23  środa
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
styczeń  24  czwartek
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
styczeń  25  piątek
[...]   (Proszowice)
Ferie w mieście 2019 z CKiW
styczeń  26  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ