Zaświadczenie o dochodach na uczelnię (i nie tylko) jednym kliknięciem

(fot. źródła)

15-09-2023

     Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wprowadziła elektroniczne zaświadczenia w czerwcu 2022 roku. Jednak nie wszyscy podatnicy wiedzą, że mogą z nich skorzystać i załatwić sprawę bez wychodzenia z domu. To ważna informacja dla studentów, którzy właśnie teraz ubiegają się o stypendia lub miejsca w akademiku i muszą przedstawić zaświadczenie o dochodach na uczelni.

     We wrześniu i październiku najwięcej zaświadczeń z urzędów skarbowych pobierają studenci. Nie wszyscy wiedzą, że mogą je otrzymać elektronicznie przez e-Urząd Skarbowy.

     Takie zaświadczenie jest bezpłatne, a jedynym warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie korespondencji elektronicznej na www.podatki.gov.pl.

Dokument wygenerowany elektronicznie ma taką samą rangę jak ten odebrany osobiście w urzędzie skarbowym.

Prawie 22 tys. zaświadczeń wystawionych od początku roku

     W pierwszym półroczu 2023 roku urzędy skarbowe w Małopolsce wydały 21 619 zaświadczeń o niezaleganiu oraz stwierdzających wysokość zaległości podatkowych. Najwięcej tych dokumentów wydały Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie (MUS) i Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze.

     Zaskakujące, że jedynie około 28% (blisko 6 000) z nich podatnicy pobrali przez e-Urząd Skarbowy. - W e-Urzędzie Skarbowym większość podatników otrzymuje zaświadczenie w ciągu kilku minut. Dokument jest opatrzony podpisem elektronicznym, który można zweryfikować. Nie trzeba go drukować, tylko przesłać elektronicznie dalej. Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do składania PIT elektronicznie. Czas na zaświadczenia! - mówi Bożena Drabik, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Bezpiecznie i ekologicznie

     Proces uzyskiwania zaświadczenia podatkowego online jest znacznie szybszy i wygodniejszy niż wizyta w tradycyjnym urzędzie. Wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać potrzebny dokument. E-Urząd Skarbowy działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

     Pobranie dokumentów online to także oszczędność papieru. Co więcej, usługa jest darmowa.

     Wystawianie zaświadczeń online jest zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem, a dokument wygenerowany elektronicznie ma taką samą rangę, jak ten odebrany osobiście w placówce.

Jak pobrać zaświadczenie podatkowe online?

      Pobieranie zaświadczenia podatkowego online jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Można to zrobić, np. za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

     Następnie wybrać z menu opcję związaną z uzyskaniem zaświadczenia, wypełnić formularz i złożyć wniosek. Po przetworzeniu wniosku, zaświadczenie będzie dostępne do pobrania w systemie e-Urzędu Skarbowego.

     Na koniec trzeba pamiętać o wylogowaniu, żeby nikt postronny nie miał dostępu do konta.

Uwaga: podatnicy, którzy nie złożyli zeznania lub nie uzyskali żadnego dochodu mogą uzyskać zaświadczenie wyłącznie drogą tradycyjną, ponieważ nie figurują jeszcze w systemach KAS.

red.   

źródła: Izba Administracji Skarbowej w Krakowie

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/urzedy/20230915us_ezaswiadczenia/art.php